Płyty główne

Testy wydajności. BIOS. Ocena

przeczytasz w 3 min.

Wykorzystane benchmarki wykazały, że płyta oferuję wydajność ciut niższą od tej, którą prezentowały poprzednio przetestowane przez nas produkty.

ustawienia fabryczne

Na pewno przyczyniła się do tego nienajlepsza współpraca płyty z modułami pamięci DDR2. Teoretycznie, po podwyższeniu napięcia zasilającego do 2,2V, kości Corsair Twin2X1024-8500, które wykorzystujemy w testach, powinny pracować przy częstotliwości 800 MHz z czasami 3-4-4-9. Niestety, ustawienie takich parametrów skutkowało najczęściej koniecznością wykorzystania zworki clear CMOS, czyli resetem ustawień BIOSu.
System działał najstabilniej i najsprawniej tylko wtedy, gdy wszystkie opcję biosu dotyczące czasów pamięci operacyjnej pozostawały w domyślnym stanie 'Auto'. Na jakie domyślne wartości BIOS ustala te parametry, pozostaje niestety tajemnicą. Wszystkie programy diagnostyczne pytane o funkcjonowanie układu pamięci raportowały dokładnie to, co widać w poniższym oknie.

Brak danych dotyczących układu pamięci

W BIOSie dostępna jest opcja służąca do automatycznego podkręcania systemu, jednak w ogóle nie działa - wyniki benchmarków po uruchomieniu tej funkcji nie zmieniają się ani odrobinkę.

BIOS

Opcji w Biosie nie jest zbyt wiele, a i te dostępne nie są szczególnie dopracowane. Poniżej lista tego, co można pozmieniać by wycisnąć z systemu nieco lepsze osiągi:

  Cell Menu:
 • Dynamic OverClocking: Disabled, Private, Sergeant, Captain, Kolonel, General, Commander
 • Memory Voltage: 1,8V do 2,4V; z krokiem co 0,05V
 • PCI Express Voltage: 1,5V do 1,8V; z krokiem co 0,05V, do 2,2 z krokiem co 0,1V
 • Adjust DDR Memory Frequency: 533, 667, 800MHz
 • Adjust CPU FSB Frequency: 266 do 500MHz;

  Ustawienia pamięci w menu Advanced Chipset Features:
 • CAS Latency (Tcl)
 • RAS to CAS Delay (Trcd)
 • RAS Precharge Time (Trp)
 • Min RAS Active Time (Tras)

Jak wspominaliśmy powyżej, jakakolwiek manipulacja ustawieniami pamięci operacyjnej, za wyjątkiem zmiany napięcia zasilania, owocowała niestabilnością systemu. Przy podkręcaniu procesora, możliwość zmiany częstotliwości pracy pamięci jest kluczowa, płyta więc do overclockingu specjalnie się nie nadaje. Mimo wszystko udało nam się podnieść FSB do wartości 356 MHz, co pozytywnie odbiło się na wynikach uzyskanych w benchmarkach.

szyna FSB podkręcona na 356 MHz

Częstotliwość magistrali, jaką udało nam się uzyskać, nie jest przypadkowa. Przy standardowych ustawieniach, zastosowane przez nas moduły pamięci powinny pracować z częstotliwością wynoszącą 800MHz, co jest w przybliżeniu trzykrotnością FSB wynoszącego 266MHz. Po podwyższeniu magistrali do 355, pamięci pracują z częstotliwością  1068, co jest najwyraźniej granicą ich możliwości.

Podsumowując

MSI P965 Neo-F nie jest produktem rewelacyjnym. Wyposażenie jest dosyć ubogie, wydajność nieco odstaje od średniej, a załączone oprogramowanie jest niezbyt funkcjonalne. Teoretycznie płyta umożliwia umiarkowany overclocking, jednak kiepska współpraca konstrukcji MSI z układem pamięci bardzo ogranicza tę możliwość. Ale jeśli ktoś decyduje się na zakup płyty głównej w takim przedziale cenowym, prawdopodobnie nie będzie skłonny przepłacać za pamięci umożliwiającą przyzwoite podkręcanie.

 • orientacyjna cena ~430 zł
Podsumowanie
 
Jakość produktu, instalacja
dobrze
Wyposażenie i funkcje dodatkowe
całkiem nieźle
Funkcjonalność i wygoda użytkowania
całkiem nieźle
Wydajność i podkręcanie
dobrze
Ogólnie
Cena / możliwości płyty
dobra

Komentarze

0
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.

  Nie dodano jeszcze komentarzy. Bądź pierwszy!