10 rzeczy, które warto zrobić po zainstalowaniu Linux’a
Systemy operacyjne

10 rzeczy, które warto zrobić po zainstalowaniu Linux’a

przeczytasz w 3 min.

Udało Ci się zainstalować Linuxa? Zastanawiasz się, jakie kolejne kroki powinieneś wykonać, aby system działał sprawnie i jego obsługa nie sprawiała Ci żadnych problemów? Sprawdź 10 rzeczy, które warto zrobić po zainstalowaniu na swoim komputerze systemu Linux.

1. Aktualizacje i poprawki

Gdy konfigurujesz nowy system operacyjny, konieczne jest sprawdzenie dostępności aktualizacji oraz ich zainstalowanie. Dzięki temu na komputerze znajdą się najnowsze poprawki zabezpieczeń. Najnowsze systemy są dość łatwe do aktualizacji, dzięki menadżerowi aktualizacji. Wystarczy jedynie kliknąć ikonę tarczy w zasobniku systemowym i wywołać aktualizator.

zainstaluj aktualizacje

Po otwarciu programu aktualizującego należy kliknąć przycisk odświeżania – sprawdzi on wówczas dostępność nowych aktualizacji. Po ich pojawieniu się wystarczy wybrać opcję zainstalowania i najnowsze pakiety pojawią się na komputerze.

2. Zainstaluj przydatne programy

Linux dostarczany jest z dużą ilością oprogramowania, jednak nie ma wszystkiego. Dobrym pomysłem jest zatem zainstalowanie dodatkowych programów wedle swoich potrzeb. Aby tego dokonać wystarczy wybrać menadżer oprogramowania, który znajduje się w menu.

pobierz programy

W tym narzędziu wystarczy przewinąć w dół do opcji “Kategorie” i wybrać tę, którą chcesz przeglądać. Po wybraniu potrzebnego programu wystarczy tylko kliknąć “Zainstaluj”. Warto na samym początku przyjrzeć się przydatnemu oprogramowaniu. Polecamy między innymi takie programy, jak:

 • Migawka,
 • Spotify,
 • Skype,
 • Dropbox,
 • Kazam,
 • Kdenlive.

3. Zapoznaj się z terminalem

Wielu użytkowników, którzy dopiero zaczynają przygodę z Linuxem, narzeka, że trzeba w nim korzystać z terminalu. Jest to jednak bardzo wygodne narzędzie, które po dobrym jego opanowaniu staje się lepsze niż klikanie myszką. Przede wszystkim szukając rozwiązań problemów z Linuxem na forach, najczęściej znajdziesz rozwiązania, które wymagają użycia konkretnych poleceń w terminalu. Jednak to nie wszystko.

Terminal

Jest to przydatne narzędzie dla programistów, administratorów oraz zwykłych użytkowników. Staje się nieoceniony przy dodawaniu repozytoriów i aktualizacji oprogramowania. Wystarczy wpisanie kilku poleceń, aby cały proces znacznie przyspieszyć i otrzymać pełne informacje. Niektóre polecenia mogą różnić się od siebie w zależności od dystrybucji, dlatego najlepiej szukać w Internecie konkretnych instrukcji dla systemu.

4. Dostosuj pulpit i wygląd

Jedną z popularnych rzeczy, które warto zrobić po zainstalowaniu Linuxa jest dostosowanie pulpitu. Można zainstalować niestandardowe ikony, motywy pulpitu lub wskaźnik myszy. Dzięki temu Twój desktop będzie bez wątpienia wyglądać niepowtarzalnie.

Dostosuj pulpit

Zależnie od dystrybycji (Ubuntu, Mint Cinnamon, lub Mint Mate), ustawienia te z reguły znajdziesz w kategorii „Preferencje”, lub sekcji „Ustawienia systemowe”.

5. Pamiętaj o kodekach multimedialnych

Warto pamiętać o tym korzystając z Linux Mint – nie jest bowiem dostarczany z zainstalowanymi zastrzeżonymi kodekami multimedialnymi z uwagi na kwestie prawne. W rezultacie, jeśli chcesz odtworzyć pliki MP3, musisz zainstalować określony pakiet (jeśli nie zrobiłeś tego podczas instalowania linuxa)

kodeki multimedia

Aby uzyskać zastrzeżone kodeki multimediów, najlepiej skorzystać z Menedżera oprogramowania (wpisz codec lub kodeki) albo zainstalować je przy użyciu terminala. Po otwarciu okna wystarczy tylko wpisać następujące polecenie:
sudo apt install mint-meta-codecs

6. Zainstaluj przeglądarkę Chrome lub Chromium

Domyślnie w systemie Linux zainstalowany jest Firefox, jednak nie dla każdego użytkownika będzie to idealne rozwiązanie. Wiele osób zdecydowanie woli korzystać z Chromium lub Chrome (lub innych przeglądarek). Można je oczywiście zainstalować z Menedżera oprogramowania lub ręcznie, pobierając plik z domowej strony. Na przykład do instalacji Chrome można skorzystać z terminala i wpisać: sudo apt install chromium-browser

chromium

7. Oczyść i zoptymalizuj system

Warto zadbać o odpowiednią wydajność swojego systemu, dlatego dobrze jest pozbyć się niepotrzebnych pakietów ze swojego systemu. Wystarczy do tego pojedyncze polecenie: sudo apt autoremove

Usunie to niepotrzebne pliki i zwolni miejsce w systemie oraz odpowiednio go zoptymalizuje.

8. Utwórz kopię zapasową

Istotną kwestią podczas używania jakiegokolwiek systemu jest tworzenie kopii zapasowych ważnych plików. Umożliwia to między innymi Linux Mint, który kreuje punkty przywracania systemu za pomocą aplikacji Timeshift. Podczas instalowania tej dystrybucji warto je utworzyć w systemie. W razie różnych przypadkowych sytuacji można wówczas łatwo go przywrócić za pomocą Timeshift.

kopia zapasowa

9. Włącz zaporę sieciową

Kolejną ważną kwestią jest skonfigurowanie zapory ogniowej. Jest to szczególnie istotne, gdy łączysz się z publicznym WiFi i chcesz mieć dodatkową warstwę zabezpieczenia. Jest to dosyć prosta operacja, bo w Linux Ubuntu lub Mint fabrycznie jest zainstalowany Ufw, czyli Uncomplicated Firewall. Wystarczy zatem jedynie wyszukać zapory ogniowej i w polu „Stan” przełączyć suwak, a w pozycji „Przychodzące” ustawić „Odmów”

zapora sieciowa

10. Zacznij używać Redshift

Night Light to obowiązkowa funkcja w smartfonach oraz systemach operacyjnych. Filtruje niebieskie światło w nocy i dzięki temu pozytywnie wpływa na mniejsze zmęczenie wzroku. Linux Mint Cinnamon nie ma wbudowanej takiej funkcji, dlatego potrzebuje aplikacji Redshift. Jest on już domyślnie zainstalowany, więc jedyne, co musisz zrobić, to zainstalować odpowiedni aplet i skonfigurować według własnych preferencji. Wówczas automatycznie przełączy się po zachodzie słońca na „ciepłe” światło.

Redshift

Aplet Redshift (lub QRedshift – zależnie od dystrybucji Mint) pobierzesz przez Menedżera oprogramowania lub przez narzędzie „Aplety”.

Podziel się w komentarzach swoimi doświadczeniami z rzeczy, które warto zrobić po zainstalowaniu Linuxa – szczególnie, że różne dystrybucje mogą wymagać innych kroków, lub ich funkcje znajdują się w innych miejsach niż opisaliśmy to powyżej.

Komentarze

43
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Barubar24
  17
  Kto by pomyślał ze 20 lat temu, że na rynku będzie system operacyjny, który jest darmowy i oferuje użytkownikowi domowemu wszystko out of the box.
  Nie straszcie terminalem, bo Windows ma z kolei PowerShella (to windowsowy terminal) i co ciekawe niektóre rzeczy da się zrobić tylko z poziomu PowerShella.
  • avatar
   mateharu
   8
   Artykuł o bardzo niskiej wartości merytorycznej. Osobiście używam Linuksa w domu jak i w pracy od ponad 15 lat i nie wiem jak osoba początkująca miałaby z tego artykułu dowiedzieć się czegokolwiek, skoro nie ma tu prawie żadnych konkretów, zaś porady sprowadzają się do hasła: „jeśli jesteś głodny, zacznij od otwarcia lodówki”. O tym, że mowa o systemie z rodziny Debian dowiadujemy się gdzieś w połowie artykułu, a o tym, że chodzi konkretnie o Linuksa Mint, kawałek dalej. Przewodniki użytkownika do mainstreamowych systemów były dopieszczane przez lata, są tłumaczone na wiele języków (w tym polski), dlatego moim zdaniem bardziej wartościowe byłoby wskazanie odpowiednich źródeł, żeby oszczędzić czytelnikom czasu i pozwolić im na odnalezienie się w gąszczu przeróżnych odmian Linuksa, środowisk graficznych i systemów zarządzania zależnościami. Taki artykuł bym chętnie przeczytał.
   • avatar
    vandam
    5
    artykuł tragiczny, co już kilka razy w komentarzach było napisane. A dla wszystkich, którzy piszą, że usunąć i zainstalować windowsa, powiem tyle - w linuksie przynajmnie nie wku***** mnie KONIECZNOŚĆ instalowania aktualizacji, czy automatycznego uruchamianiach ich śmiesznej przeglądarki po odpaleniu kompa, zmuszać na siłę będą. O gromadzeniu danych już nie wspomnę. A jak ktoś nie ma rąk i czytać nie potrafi - to może niech sobie dalej używa tego windowsa wspaniałego.
    • avatar
     anemusek
     3
     Coraz częściej można odnieść wrażenie, że instalując Windowsa niepotrzebnie sobie utrudniasz życie. Chyba tylko strach przed zmianami, nowościami i brak podstawowego ogarniania technologii dalej sprawia, ze Windows jest popularny ;)
     • avatar
      turbokrecik
      3
      Najbardziej w windzie wkurza mnie to że żeby cokolwiek zrobić muszę wykonać szereg bezsensownych czynności. Dajmy np. chcę przekonwertować plik video z .wma na .mp4. W Windowsie muszę:
      - Otworzyć przeglądarkę
      - Wyszukać odpowiedni program do konwersji (załóżmy że nie ufam tym onlinowym)
      -Ups... Pierwsza lepsza strona nie wygląda na bezpieczną....
      -Szukam dalej.
      -Na 3123 stronie google znajduje prawilny link do programu SuperTotalVideoMediaConverter2000
      -Pobieram
      - Czy zgadzasz się na warunki? blablablabla...
      - Czy chcesz zainstalować dodatkowe oprogramowanie? antywiru blablablaba..
      - Czy zgadzasz się wykupić licencję rozszerzoną za jedyne 299 dolarów?
      - Przeczytaj licencje oprogramowania jeśli chcesz przejść dalej blablabla.....
      - Instaluje. .. .. ..
      - OK mam to
      - Uruchamiam program,
      - Witamy w SuperTotalVideoMediaConverter2000! Zapraszamy z zapoznaniem się z manualem zawierającym jedynie 200 stron! (pomiń)
      - Czy na pewno nie chcesz wykupić licencji premium? (pomiń)
      - Ok przechodzimy do konkretów. Klikamy i próbujemy wykonać konwersję.
      - Przykro nam, wersja standardowa pozwala na konwersję jedynie minuty filmy, aby dokonać pełnej konwersji wykup SuperTotalVideoMediaConverter2000 już dziś!/
      - Wykonujesz od początku całą procedurę kilka razy, aż trafisz w internecie na darmowy program.
      - Po kilkugodzinnej wojnie udaje ci się w końcu przekonwertować film.wma na film.mp4


      W linuxie wygląda to tak:

      -Otwierasz konsolę
      - apt install MediaConvert
      - MediaConvert /home/user/Desktop/film.wma /home/user/Desktop/film.mp4
      Gotowe.
      • avatar
       Konto usunięte
       2
       Z Linuxem jest ten problem, że czasami rzeczy które na Windowsie działają od razu, od ręki, na Linuxie działać nie chcą (i trzeba wtedy kombinować jak zrobić żeby działały), lub działają, ale mają ograniczoną funkcjonalność. Linux jest dobry jeśli ktoś używa komputera do Internetu, multimediów, albo właśnie do pracy w IT, natomiast do codziennego używania lepszy jest Windows.
       • avatar
        biuro74
        2
        Czy Pani czyta w ogóle komentarze pod swoim "artykułem" ? To powinno być obowiązkowe przykazanie od rednacza na takich portalach.
        Linux się odmienia w języku polskim poprzez wymianę "x" do "ks" - "po zainstalowaniu Linuksa" powinno być w tytule. Pisałem o tym pod poprzednim "poradnikiem".
        BO TYTUŁ W OCZY SZCZYPIE ! Nie mówiąc o całej masie źle odmienionych wyrazów w treści.

        P.S.
        Kiedyś się robiło jedną, podstawową czynnośc po instalacji linuksa - była to kompilacja jądra.
        • avatar
         1
         Na kanadyjskim kanale Linus Tech Tips zrobili krótką serię filmów, w których wyzwaniem było przeniesienie się na linuksa na okrągły miesiąc. Podjęli się go ludzie mocno obeznani z techniką i ogólnie PC (w tym sam Linus...), ale mimo tego widać było, jak bardzo ich to męczy, nawet jeżeli ostatecznie (prawie) wszystko udało się na linuksie zrobić. Mnie osobiście to właśnie definitywnie przekonało, żeby nie polecać dystrybucji tego systemu osobom, które używają komputer do czegokolwiek innego niż praca w środowisku programistycznym. Zresztą, od kiedy z własnej inicjatywy zaprzestałem to robić już kilka lat temu, mam znacznie mniej telefonów w sprawie "coś nie działa" :P

         Linuks może być świetnym narzędziem, ale w obecnej formie brakuje mu nadal jednolitości, za którą idzie kompatybilność i bezproblemowość obsługi. Nie da się jednak ukryć, że jest w wielu kwestiach (zwłaszcza w przypadku gier) znacznie lepiej niż jeszcze 5 lat temu, więc może jeszcze kolejna dekada i faktycznie spotka nas legendarny rok linuksa :D
         • avatar
          grizzly
          1
          "10 rzeczy, które warto zrobić po zainstalowaniu Linux’a"

          11. Wejdź na www.benchmark.pl i usuń sobie konto.
          • avatar
           que_pasa
           -1
           Może zamiast pokazywać desktopowego minta małe porównanie gotowych systemów typu libreelec, lakka, recalbox czy volumio
           • avatar
            Dawid0ss
            -4
            11. Odinstalować Linuxa
            • avatar
             bobbaniak
             -6
             Wg mnie Linux nadaje się dla osób:
             - przekornych / upartych / baaaardzo wytrwałych
             - snobistycznych
             - nie znających alternatywnych rozwiązań
             - tak biednych, że nie stać ich na kupno komputera z zainstalowanym systemem operacyjnym
             - i, przede wszystkim, posiadającym UPS'a (bo w przypadku utraty zasilania może być niewesoło).
             Osoby, które nie poznały wcześniej alternatyw, mogą nie mieć nawet świadomości, że coś tracą. Niestety, ale szukanie realnej alternatywy dla oprogramowania (innego niż przeglądarki, programy pocztowe, odtwarzacze multimedialne, czy programów do kompresji plików) to strata czasu.
             Żeby nie było tak źle - jest jedna fenomenalna wersja systemu operacyjnego, która ma wspólną z linuxem genealogię - to MAC OC :)
             • avatar
              DariosBitcoin
              -9
              wszstke punktu mogom byc donre oprucz jednego! w LINuksie programuw NIE MA ha ha ha haaaa!!!
              • avatar
               zack24
               -14
               Linux, linux, linux...
               Na koniec odinstaluj linuxa :)
               • avatar
                antytalent
                -16
                Po instalacji linuksa należy sformatować dysk i zainstalować Windows. Po co utrudniać sobie życie.
                • avatar
                 Kofan
                 0
                 11. Zainstalować na nim maszynę wirtualną i Windowsa :)

                 Linux do pracy
                 Windows do pracy i zabawy