Procesory

Rosjanie opracowali 8-rdzeniowy procesor - jego wydajność może Was zaskoczyć

przeczytasz w 2 min.

Ostatnio sporo piszemy o procesorach Intel i AMD. Nie każdy jednak wie, że nad swoimi układami pracują także Rosjanie – niedawno poznaliśmy szczegóły na temat najnowszej konstrukcji.

Mowa o układach z linii Elbrus, nad którymi pracuje Moskiewskie Centrum Technik SPARC (MCST). Układy mają uniezależnić kraj od zachodnich dostawców, ale dotychczasowe konstrukcje nie odniosły większego sukcesu (aczkolwiek pierwsze komputery i laptopy są już gotowe).

Rosjanie opracowali 8-rdzeniowy procesor Elbrus

Najnowszym dzieckiem rosyjskich inżynierów jest Elbrus-8CV. Układ składa się z 2,78 mld tranzystorów i został wykonany w 28-nanometrowej litografii TSMC. Niby nic szczególnego, ale jak na linię Elbrus na pewno można mówić o sporym postępie technologicznym (wcześniejsze modele Elbrus-2C i Elbrus 4C były wykonane w 90-nanometrowym i 65-nanometrowym procesie).

Do dyspozycji oddano 8 rdzeni o taktowaniu 1,5 GHz (oferują one 512 GFLOPS mocy obliczeniowej). Oprócz tego przewidziano czterokanałowy kontroler pamięci DDR4 2400 MHz z korekcją błędów ECC, a także 64 KB pamięci podręcznej pierwszego poziomu na dane i 128 KB na instrukcje, 512 KB pamięci podręcznej drugiego poziomu oraz 16 MB współdzielonej pamięci podręcznej trzeciego poziomu.

Elbrus - procesor

Jaką wydajność oferuje rosyjski procesor Elbrus-8CV? Szału nie ma

Elbrus-8CV bazuje na architekturze VLIW, więc nie jest zgodny z popularnym środowiskiem x86. Konieczne jest jego emulowanie, co ma przekładać się na 80% efektywności względem natywnej wydajności VLIW (a przynajmniej tak twierdzą rosyjscy naukowcy).

Jak wypada najnowszy rosyjski procesor? Inżynierowie pochwalili się testem renderowania w Blenderze.

Elbrus-8CV ukończył test w 172 sekundy. Dla porównania, układy AMD Ryzen 7 1800X i Intel Core i7-6900K (to 8-rdzeniowe/16-wątkowe modele z 2017 i 2016 roku) ten sam test ukończyły w 28 sekund (więc 6-krotnie szybciej).

Jest jeszcze jeden problem - płyty z rosyjskimi procesorami są horrendalnie drogie

Moskiewskie Centrum Technik SPARC ujawniło ceny płyt głównych z procesorami Elbrus-8CV. Wygląda na to, że mogą one być kolejnym problemem przy konkurowaniu z zachodnimi konstrukcjami (nawet jeżeli weźmiemy pod uwagę, że płyta jest sprzedawana z zamontowanym procesorem/procesorami).

E8C-ATX
MCST E8C-ATX

Model MCST A8C-ATX kosztuje około 160 000 rubli (równowartość 9200 złotych), a lepiej wyposażony MCST MBE8C-PC już 198 000 rubli (równowartość 11 200 złotych).

MCST A8C-EATX
MCST A8C-EATX

MCST A8C-SWTX
MCST A8C-SWTX

Procesory mogą być też łączone na 2- i 4-procesorowych płytach dla serwerów, ale ceny takich konstrukcji jeszcze nie zostały ujawnione. Można podejrzewać, że będą sięgać kilkuset tysięcy rubli (czyli kilkudziesięciu tysięcy złotych).

Rosjanie się nie poddają - w planach jeszcze wydajniejszy procesor

Trudno porównywać możliwości MCST do firm Intel czy AMD z wielokrotnie większym budżetem, ale osiągi najnowszego modelu Elbrus... pozostawiają wiele do życzenia. Wiadomo jednak, że moskiewskie centrum nie zamierza się poddawać i pracuje nad kolejną generacją procesorów. W planach jest Elbrus-16C, który zostanie wyposażony w 16 rdzeni i 40 MB pamięci podręcznej (L2+L3). Jednostka ma składać się z 6 mld tranzystorów i zostanie wykonana w 16-nanometrowej litografii.

Taktowanie wzrośnie do 2 GHz, co pozwoli uzyskać 1,5 TFLOPS mocy obliczeniowej. Inżynierowie zastosują też ośmiokanałowy kontroler pamięci (co może sugerować, że będzie to jednostka przeznaczona typowo do serwerów).

Źródło: HardwareLuxx, YouTube @ Elbrus PC Test, AnandTech

Zobacz więcej newsów o procesorach:

Komentarze

22
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Użytkownik101
  16
  Chłodzony spirytusem, najlepszy do obsługi na przykucu.
  • avatar
   mjwhite
   10
   wynik 6-cio krotnie niższy... ALE.... 2-krotnie niższe taktowanie, brak HT/SMT, 28nm process (konkurencja 14/16) no i test jako emulacja (natywnie byłoby zdecydowanie wydajniej) tak więc moim zdaniem naprawdę dobry wynik i co najważniejsze uniezależnienie się od zachodu.
   • avatar
    AUTO6
    4
    Prędzej Chińczycy zaczną robić dobre proce własnej konstrukcji niż Rosjanie
    • avatar
     Pan Kierownik
     2
     Czy pójdzie na tym Crysis?
     • avatar
      tulika
      2
      Elbrus to już chyba kilkanaście lat temu był zapowiadany w państwie Matrix jako pogromca intelowskich procesorów.

      Potem spuścili z tonu, ale niesmak został po konfrontacji z rzeczywistością, a rozwój procesorów nie jest taki łatwy jak się wydawało namiestnikom wydającym polecenia typu 'zrobić lepszy niż zachodnie, macie 2 lata...

      Najzabawniejsze jest to, że gdyby im nawet się to kiedyś udało, to i tak będzie kłopot ze sprzedażą na Zachodzie, bo na pewno i tak byliby podejrzewani o wbudowanie szpiegowskich funkcji...

      Z drugiej strony jest ogromny potencjał rynkowy poza Zachodem, gdzie można uzyskując dobre wyniki sprzedaży zebrać solidne środki na dalszy rozwój...

      Ale choćby Chińczycy woleliby zrobić własne z tego samego powodu niż kupować u swojego wprawionego w gospodarczych zagrywkach sąsiad, zwłaszcza jak przez szalonego prezydenta zobaczyli na przykładzie relacji z USA jak to niedobrze...

      Podejrzewam, że nawet Białoruś byłaby sceptyczna przy zakupach dla rządowych odbiorców :)

      No ale Afryka, Ameryka Płd i część Azji to wciąż kolosalne możliwości...
      • avatar
       kitamo
       1
       Misiewicz robił w polityce, potem robil filament do drukarek 3d, teraz będzie robił wódke to czemu nie mial by robic za pol roku procesorow.
       • avatar
        kaaleth
        1
        A Rosjanie to firma czy Intel i AMD to kraje?
        • avatar
         Kapitan Nocz
         0
         wot tiochnika :) niedługo Polski procesor !! W końcu zwolniły sie moce przerobowe przy polskim grafenie, niebieskim laserze i coś stadnina koni w Janowie też pomoże. A co do ruskich to tak to jest jak kraj jest rządzony przez kretynów z wybujałym ego, w dzisiejszym świecie zamiast łączyć siły świat się dzieli co bardzo nam na pewno pomoże w nadchodzącym kryzysie klimatycznym. Na szczeście my też mamy wodzów, którzy widzą tylko zagrożenia we wspólnych działaniach ale niestety są zależni od wspolnej kasy, bez której Polska dalej jezdzila by podziurawych drogach i sluchla radia Europa :)
         • avatar
          pawluto
          -1
          A my możemy się pochwalić paletami drewnianymi i młodymi inżynierami co co roku konstruują chodziki marsjańskie nikomu nie potrzebne...
          • avatar
           Warmonger
           -1
           Kiedyś w ramach zaliczenia zaprojektowaliśmy procesor 4-bitowy. Też się do niczego nie nadawał, ale przynajmniej miał wartość rozrywkową ;)
           • avatar
            Arcadeblood
            -2
            Rosjanie korzystają z pomocy chin. A chiny są wielkim sojusznikiem i poplecznikiem rosji. Naprawdę niektóre komentarze przypominają mi niektórych januszy biznesu z alledrogo.pl
            Urządzenia szpiegujące?
            Fb, google, telefony sprzedają info o ludziach jak ciepłe bułeczki a ty się dopiero teraz zamartwiasz?
            Tak poza zachodem są możliwości, ale jeb^em ze śmiechu jak wymieniłeś afrykę xD.
            A w komputery idze gruby hajs, aż dziwie się że zajęło im to tak długo aby zacząć prace nad swoimi konstrukcjami. Są aktualnie w fazie nauki, jeśli miałbym prorokować to za 5 lat wejdą w fazę przeceny, gdzie ich produkty będą miały średnią wydajność (w porównaniu do konkurencji a nie tego co jest teraz) , ale zaczną tanieć.
            • avatar
             voxcordi
             0
             Ceny, jak partner "ajpla"... :-D
             • avatar
              Fishrman
              0
              czy mnie wzrok nie myli .... to ma jeszcze port PCI ? Jeszcze chwila i port LPT wskrzeszą .....