Płyty główne

Przegląd płyt dla Core2: MSI P965 Neo-F

przeczytasz w 1 min.

Dodatkowe funkcje, którymi kuszeni są komputerowi entuzjaści, są jak najbardziej przydatne, ale nie niezbędne. Na pewno są za to kosztowne. Na szczęście w miarę upływu czasu, jaki mija od premiery Cor

Najważniejsze cechyBIOS 1.6
ChipsetIntel P965 Express ChipsetFSB 1066 / DDR2 - 800
Chłodzenie chipsetuPasywne 
Zintegrowany dźwiękRealtek ALC883 /8 kanałowy 
Zintegrowany LANRealtek RTL8110SC (Gigabitowy) 
Kontrolery ATAICH8R
4 x Serial ATA II
(RAID 0, 1)
JMicron JMB361
1 x UDMA ATA 100/66/33
1 x Serial ATA II
wyjścia/wejściana tylnym panelu
2 x PS/2, LPT, COM
4 x USB 2.0, 1 x RJ-45
6 jacków audio
na płycie
3 x USB 2.0 (6 portów),
3 x FAN (CPU, SYS),
CD-IN, front audio,
gniazdo portu COM,gniazdo modułu podczerwieni (IrDA)
WyposażenieAkcesoria
1 x płytka CD, instrukcja
1 x kabel IDE,
1 x kabel SATA
Dodatkowe śledzie
brak
Dodatkowe oprogramowanieMSI Password Keeper, Secure Doc,
Lock Box
Cechy szczególne płytyD.O.T. - Dynamic Overclocking Technology

Premiera nowego procesora to świetna okazja dla producentów płyt głównych, by wypromować swoją markę. Prezentowane w pierwszej kolejności produkty obowiązkowo muszą charakteryzować się niestandardowymi rozwiązaniami, tudzież obfitym wyposażeniem ...koniecznie bogatszym niż u konkurencji :)

Dodatkowe funkcje, którymi kuszeni są komputerowi entuzjaści, są jak najbardziej przydatne, ale nie niezbędne. Na pewno są za to kosztowne. Na szczęście w miarę upływu czasu, jaki mija od premiery Core 2 Duo, na rynku pojawia się coraz więcej płyt głównych, które przyciągają potencjalnych nabywców nie dodatkowymi bajerami, lecz atrakcyjną ceną. Takim właśnie produktem jest przetestowana ostatnio przez nas płyta MSI P965 Neo-F.

Wystarczą wstępne oględziny zawartości pudełka, by domyślić się, że płyta należy do tego niższego przedziału cenowego. Całe wyposażenie to taśma IDE, kabelek SATA i przejściówka zasilania dysku twardego. Z zestawu wyeliminowany został nawet taki klasyczny element jak tasiemka FDD. Czas stacji dyskietek dobiegł końca, więc jest to w zasadzie sensowny krok.

Konstrukcja płyty jest ogólnie dobra. Nie najlepiej ułożone są jedynie gniazda zasilania. Po pierwsze, cztero - pinowe gniazdo umieszczone jest zbyt blisko gniazda procesora, po drugie, kable na drodze od zasilacza oplatają sobą połowę płyty.

Po zainstalowaniu grafiki na pozostałe karty rozszerzeń pozostają 3 gniazda PCI oraz 2 PCI Express x1 (w praktyce jeden z nich jest blokowany przez radiator karty grafiki). Dodatkowe wentylatory służące schłodzeniu systemu można podłączyć dzięki dwóm sensownie rozmieszczonym gniazdom FAN.

Wyjścia płyty to standard w  wersji minimum, nie znajdziemy tu gniazda firewire, ani cyfrowego czy optycznego wyjścia audio.