Karty graficzne

Podkręcanie karty

przeczytasz w 2 min.

Podkręcanie sprzętowych nowości do których na czas nie mamy specjalizowanych aplikacji, na pewno nie należy do łatwych i przyjemnych zadań. Tym razem jednak obyło się bez większych problemów.

Referencyjna karta, która dotarła do testów korzystała ze sterowników Catalyst w wersji 8.60.0 (kolejna beta paczki v9.4). Panel sterowania wspomnianego drivera umożliwia jednak raczej stosunkowo „lajtowy” overclocking co najwyżej do 830MHz na rdzeniu, oraz (tu się nie popisano) do zaledwie 850MHz na pamięciach GDDR5. Przyjemny dla oka panelik zostawiamy więc w spokoju i szukamy czegoś bardziej uniwersalnego, co pozwoli przy okazji na wyszukanie kresu taktowań rdzenia oraz pamięci.

Catalyst Control Center / zakładka ATi Overdrive: stosunkowo niewielkie możliwości overclockingu

Na pierwszy ogień idzie oczywiście RivaTuner, z której zawsze w miarę możliwości staram się korzystać podczas testów. Niestety w tym przypadku brak wsparcia dla nowości na rynku jest niemal obligatoryjny, stąd w efekcie nadal pozostajemy „z jedną ręką w nocniku” ;)

RivaTuner 2.24: popularna aplikacja nie rozpoznaje niestety  nowego układu

Na szczęście istnieje jeszcze autorskie narzędzie od AMD „GPU Clock Tool”, z którego z powodzeniem skorzystałem podczas niedawnych testów Radeona HD4890. Po serii prób okazało się jednak, iż wyszukane wartości zostają przywracane do domyślnych w momencie przełączania stanu pracy kartu graficznej. Pomogło jednak odinstalowanie nakładki sterownika Catalyst Control Center zarządzającej ustawieniami oraz profilami użytkownika.

AMD GPU Clock Tool v.0.9.20: maksymalne stabilne zegary HD4770 jakie udało się osiągnąć

Po tych kilku pomniejszych niedogodnościach udaje się wreszcie wyszukać ostatnie stabilne zegary O/C. Rdzeń RV740 pozwolił się taktować częstotliwością 856MHz, podczas gdy pamięci, podobnie jak w przypadku HD4890, 1068MHz (4272MHz w trybie QDR). Daje to 10% zwyżkę w przypadku układu oraz aż 33% w przypadku modułów GDDR5. Średnio udało się zatem podkręcić testowaną kartę o 21,5%.

Overclocking całkiem niezły, choć biorąc pod uwagę nowoczesną technologię wykonania rdzenia (40nm) liczyłem po cichu na zegar w granicach 900MHz. Co prawda jeszcze się nie udało, jednak kolejne rewizje układów, a być może nawet same konstrukcje niereferencyjne jakie trafią niebawem na rynek, będą w tym względzie posiadać już nieco lepszy potencjał.