Karty graficzne

Głośność chłodzenia i pobór energii. Temperatura pracy

przeczytasz w 2 min.

W przypadku kart referencyjnych nie często zdarza się aby konstrukcje te spełniały nasze wszelkie oczekiwania zarówno w trybie spoczynku jak i podczas intensywnej pracy. Tym razem jest inaczej. W odróżnieniu od chłodzenia jedno- slotowego w serii kart Radeon HD4830/4850, dla niższego segmentu mainstream przygotowano moduł typowo dwu- slotowy, wyposażony przy tym w charakterystyczną, szeroką turbinkę rozpraszającą nagromadzone ciepło. Sprawdza się on do tego stopnia, iż pracującej karty na stanowisku niemal nie będziemy w stanie usłyszeć i to także podczas pracy w trybie 3D.

**natężenie generowanego przez karty hałasu wraz platformą testową (zasilacz, wentylator procesora)

**natężenie generowanego przez karty hałasu wraz platformą testową (zasilacz, wentylator procesora)

Z tak cichym, aktywnym systemem chłodzenia może się równać jedynie autorski moduł stosowany przez Gainwarda na karcie Golden Sample wykorzystującej Radeona HD4850.

Pobór energii

TDP nowego Radeona ustalone na poziomie 80W wskazuje, iż karty z HD4770 będą jednymi z najoszczędniejszych konstrukcji jakie ostatnio mieliśmy okazję ujrzeć w segmencie mainstream. Przykłady takich kart to między innymi: HD3870 – 105W, HD4830 – 95W, 9600GT – 95W, 9800GT – 105W. Widać tu zatem znaczącą poprawę (od 15 do 25W), której głównym sprawcą będzie z jednej strony niższe napięcie zasilania układu (proces 40nm), z drugiej – niższe napięcie zasilania modułów GDDR5.

Wykonane pomiary nie do końca jednak oddają to o czym pisałem powyżej. Jeżeli ktoś będzie się więc sugerował samym parametrem TDP, może dojść do nieco mylących wniosków. Nowy Radeon nie jest jak widać znacząco oszczędniejszy od GeForce'a 9600GT. Pobiera jednak nieco mniej energii (5-6W) od standardowego GT-ka 9800. Biorąc jednak pod uwagę prezentowaną wydajność, HD4770 należy zaliczyć do rozwiązań nad wyraz energooszczędnych.

Temperatura pracy

Niskie TDP w połączeniu z zastosowaniem wydajnego systemu chłodzenia daje nadzieję na dobre wyniki testu generowania temperatury. Jak się okazuje jest tak w rzeczywistości. W trybie idle (spoczynek) karcie udało się nagrzać rdzeń do zaledwie 45°C. Przy czym wentylator pracował co najwyżej z 32-34% swoich maksymalnych obrotów (bardzo cicho). Pamięci natomiast, dogrzały się do temperatury 48-49°C.

GPU-Z 0.3.3 /Sensors – Radeon HD4770 – temperatura w trybie idle /2D

GPU-Z 0.3.3 /Sensors – Radeon HD4770 – temperatura podczas pracy /3D

W trybie intensywnej pracy układ nie osiągnął nawet 70°C. Wynik należy więc uznać za udany, tym bardziej iż najgorętsze na karcie pamięci osiągnęły „zaledwie” 72,5°C.

Testy kultury pracy nowej, referencyjnej konstrukcji od ATi/AMD wypadają więc bardzo obiecująco.