Chłodzenie

Xigmatek Loki

przeczytasz w 2 min.
SocketIntel 775/1156/1366,
AMD K8/AM2/AM2+/AM3
Wymiary
(wys., szer., dł.)
134 x 50 x 92 mm
Waga430 g
WentylatorTak (92 mm, 4 pin)
Średnia cena64 zł

W cenie około 64 złotych bezpośrednimi rywalami Xigmatek Loki są wspomniane wcześniej CM TX 3 oraz Spartan HE923. Niewielki Loki jest dobrym rozwiązaniem dla osób, które w swoich obudowach nie mają zbyt wiele miejsca. Wysokość na poziomie 134 mm sprawi, że produkt Xigmateka zmieści się w każdej standardowych rozmiarów obudowie.

Od razu w oczy rzuca się "budżetowość" coolerka. Znajduje się on w tekturowym opakowaniu, a części wrzucone są do jednego worka. Poza nim znajduje się backplate przyjazny zarówno dla płyty (miękki materiał oddzielający metal od płyty głównej) oraz użytkownika (przełożone przez dziurki śruby nie wypadają, cofając się przy przekładaniu). Radiator jest niewielki i w całości wykonany z aluminium. Trzy rurki cieplne mają średnicę 6 mm każda.

Dołączony do zestawu wentylator o rozmiarze 92 mm jest cichy na najniższych obrotach. W stresie procesora jednak hałasuje dość mocno i staje się uciążliwy dla uszu. Jest zdecydowanie głośniejszy od Zephyra zastosowanego w SilentiumPC HE923.

Patrząc na wyniki widzimy, że  Loki wypada gorzej od dwóch konkurencyjnych rozwiązań. Po mocnym podkręceniu procesora i podniesieniu napięcia nie jest w stanie utrzymać niskich temperatur. Xigmatek Loki może okazać się przydatny osobom, które nie planują bawić się w overclocking.

Temperatury [°C]

@2,66 GHz spoczynek 28
@2,66 GHz obciążenie 45
@4,0 GHz spoczynek 34
@4,0 GHz obciążenie 72

 

Obroty wentylatora [obr./min]

spoczynek 1298
obciążenie 2909

 

 

 Xigmatek Loki
 plusy:
ultra kompaktowe rozmiary
prosty montaż
wentylator względnie cichy na niskich obrotach
atrakcyjna cena
 minusy:
wentylator bardzo głośny na wysokich obrotach
pasta w woreczku
niska wydajność
Moja ocena:
Ogólna ocena: 
Orientacyjna cena w dniu publikacji testu: 64 zł