Wybór taniej drukarki do domu lub biura wcale nie musi być trudny
Drukarki i skanery

Wybór taniej drukarki do domu lub biura wcale nie musi być trudny

przeczytasz w 7 min.

Drukarki, a właściwie urządzenia wielofunkcyjne do domu i małego biura to bardzo obszerna grupa produktów. Jeśli jednak chodzi o urządzenia tanie w eksploatacji - HP ma w swojej ofercie naprawdę mocne propozycje.

Każdy, kto kiedykolwiek stał przed wyborem jakiejkolwiek drukarki - bez znaczenia, jakie miało być jej przeznaczenie, wie doskonale że wybór jest przeogromny. W gąszczu urządzeń, które są pozornie identyczne - w praktyce każdy model okazuje się różny.

Ostatecznie jednak wybór najczęściej pada na taką drukarkę, której eksploatacja jest tania. To całkowicie zrozumiałe. Płacąc za zakup samego urządzenia chcemy maksymalnie zminimalizować koszty, które będą związane z dalszym jego użytkowaniem.

Jeśli zatem planujecie w najbliższym czasie wybrać się na „drukarkowe” zakupy - mamy dla Was dwie propozycje od HP, które są przeznaczone do zupełnie innych odbiorców (do domu i do małej firmy), ale dzielą wspólną cechę - są wyjątkowo tanie w eksploatacji.

HP Ink Tank 315HP Neverstop Laser 1200w Obie są całkiem ładne, prawda? A biurowy model wcale nie jest wielkim zapychaczem miejsca, co zresztą widać w porównaniu z niewielką roślinką

Tanie urządzenia wielofunkcyjne do biura i do domu od HP - Neverstop Laser MFP 1200w i Ink Tank 315

Słowem wstępu - kilka podstawowych faktów o obu drukarkach, a do szczegółów przejdziemy za chwilę.

Pierwszy model, ten o wyjątkowo długiej nazwie - HP Neverstop Laser MFP 1200w jest zdecydowanie większy. To laserowa drukarka monochromatyczna, która doskonale będzie się sprawdzać w środowisku biurowym.

HP Neverstop Laser 1200w Ten czarny element z prawej strony to wskaźnik napełnienia tonera. Podczas pracy urządzenia jest podświetlony

Wszędzie tam, gdzie trzeba dużo i szybko drukować, kserować lub skanować - i to możliwie niskim kosztem, Neverstop 1200w stanie na wysokości zadania.

Jeśli natomiast chodzi o zauważalnie mniejszy model, HP Ink Tank 315 - to zdecydowanie propozycja skierowana do użytkowników domowych, którzy raz na jakiś czas wydrukują dokumenty, materiały do szkoły lub na studia (do nauki zdalnej), a czasami zdjęcie z corocznych wakacji.

HP Ink Tank 315 Te mniejsze, kolorowe buteleczki są naprawdę niewielkie i mieszczą się w dłoni. Okazuje się, że drukarka Ink Tank 315 jest niewiele większa

Kompaktowa, zgrabna, nierzucająca się w oczy, z wyjątkowo wygodnym systemem uzupełniania atramentu i do tego ekonomiczna - tak można opisać HP Ink Tank 315.

Przyjrzyjmy się jednak obu modelom z bliska. Ile tak naprawdę kosztuje drukowanie na nich, jak bardzo są wydajne i co powinniście o nich wiedzieć przed zakupem.

Zawartość opakowania i jakość wykonania drukarek

Opakowania obu urządzeń wykonano dość solidnie. Przenosząc karton z całą zawartością nie ma obaw, że w pewnym momencie tektura okaże się zbyt słaba pod niemal 9-kilogramowym ciężarem w przypadku Neverstop 1200w oraz 5-kilogramowym w mniejszym Ink Tank 315.

Na moment zatrzymajmy się przy biurowym modelu. Wewnątrz znajdziemy wszystko, czego potrzebujemy - a nawet więcej.

HP Neverstop Laser 1200w Wystający element na dole urządzenia to podajnik papieru, który pomieści 150 kartek

Dlaczego więcej? Ano dlatego, że producent zdecydował się dołączyć do zestawu, poza wszystkimi niezbędnymi kablami (razem z USB-B) przewód zasilający zakończony tzw. angielską wtyczką. Fajnie, że jest - ale wydaje mi się, że taniej byłoby komponować zestawy dopasowane do rynku docelowego.

Poza przewodami, drukarką i absolutnie zrozumiałymi instrukcjami ze wskazówkami przed pierwszym uruchomieniem są też dwie plastikowe części, które montujemy przy podajniku papieru.

Do jakości wykonania całości nie można mieć najmniejszych zarzutów. Wszystkie elementy są ze sobą dobrze spasowane, nie trzeszczą i generalnie sprawiają wrażenie solidnych.

Jeśli natomiast chodzi o mniejszą, domową drukarkę - zawartość opakowania jest równie zadowalająca z jednym, niewielkim brakiem, o którym musicie pamiętać przed zakupem.

Z uwagi na to, że HP Ink Tank 315 oferuje wyłącznie połączenie przewodowe, do komputera podłączymy ją przez kabel USB-B, którego… nie ma w opakowaniu. Jeśli posiadasz takowy w domu, to nie ma problemu. Jeśli jednak nie, to należy o tym pamiętać przed zakupem.

HP Ink Tank 315 Z tyłu prosto - zasilanie i USB-B. Instalacja jest w związku z tym banalna

Konfiguracja przebiega wyjątkowo sprawnie w przypadku obu urządzeń

Zaczynając już od samego wyjęcia urządzenia wielofunkcyjnego z opakowania, HP Neverstop Laser 1200w nie pozostawia wątpliwości co, gdzie i kiedy należy kliknąć. Instrukcja jasno objaśnia jak wykonywać pierwsze kroki, aby w ciągu kilku minut sprzęt był gotowy do użycia.

Identycznie jest zresztą w przypadku mniejszego modelu Ink Tank 315.

Ogromny plus za uzupełniony do pełna toner w HP Neverstop 1200w, który daje nam na start 5000 możliwych stron do wydrukowania. Ink Tank 315 zapewnia natomiast 8000 kolorowych lub 15000 czarno-białych wydruków po wyjęciu z opakowania.

Z uwagi na możliwość połączenia bezprzewodowego, Neverstop 1200w można obsługiwać zarówno z komputerów oraz telefonów. Problemów z połączeniem brak - wystarczy pobrać odpowiednią aplikację i to tyle. Wszystko działa bez zarzutów.

HP Neverstop 1200w

Pozostając jeszcze na chwilę przy aplikacji HP Smart - jej ogromną zaletą jest oczywiście możliwość zadania drukowania, skanowania lub kserowania zdalnie, ale na największą uwagę zasługują tzw. skróty.

Skróty w HP Smart to nic innego, jak scenariusze, które składają się z kilku wybranych przez użytkownika czynności. Dzięki nim wystarczy jedno kliknięcie, aby zeskanować dokument i natychmiast wysłać go na wskazany adres e-mail lub wybrany dysk w chmurze.

Skróty w HP Smart wyjątkowo usprawniają pracę. To oszczędność czasu w przypadku czynności, które wykonujemy na drukarce systematycznie.

Dla osób, które nie lubią szukać różnego rodzaju szablonów do druku, ciekawym rozwiązaniem okaże się zakładka Printables, w której znajdziemy mnóstwo użytkowych wzorów - kalendarzy, kolorowanek, materiałów do nauki, kartek okolicznościowych.

Printables to naprawdę świetne rozwiązanie i sam kilka razy z niego skorzystałem. Wybór jest zadowalający, a i jakość plików stoi na wysokim poziomie. Po co szukać w internecie, skoro wszystko znajdę w aplikacji? Duży plus dla HP za tę opcję.

Printables w HP Smart sprawdzi się w biurze, choć większą popularnością z pewnością będzie się cieszyć w warunkach domowych.

Kompaktowe gabaryty to ich zaleta

W kontekście urządzeń biurowych - rozmiar drukarki zwykle nie jest istotnym elementem. Wszystkie urządzenia wielofunkcyjne, które zajmują tyle miejsca, co niewielka szafa zwykle jednak znajdziemy w dużych biurach, gdzie drukarka nie przestaje pracować ani na sekundę.

HP Neverstop Laser 1200w Otwieranie podajnika też jest wyjątkowo proste, dostęp do niego jest wygodny

Jeśli jednak zmienimy środowisko na mniejszą przestrzeń - może się okazać, że masywna konstrukcja nie do końca mieści się na biurku i w efekcie bardziej irytuje, niż wspiera pracę.

Neverstop Laser 1200w nie powinno sprawiać problemu nawet w najmniejszych biurach. Nawet mimo obecności pojemnego podajnika na papier (mieszczącego 150 arkuszy) oraz wbudowany skaner - nie mamy wrażenia, że urządzenie jest za duże.

W przypadku Ink Tank 315 sytuacja jest bardzo podobna. Drukarka jest czarna, przez co nie rzuca się w oczy, a poza tym wygląda po prostu nieźle. To zwyczajna, klasyczna forma z wystającymi z boku pojemnikami do uzupełniania tuszu. Prostota to w wielu przypadkach strzał w dziesiątkę - i właśnie taka jest domowa drukarka od HP.

HP Ink Tank 315 Miejsce na umieszczenie papieru w Ink Tank 315. "Tacę" można wsunąć, jeśli nie używamy drukarki

Napełnianie HP Ink Tank 315 atramentem

Nazwa tego urządzenia nie wzięła się znikąd. Wprost mówi użytkownikowi, o tym, co najlepszego ma do zaoferowania.

Drukarki atramentowe ze zbiorniczkami na tusz, które uzupełniamy za pomocą specjalnych buteleczek to według mnie najlepsze, co przytrafiło się drukarkom od dawna.

HP Ink Tank 315 To zdecydowanie najlepszy sposób uzupełniania atramentu!

Mechanizm zastosowany w HP wyróżnia się tym, że podczas jego napełniania nie pobrudzimy niczego, co znajduje się dookoła.

Uzupełnianie atramentu z buteleczek do specjalnych zbiorników w drukarce to według mnie jedna z największych zalet Ink Tank 315.

Otwartą butelkę z atramentem wystarczy przyłożyć do pojemnika i wlać potrzebną ilość. Bez brudzenia siebie i otoczenia.

Co do samych zbiorników w drukarce - te są przezroczyste i umieszczone na zewnątrz, dzięki czemu bez otwierania urządzenia jesteśmy w stanie w każdej chwili skontrolować poziom atramentu.

Trudno w przypadku HP Ink Tank 315 mówić o sytuacji, w której nagle zabrakło tuszu. Tutaj to nie powinno się zdarzyć.

HP ink Tank 315 No i jest wyjątkowo czysty. Atrament wylewa się wyłącznie po zainstalowaniu butelki przy zbiorniku

Drukarkę HP Neverstop 1200w też uzupełnia się wygodnie, choć nieco inaczej

W tym przypadku mamy do czynienia z drukarką laserową monochromatyczną, a zatem jej obsługa w kontekście uzupełniania tonera jest przede wszystkim zdecydowanie szybsza, ale też wykonuje się to w inny sposób.

HP Neverstop Laser 1200w Strzykawki w Neverstop 1200w też są wygodne. Naklejka przy otworze informuje, jakiego dokładnie tonera użyć

W Neverstop 1200w toner uzupełnia się przy pomocy specjalnej… strzykawki. Jej obsługa jest banalna, i co ważne w warunkach biurowych - szybka. Wystarczy otworzyć specjalny otwór, umieścić w nim strzykawkę - i tyle. Całość trwa krótką chwilę i urządzenie znów jest gotowe do pracy.

Jak drukuje i skanuje HP Ink Tank 315?

Zdjęcie oryginalne do testu drukarek Oryginalne zdjęcie, które posłużyło do testu drukowania obu drukarek

Do jakości druku tego domowego urządzenia nie można mieć zastrzeżeń. Dokumenty są w pełni czytelne nawet jeśli zastosujemy mały rozmiar czcionki (nieczytelne znaki od rozmiaru 2 pkt), a krawędzi znaków w żadnym miejscu nie są „poszarpane”.

Tekst wydrukowany przez HP Ink Tank 315 Tekst wydrukowany i zeskanowany przez HP Ink Tank 315 w najwyższej jakości (papier zwykły)

Drukowanie zdjęć również nie jest straszne Ink Tank 315. Kolory są dość dobrze odwzorowane i żywe. Nie brakuje im nasycenia. Brak też zauważalnych „schodów” między odcieniami barw, a i rozdzielczość jest w zupełności wystarczająca.

Zdjęcie wydrukowane przez HP Ink Tank 315 Zdjęcie wydrukowane i zeskanowane w najwyższej jakości, HP Ink Tank 315 (papier zwykły)

HP Ink Tank 315 jest w stanie wydrukować do 5 kolorowych kartek A4 (wg normy ISO) w rozdzielczości 4800 x 1200 dpi (bez marginesów).

Jestem mile zaskoczony, jak dobre zdjęcia drukuje Ink Tank 315 na zwykłym papierze. Zaskakujące też, że nawet po kilkunastu wydrukowanych obrazach w kolorze (wypełniona cała kartka A4) poziom atramentów w zbiorniczkach nie drgnął ani o milimetr.

Skanowanie dokumentów całkowicie oddaje to, co znajduje się na kartce. Kolory nie są przekłamane, a wszystko co powinno być wyraźne - pozostaje wyraźne, bez utraty jakości.

Jakość druku i skanera HP Neverstop 1200w

Jak na drukarkę laserową przystało - drukowany tekst w przypadku Neverstop 1200w jest ostry jak żyletka. Szczególnie dobrze to widać na całkowicie czarnym tekście.

Tekst zeskanowany przez HP Neverstop 1200wTekst zeskanowany przez HP Neverstop 1200w Czarno-biały i kolorowy tekst zeskanowany przez HP Neverstop 1200w. Czarny wydrukowany przez Neverstop 1200w, kolorowy przez Ink Tank 315 (najwyższa jakość druku i skanu, papier zwykły)

Równe krawędzie sprawiają, że nawet tzw. ściana tekstu w małym rozmiarze jest zupełnie czytelna i żadne znaki nie zlewają się ze sobą. Po prostu perfekcyjny, wyraźny wydruk.

W przypadku czcionki, która w oryginale była czerwona, a więc w druku monochromatycznym stała się odcieniem szarości - ostrości nadal nie brakuje. Tekst staje się jednak niewyraźny przy bardzo małej czcionce, ok. 5 pkt.

Jeśli chodzi o skanowanie, Neverstop 1200w radzi sobie świetnie. Gdybym miał wybrać, która z obu drukarek radzi sobie lepiej - miałbym naprawdę duży dylemat.

Zdjęcie wydrukowane przez HP Neverstop 1200w Zdjęcie wydrukowane przez HP Ink Tank 315 i zeskanowane w najwyższej jakości przez HP Neverstop Laser 1200w (papier zwykły)

Kolorowe zdjęcie jest wyraźne. Zarówno ciemne, jak i jasne fragmenty są w pełni czytelne i nie brakuje im szczegółowości. Skanowanie tekstu natomiast odwzorowuje właściwie w 100% stan rzeczywisty.

HP Neverstop 1200w drukuje do 20 stron na minutę. To naprawdę niezły czas - szczególnie, że jakość wydruku stoi na naprawdę wysokim poziomie.

A ile to drukowanie tak naprawdę kosztuje?

Zacznijmy od HP Neverstop Laser 1200w. Samo urządzenie to wydatek ok. 1000 zł i razem z nim otrzymujemy uzupełniony już toner, dzięki któremu wydrukujemy do 5000 stron.

HP Neverstop Laser 1200wHP Neverstop Laser 1200w Prosty ekranik, podstawowe sterowanie przyciskami. Fajnie, że jest - ale i tak urządzenie raczej będziemy obsługiwać na komputerze

To, ile drukujecie w ciągu miesiąca to oczywiście kwestia indywidualna, ale jeśli założymy, że jest to średnio 200 kartek miesięcznie, to z kolejnymi wydatkami mamy spokój na 2 lata.

Jeśli okaże się, że tonera zabraknie - strzykawkę, która wystarczy na wydrukowanie 2500 stron kupimy za 59 zł. Dla większej oszczędności można wybrać zestaw dwóch strzykawek za 99 zł, które dadzą w sumie kolejne 5000 stron do zadrukowania.

Jak te liczby przekładają się na rzeczywistą oszczędność? Ano tak, że wydrukowanie 1 kartki na drukarce HP Neverstop Laser 1200w kosztuje niecałe 2 grosze.

W porównaniu z punktami ksero, które w większych miastach wyceniają wydruk 1 kartki nawet na 35 groszy - oszczędność jest ogromna.

Druga propozycja, domowa drukarka HP Ink Tank 315 to natomiast wydatek rzędu 700 zł. Razem z drukarką, w zestawie znajdują się buteleczki z atramentem, które wystarczą na wydrukowanie do 8000 kolorowych stron lub nawet 15000 czarno-białych.

HP Ink Tank 315HP Ink Tank 315 Płyta skanera w Ink Tank 315 jest mniejsza, niż w Neverstop 1200w, ale w zupełności wystarcza do skanowania kartek A4

Zakładając, że zdecydujemy się drukować tylko kartki czarno-białe, jeden wydruk będzie kosztował ok. 4 grosze. W przypadku wyłącznie kolorowych stron - cena podskoczy do 8 groszy.

Kiedy w końcu atramentu zabraknie - pojedynczy pojemnik kupimy już za 49 zł i powinien wystarczyć na kolejne 8000 zadrukowanych kartek.

Dla kogo są te drukarki i czy warto je kupić?

Zastosowanie każdej z dwóch propozycji jest nieco inne. O ile Neverstop 1200w sprawdzi się doskonale w biurze, gdzie nie potrzebujemy kolorowych wydruków, a zależy nam wyłącznie na wydajności i taniej eksploatacji - tak w domu może się ona okazać niewystarczająca, kiedy zapragniemy wydrukować zdjęcie w kolorze.

Model Ink Tank 315 natomiast jest bardziej uniwersalny. W domu poradzi sobie z kolorowymi materiałami do nauki, dokumentami, ale także ze zdjęciami. Do zadań biurowych sprawdzi się równie dobrze, jednak z uwagi na obecność wyłącznie połączenia przewodowego - powinno to być raczej bardzo małe biuro, w którym nie drukuje się dziesiątek kartek dziennie.

Która z obu drukarek jest dla Was najlepsza? To już kwestia w pełni indywidualna. Ostatecznie - której nie wybierzecie, to i tak będziecie zadowoleni z ekonomicznej eksploatacji.

Artykuł powstał w ramach współpracy z marką HP.

Komentarze

21
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Dideq
  3
  A jak jest z taką atramentówką jeśli chodzi o ludzi co mało drukują? Nie zaschnie dysza po tygodniu? Czy w takim razie do wydruków czarno-białych nie jest laserówka lepszym wyborem?
  • avatar
   niepokorny666
   1
   HP ??? Dziękuje, tusze droższe niż złoto, nie można stosować zamienników. Tylko Brother.
   • avatar
    KMN123
    1
    Mam awersję do produktów HP. Bardziej cenię sobie funkcjonalność w zastosowaniach domowych (np. możliwość połączenia po Wi-Fi z kilkoma PC-tami/laptopami), niż koszty eksploatacji, które w zastosowaniach domowych nie są aż tak istotne (drukuje się niewiele). Cena za HP Ink Tank 415 rzędu 700 PLN, to żadna okazja...
    • avatar
     Aquaform
     1
     Tylko Epson EcoTank.
     • avatar
      Adrianwo
      1
      A gdzie PageWide? To przecież drukarka atramentowa w stylu drukarki laserowej z ultrawysoką wydajnością - bez kompromisów.
      • avatar
       baertus11
       1
       Co do HP - Neverstop Laser MFP 1200w: produkt nadaje się bardziej dla szpanujacego domownika (iż ma laser) niż do biura. Dlaczego? Po kolei:
       1. Brak druku dwustronnego automatycznego - duplex. W przypadku wydruków w biurze ogromna strata czasu na ręczne przekładanie kartek lub znaczne zużycie papieru przy jedynie druku jednostronnym. 2. Brak skanera z podajnikiem (a tym bardziej z adf-em) - przy skanowaniu sporadycznym jeszcze można się nalatać i naobracać kartek ale przy pracy biurowej - strata czasu. 3. Brak portu LAN w drukarce. Niestety podpinanie drukarek HP po wifi jest problematyczne - proszę poczytać odpowiednie fora. Dodatkowo prawidłowe zabezpieczenie sieci wifi to nie to samo co przy "kablu".... 4. Jeśli chodzi o sterownik - szkoda gadać nad usprawnieniem pracy przy skanowaniu zewnętrznym programem (nie od HP). Problem znany z obsługą TWAIN w "tanich" wielofunkcyjnych HP. Panie Norbercie - proszę poprawić "Zdjęcie wydrukowane i zeskanowane w najwyższej jakości, HP Neverstop Laser 1200w (papier zwykły)" - pierwszy raz widzę aby drukarka monochromatyczna drukowała kolorowe zdjęcia - opis do zmiany lub zdjęcie do zmiany.
       Co do Ink Tank 315 nie wypowiadam się. Jak ognia unikam "wynalazków" od HP niby ograniczająca koszty - zawsze mają gdzieś "haczyk" typu error zaraz po gwarancji lub wymuszona aktualizacja firmwaru "poprawiająca jakość produktu"
       • avatar
        Ruffriders1988
        1
        Beznadziejna reklama beznadziejnej firmy która blokuje w sofcie stosowanie zamiennych tuszy. Normalnie ekonomia na poziomie dna morskiego. Szajs od HP po roku maks 2 nawet papieru od HP n ie chce normalnie pobierać z zasobnika. Kilka drukarek od HP i nigdy więcej tego złodziejstwa. U Canona czy Lexmarka problemów takich nie uświadczyłem.
        • avatar
         kaalus
         1
         Oj jest trudny. Wszystkie drukarki są gigantyczne i nie mieszczą się na żadnej półce. Ostatnia sensowna to była HP F4580 - coś z 20 lat temu. 28cm głębokości.
         • avatar
          Marczkowski21
          1
          U nas szef się zastanawiał nad HP OfficeJet 6950 do biura, bo nasza stara drukarka ma problem z rozdzielczością zdjęć i grafik np. do reklam czy propozycji szyldów, a jak takie coś dajemy klientowi to no, niezbyt profesjonalnie to wygląda. Ktoś ma propozycję, czegoś całkiem taniego odpowiedniego do grafik?
          • avatar
           janex2
           0
           W tej cenie to już lepiej ender3
           • avatar
            digitmaster
            0
            Na szczęście u mnie wyeliminowaliśmy tego typu crapy już dawno na rzecz wielofunkcyjniaków A3 od Sharpa. Toner na 30 tyś stron kosztuje 300 zł + 300 zł za serwis (konieczny przy każdej wymianie tonera). Urządzenia może i są trochę droższe, ale najstarszy eksploatowany model ma przebieg 600 tyś stron i jest to ledwo połowa oczekiwanego przebiegu.
            • avatar
             biuro74
             0
             Też się zastanawiam, czy nie lepiej było inny tytuł nadać temu artykułowi, któremu ucieka na przykład Epson EcoTank - choć tu jest zastrzeżenie, że drukarki tej serii nie były oficjalnie dostępne na wszystkich rynkach i np. w UK jest problem (pewien, choć oczywiście udaje się go pokonać) z dostępnością tuszu.

             Rozwaliło mnie także zdanie wytłuszczone niebieską kursywą:
             "HP Ink Tank 415 jest w stanie wydrukować do 5 kolorowych kartek A4 (wg normy ISO) w rozdzielczości 4800 x 1200 dpi (bez marginesów)".
             .... i potem co - drukarka wybucha ? Trzeba oddawać z powrotem do sklepu ? Czy to może maksimum zadrukowania jednym zestawem tuszów ? A może to prędkość druku na minutę ? :)

             Szkoda też, że w przypadku drukarki laserowej zabrakło ostrzeżenia, że ten typ drukarek jest szkodliwy dla zdrowia z tytułu unoszących się pyłów tonera (rakotwórcze) i do domu nadaje się średnio, jeśli ktoś drukuje dużo i nie wietrzy pomieszczenia przy druku - mowa o notce, że Printables nadają się lepiej do domu.
             • avatar
              Quickexe
              0
              Proste pytanie ktoś testował tanka 515 HP? bo mam dylemat pomiędzy tym modelem a M110WE