SSD

Dajemy plusik!

przeczytasz w 2 min.

Podsumujmy - otrzymujemy więc nowy produkt o którym producent mówi, że jest odświeżeniem poprzedniej generacji (plusik). W zamian za nieco wyższą cenę dostajemy wyższą wydajność. Brzmi nieźle prawda?

Czasy, kiedy z każdym wypuszczonym nośnikiem M.2 NVMe Samsung wgniatał inne firmy w ziemię, już minęły. Konkurencja wstała z ziemi, z godnością się otrzepała i sama zdążyła zaprezentować ciekawe modele. Dlatego też, pomimo, że 970 EVO Plus to wciąż świetne nośniki M.2 NVMe to nie będą miały tak lekkiego żywota na rynku jak poprzednie generacje, zwłaszcza jeśli mowa o nośnikach o najmniejszej pojemności, które są najmniej wydajne i zarazem najmniej opłacalne.

Ceny, ceny - nowsze modele na 3D TLC

 • A-Data SX8200 240 GB - około 270 złotych
 • Corsair MP510 240 GB - około 300 złotych
 • Intel 760p 256 GB - około 330 złotych
 • Samsung SSD 970 EVO 250 GB - około 360 złotych
 • Samsung SSD 970 EVO Plus 250 GB - około 400 złotych

400 zł to kwota, gdzie zaczynają się modele NVMe M.2 o dwukrotnie większej pojemności - które może nie oferują tak wysokich osiągów jak EVO Plus, ale wciąż zadowalające jak dla klienta tej klasy - wszak to segment konsumencki, a nie profesjonalny.

To plus, czy minus?

Samsung dobrze zrobił dodając do poprzedniej generacji "Plus", a nie nazywając tej serii 980. Główne różnice są w zastosowanej pamięci NAND, co przy innych pomniejszych usprawnieniach daje przyjemny wzrost wydajnośc - zwłaszcza zapisu. Tak, pamiętamy o tym, że po przepełnieniu bufora Intelligent TurboWrite wydajność nośnika spada, ale w codziennych zastosowaniach będzie to niezauważalne. Różnica pojawia się dopiero przy przenoszeniu naprawdę dużych ilości danych, a rzadko który Kowalski zajmuje się tym na codzień.

Samsung na pewno pozostaje liderem jeśli chodzi o wydajne nośniki M.2 NVMe, ale konkurencja depcze mu po piętach. Model 970 EVO Plus to przede wszystkim świetne osiągi, które pamiętajmy - i tak są najniższe w testowanej przez nas wersji o najmniejszej pojemności. W sprzedaży znajdziemy również modele o pojemności 500 GB, 1 TB i 2 TB (z tym, że model 2 TB dopier w kwietniu). Miejmy nadzieję, że Samsung zdecyduje się na obniżenie ceny najtańszych modeli 970 EVO i Plus, bo aktualnie w tym segmencie toczy się ostra wojna cenowa.

Samsung SSD 970 EVO Plus 250 GB - ocena

 • świetna wydajność
 • lepsze osiągi od poprzedniej generacji
 • technologia Intelligent TurboWrite
 • dobre oprogramowanie Samsung Magician
 • 5 lat gwarancji (ograniczonej TBW)
 • potrafi się mocno nagrzewać - warto go instalować w gniazdku M.2 z radiatorem
 • cena

dobry produkt benchmark.plsuper wydajnosc benchmark.pl

Komentarze

12
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  taki jeden
  2
  Wyjaśnijcie mi jedną sprawę. Testy na YT pokazują znikomą przewagę SSD na M.2 nad zwykłym szybkim SSD. Czy to przy uruchamianiu windowsa czy gry, czy zapisie plików. Przy tych prędkościach kilkukrotnie większych od SSD to trochę cienko. Gdzie jest wąskie gardło? I po co to komu ?
  • avatar
   DragonRed
   2
   Kto potrzebuje ten kupuje.Reszta może się wstrzymać bo nośniki z obsługą PCIe 4.0 przyniosą także niższe opóźnienia do pamięci.Będą obsługiwać Nand Flash minimum w 96 warstwach i przyniosą korzyści.Nie dziwię się takiemu Samsungowi wstrzymaniem wypuszczenia Z-SSD na rynek konsumencki ponieważ PCIe 3.0 x4 było już nie wystarczające na ten rodzaj nośnika.
   Po testach PCIe 3.0 x4 przeciwko PCIe 4.0 x4 przekonamy się jakie zyski oprócz samych transferów sekwencyjnych przyniesie ten standard.
   • avatar
    Peleryn
    0
    Zakupiłem w listopadzie 970 Pro 512gb NVMe i z perspektywy czasu zastanawiam się po co? Do użytku domowego to przerost formy.