Jaka technologia kojarzy się z Rosją?
Ciekawostki

Jaka technologia kojarzy się z Rosją?

przeczytasz w 4 min.

Rosyjska technologia w niektórych dziedzinach jest bardzo zaawansowana i nie wolno jej nie doceniać. Ignorancja w tym zakresie może być niebezpieczna. Warto ją monitorować, a w miarę możliwości nawet przewidywać, żeby zachodni świat nie został nieprzyjemnie zaskoczony.

Zimna Wojna 2.0 trwa w najlepsze i zaczyna zmieniać się w gorącą

Zasada jest prosta: im bardziej ktoś czuje się przyciśnięty do rogu, tym bardziej jest zmotywowany do podejmowania radykalnych działań. Jeśli zabronisz komuś kupować jabłka, to jest szansa, że zasadzi sobie jabłoń we własnym ogrodzie i już nie będzie musiał tych jabłek kupować wcale. Stanie się częściowo niezależny.

Tę analogię można do pewnego stopnia przenieść do świata technologicznego. Sankcje nakładane na dany kraj mogą być skuteczne, ale tylko jeśli ten kraj nie dysponuje potencjałem, by tym sankcjom zaradzić. Czy taki potencjał ma Rosja? Podejmij dyskusję w komentarzach na dole.

rosyjskie technologie i sankcje

Technologie które będą się liczyć w najbliższych dwudziestu latach

Według NATO są to następujące trendy:

  • sztuczna inteligencja (AI),
  • Big Data i zaawansowana analiza,
  • systemy autonomiczne (w tym roboty, drony bojowe i pojazdy),
  • komputery kwantowe,
  • biotechnologia, w tym technologie rozszerzające fizyczne i intelektualne możliwości człowieka (human augmentation),
  • broń hipersoniczna,
  • nowoczesne materiały, w tym nieznane kompozyty o unikalnych właściwościach,
  • technologie kosmiczne.

Tych technologii wcale nie musi wymyślać człowiek. Może to zrobić sztuczna inteligencja. Owszem, trzeba ją najpierw odpowiednio zaprogramować, ale później zacznie tworzyć niewyobrażalnie zaawansowane rzeczy na masową skalę. Może na przykład w krótkim czasie opracować takie materiały, których wymyślenie ludziom zajęłoby wiele lat. Człowiek w końcu stworzy prawdziwą AI, a kraj który tego dokona, będzie miał niesłychaną przewagę nad innymi. A w pierwszej kolejności skorzysta na tym wojsko.

Technologia wojskowa w Rosji

Kto dostaje nowe technologie jako pierwszy? Wojsko!

Niestety wojna ma ogromny wpływ na rozwój technologiczny. Podtrzymywanie ciągłego stanu zagrożenia wpływa na zwiększenie budżetu, a to przekłada się na szybszy postęp technologii, które później mogą trafić do przemysłu cywilnego (klasyczne, komercyjne prawo rynku).

Wojsko każdego kraju jest ściśle powiązane z rządem i dysponuje potężnym budżetem. Również tym niejawnym, który nie jest wymieniony w żadnych statystykach i którego oficjalnie nie ma. Technologie wojskowe, które poznaje opinia publiczna, mają często kilka, a nawet kilkanaście lat. Te najnowsze są ściśle tajne i nie ma szans na ich publikację.

Każde mocarstwo, czy to Rosja, USA, czy Chiny, aktualnie dysponuje technologiami o których większości z nas nawet się nie śniło. Przykładem może być choćby słynny SR-71 Blackbird z czasów zimnej wojny, który był zaprojektowany na przełomie lat 50 i 60tych, publika mogła na niego rzucić okiem w połowie lat 70tych, a więcej informacji ujawniono dopiero na początku lat 80tych. Czy obecnie po niebie lata jego hipersoniczny następca (np. SR-72)? Może dowiemy się za parę lat, a może prawdę poznają nasze dzieci lub wnuki.

Broń hipersoniczna

Ponownie trzeba podkreślić, że nowoczesne  technologie wojskowe są niejawne, ale można przyjąć, że Rosja ma broń hipersoniczną (np. Obiekt 4202 Awangarda, 3M22 Cirkon, Ch-47M2 Kindżał). Zasadniczo ten typ broni obejmuje pociski, rakiety i statki powietrzne, które mogą od 5 do 25-krotnie przekraczać prędkość dźwięku. Atmosfera Ziemi stawia dość duży opór, więc część tych broni lata na bardzo dużych wysokościach, nawet na granicy kosmosu lub wręcz w próżni. Dzięki temu są w stanie dolecieć w dowolne miejsce na naszej planecie, w bardzo krótkim czasie. Nie pozostawiając wiele czasu na reakcję krajom, które chciałyby się przed tym obronić.

Jednak z powodu tak ogromnej prędkości oraz niewielkich rozmiarów tych rakiet i statków powietrznych nawet zidentyfikowanie i zlokalizowanie takiego zagrożenia jest ekstremalnie trudne. Rosja ma potencjał do intensywnego rozwoju broni hipersonicznej, a rozwój i budowanie zaawansowanych systemów obrony powietrznej jest jednym z priorytetów wojska w wielu krajach Europy i nie tylko. Konieczność obrony też powoduje rozwój technologii, bo zmusza do wymyślenia i opracowania nieistniejących dotychczas rozwiązań.

wojna w cyberprzestrzeni

Wojna w cyberprzestrzeni

To działanie miarę obecnych czasów, w dodatku wykorzystywana przez wiele (o ile nie większość) krajów, szczególnie mocarstwa. Wymaga potężnych wydatków nie tylko na technologie komputerowe, ale też posiadania dostępu do ataków typu Zero Day oraz doświadczonego i odpowiednio wykształconego personelu.

Co to jest cyberprzestrzeń

Cyberprzestrzeń to alternatywny świat, iluzja świata rzeczywistego. Stworzony za pomocą komputerów, sieci i wszystkich urządzeń do nich podłączonych. Gromadzi informacje, pozwala na ich szybkie zdobycie a także na ich wymianę. Najlepszym przykładem wykorzystanie cyberprzestrzeni jest kontakt z osobą z drugiej półkuli, z którą można połączyć się w ciągu sekundy.

Wystarczy zajrzeć na stronę Wikipedii odnoszącej się do cyber-walki prowadzonej przez Rosję. Ataki DDoS (np. ostatnio wymierzone w Ukrainę), ransomware, który szyfrował dyski komputerów dla okupu, dezinformacja, próby wpływania na wybory - można z tego wywnioskować, że jeśli w danym kraju aktywna jest grupa ludzi, którzy mogliby się przyczynić do polepszenia interesów Rosji, to ta grupa może być wykorzystana. W efekcie my, użytkownicy, jesteśmy nieświadomie manipulowani i polaryzowani.

Usługi internetowe i technologie IT

W Rosji swoją siedzibę ma kilka znanych firm oferujących usługi internetowe. Czy one mogą odczuć skutki sankcji technologicznych?

  • Yandex - Rosyjski odpowiednik Google. Oferują kilkadziesiąt usług od wyszukiwarki, przez dysk w chmurze, mapy, przeglądarkę, do newsów i dostaw jedzenia.
  • VK - Rosyjski odpowiednik Facebooka. Media społecznościowe.
  • Avito.ru - Rosyjski odpowiednik Craigslist. Różnorodne ogłoszenia internetowe (sprzedaż, oferty pracy, nieruchomości itp).
  • Wildberries - Rosyjski odpowiednik Allegro. Sprzedaż internetowa. Sklep do pewnego stopnia znany również w Polsce.
  • Kaspersky Labs - Firma zajmująca się cyberbezpieczeństwem, znana głównie z antywirusa Kaspersky.
  • MCST - Rosyjski producent procesorów.

Do tego dochodzi jeszcze rosyjska branża gier. Część z Was pewnie grał nie raz choćby w jedną z rosyjskich gier. Weźmy choćby pod uwagę: Escape from Tarkov, War Thunder, Cut The Rope, IL-2 Sturmovik, Wings of Prey.

wojna w cynerprzestrzeni

Rosyjski procesor

Rosja ma własne procesory, na przykład MCST Elbrus-16S, który ma 16 rdzeni po 2 GHz i moc obliczeniową od 750 GFlops do 1,5 TFlops. Są też inne - więcej na temat rosyjskich procesorów MCST Elbrus przeczytasz tutaj. Naturalnie stworzenie procesorów na poziomie firm Intel, AMD, nVidia czy Apple nie jest łatwe. Można wręcz przyjąć, że jest ekstremalnie trudne, ale na pewno nie jest całkowicie niemożliwe. Pierwsze układy na pewno będą dalekie od ideału, ale kolejne mogą (choć nie muszą) być lepsze. Każda generacja będzie krokiem do przodu, a przecież Rosja ma ogromny potencjał naukowy. Co prawda w znacznej mierze niedofinansowany, ale mimo wszystko potężny.

Rosyjski samochód elektryczny

Tutaj wiele pisać nie trzeba, bo w sumie nie ma o czym. Maleńki pojazd Zetta (Zero Emission Terra Transport Asset) ma być pierwszym rosyjskim samochodem elektrycznym. Kierowany ma być do singli żyjących w dużych miastach. Ma do niego dołączyć też znacznie większy, bardziej ekskluzywny i droższy pojazd Aurus Senat, napędzany ogniwem paliwowym (wodór). Ponoć produkcja ma wystartować już w 2024 roku. Problem dla nich może pojawić się wtedy, gdy sankcje gospodarcze odetną Rosję od procesorów oraz innej nowoczesnej elektroniki.

Aurus Senatźródło: wikipedia.org, autor Alexander Migl, licencja CC BY-SA 4.0

To dopiero początek dyskusji

O rosyjskich technologiach można pisać długo. Kraj ma potężne ambicje związane z przestrzenią kosmiczną, eksploracją księżyca, misjami na Marsa oraz rozwojem konstelacji satelit, zarówno cywilnych, jak i wojskowych. Temat rosyjskich technologii jest ogromny i nie sposób go zamknąć w jednym, bardzo krótkim artykule.

Dajcie znać w komentarzach co o tym sądzicie. Czy Rosji należą się sankcje? A jeśli tak, to jakie? No i czy uważacie, że Rosja jest w stanie własnymi siłami poradzić sobie z brakami technologii zachodnich? Zachęcamy do dyskusji.

Komentarze

22
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
  • avatar
    Kerebron
    10
    "Człowiek w końcu stworzy prawdziwą AI, a kraj który tego dokona, będzie miał niesłychaną przewagę nad innymi." - ten kraj będzie jej pierwszą ofiarą.
    • avatar
      pawluto
      10
      Rosja od lat taka sama - zacofana zaborcza głupia i komunistyczna...
      Z czym mi się kojarzy Rosja ? Z wódką i z Tetrisem oraz z tym że napadli na nas po pakcie z Niemcami...
      • avatar
        Elektromonter
        5
        Wojna, wojna nigdy sie nie zmienia!
        • avatar
          DrzewusPoland
          5
          Kaspersky !!!! I nigdy nie kupujcie tego tak zwanego antywirusa... nigdy osrzegam
          • avatar
            FunkyKoval
            4
            Z Rosją to tylko broń się kojarzy, np. katiusze, ten kraj dlugo jeszcze (a może nigdy) nie wyzbędzie się bolszewizmu. Putina ktoś wybrał, my jako kraj doświadzcany w historii uciskami od Rosji a potem Związku Radzieckiego wiemy czym pachną ich zapędy, zachód robi podobnie jak w 1939 roku, jak głaskali Hitlera ... anszlus Austrii, Czechosłowajca a potem zabrał się za resztę Europy. Jakim trzeba być ślepym aby nie widzieć zagrożenia dla świata w obecnej sytuacji. Dlaczego nie zabllokowano SWIFT dla Rosji, bo kraje zachodu mają w tym interes, za pieniądze znowu sprzedadzą Europę wschodnią.
            Jak ktoś jest tępy do tego stopnia, że nie widzi do czego to wszystko zmierza to niestety przyczynia się do tej tragedii, chociaż mógłby przyczynić się do zakończenia tego przy odrobinie mądrośći, rozsąku i inteligencji.
            Kaspersky, wszelki soft, który ma nawet luźny związek z Rosją i rosyjskimi biznesami należy wyrzucić i nie kupować tego badziewia. Nie możńa być aż tak naiwnym aby myśleć, że ten kraj ze swoim aparatem tajnych służb, starych KGB-owskich i rodem z NKWD metod wyzbył się dziedzictwa Stalina.
            Rosja przez ostatnie dekday rozwijała głównie technikę wojskową i tego lekceważyć nie możńa, są samowystraczalni w tej dziedzinie. Mają swoje chip-y, procesory ale na tyle słabe, że nie nadaja sie do wszystkich zastosowań ale Bog nas strzegł kiedy w różnych dziedzinach osiągną taki rozwój, że uniezależnią się od reszty świata, wtedy przyjdzie nowy "Putin", który zamarzy o władzy nad światem.
            Niemcy, Rosja, Niektóe kraje Azji czy Afryki to obszary, w któych zawsze będą dyktatorzy o zapędach wojennych.
            • avatar
              daszrade
              3
              W odpowiedzi na pytanie "Jaka technologia kojarzy się z Rosją?" z budową cepa.
              • avatar
                gicmo
                2
                Technologia? Technologia "programowania" ludzi do konfliktu zbrojnego. Na całym świecie pierwszym słowem jakie wypowiada człowiek w swoim życiu, jest "mama" lub "tata", w Rosji tym słowem jest "wajna". Niestety przez to, wielu ludzi wypowie ostanie słowo w swoim życiu, to będzie te same słowo... jakie? Kto oglądał angielskiego pacjenta, ten wie. Straszny czas.
                • avatar
                  DelianoCarl
                  2
                  Rosja kojarzy mi się wyłącznie z największym zbrodniarzem w historii świata - Stalinem. Jedyny pozytyw to to, że zdechł jak pies obsrany i obszczany... Najgorsze, że czerwona komunistyczna zaraza rozlała się po świecie i mamy dzisiaj w Polsce młodych idiotów popierających ten system... Bananowe pokolenie jest najgorszym zagrożeniem dla tego świata nieświadome czym w rzeczywistości był komunizm.. Wystarczy spojrzeć jakim napompowanym balonem jest dzisiaj UE i NATO. Same cwaniaki i karierowicze polityczni. Putin obsrał zbroję jak usłyszał o sankcjach HA HA HA.
                  • avatar
                    PerfectDAY
                    1
                    Komuniści mają to do siebie, że od czasu do czasu muszą o sobie przypominać światu. Jakiś czas temu szalał ten baran z Korei Północnej a teraz szaleje sobie Putin. Pobuczy, pobuczy i znowu jakiś czas będzie spokój...
                    • avatar
                      biuro74
                      1
                      Bylem na Krymie, kiedy ten jeszcze byl w ZSRR. Jechalem stepami akermanskimi, opisywanymi w wierszach przez wieszcza - faktycznie, niesamowite uczucie: nitka - droga na srodku, a wkolo nic, znaczy sie - stepy. A potem olbrzymie polacie niekonczacych sie pol arbuzow. Potem drzew orzechowych. Przejezdzalem przez ukrainskie miasta i miasteczka, ktore teraz wybrzmiewaja calkiem inaczej w kontekscie wojny. Pamietam tabliczki z nazwami tych miast - pisane w jezyku ukrainskim, szyldy sklepow "xlib" (chleb) z dwiema kropkami nad i :) Wreszcie sam Krym, wielka Odesse, nieslawna Jalte, Lastoczkino Gniezdo (miniaturowy mini-zameczek na skalach), krete drozki, mikroklimat, skorpiona w wannie. Teraz przykrywa to wszystko w pamieci pyl wojenny, szkoda.
                      • avatar
                        Fiona
                        1
                        Rosja - Piękny kraj. Z czym mi sie kojarzy jako Polce ?? A z czym ma ??? Z czekoladą ??? Z ludobójstwem przy którym Hitler i Obozy to pikuś. A technologicznie ? z AK-47 i bronią do zabijania jak największej liczby ludzi. W tym są naprawdę dobrzy....
                        • avatar
                          CEPter
                          1
                          Benchmark = ruska 100% cenzura
                          • avatar
                            Marti99
                            1
                            Elektryczne onuce?
                            • avatar
                              que_pasa
                              0
                              Jakie sankcje? Oni nie wiedzą co to.
                              • avatar
                                bullseye
                                0
                                Prosze was, moge sie zalozyc o kazda sume ze nikt nie nalozy na Rosje sankcji tak dotkliwych by w jakikolwiek sposob to odczula....... Europa jest zbyt zalezna od nich, i takie sankcje by nalozyla przy okazji, jak nie glownie, na siebie :/