Ciekawostki

Wymiary "na oko", tylko dokładniejsze

przeczytasz w 1 min.

Jak duży potrzebuje pan ten karton? O, taki... Jaką długość ma ta szafka? Taką... Czy zdarzyło ci się pokazywać wymiary niektórych rzeczy "na oko"? Na pewno tak. Mnie zdarza się to regularnie.

Pokazywanie wymiarów na oko ma jednak pewną wadę: są na oko. A gdyby tak skorzystać z małego gadżetu, który określi te wymiary z dokładnością co do milimetra? Właśnie do tego służy sprzęt, jaki chcemy wam teraz pokazać.

W zamierzchłych czasach części ciała służyły do określania przeróżnych wymiarów. Wiadomo: trzy łokcie, dwie stopy, itd. W końcu trzeba było to ujednolicić i tak zrodziły się milimetry, centymetry i cała reszta rodzinki. Niełatwo pozbyć się jednak starych nawyków, dlatego grupa Azjatów wzięła się do pracy.

I tak powstał Smart Finger. Gadżet jest lekki i elastyczny - dopasuje się do palców każdego człowieka, a pomaga dokładnie określić długość czy szerokość wielu rzeczy, w dodatku w intuicyjny sposób.  Odległość jest obliczana na podstawie czasu, jaki upływa od wysłania wiązki sygnału z jednego palca do drugiego i z powrotem. Obliczona wartość wyświetlana jest następnie za pomocą diod LED. Podsumowując: mała rzecz, a cieszy.

Dodatkowe zdjęcia: