Chłodzenie

Xigmatek Balder

przeczytasz w 2 min.
SocketIntel 775/1156/1366,
AMD K8/AM2/AM2+/AM3
Wymiary
(wys., szer., dł.)
159 x 50 x 120 mm
Waga700 g
WentylatorTak (120 mm, 4 pin)
Średnia cena159 zł

Opakowanie Xigmatek Balder jednoznacznie wskazuje na to, że producent nie ma zamiaru niczego przed kupującym ukrywać. Pudełko za wyjątkiem jego elementu zawierającego opis jest w pełni przezroczyste. Przez plastik można dojrzeć ten sam wentylator, który dodano do Xigmateka Aegir. Oznacza to ładne, białe podświetlenie oraz... hałas.

Radiator wykonano bez zarzutu. Jego wygląd oraz wymiary nie wykraczają ponad normę. Uwagę zwraca bardzo dobrze wypolerowana niklowana podstawa, w której z powodzeniem można się przejrzeć. Zastosowano tu technologię Direct Touch, co oznacza, że rurki cieplne stykają się bezpośrednio z powierzchnią procesora. Wymusza to nałożenie nieco większej ilości pasty, w celu uzyskania należytej wydajności.

Montaż nie sprawia najmniejszych problemów, części są dobrze pogrupowane, a instrukcja jest napisana w przystępny sposób. Pasta, co zaskakuje w przypadku produktów Xigmateka, znajduje się w tubce, co ułatwia jej nakładanie i zatrzymuje proces zasychania po otwarciu.

Częstotliwość 2,66 GHz na standardowym napięciu nie stanowi najmniejszego wyzwania dla Baldera. Podniesienie napięcia na procesorze do 1,35 V i ustawienie taktowania na 4,0 GHz powoduje, że temperatura w stresie wzrasta do 59 stopni. Za cenę 159 zł otrzymujemy więc przyzwoity cooler, wydajnością dorównujący swoim głównym konkurentom – Scythe Mugen 2, Scythe Yasya oraz SilentiumPC Fortisowi HE1225.

Temperatury [°C]

@2,66 GHz spoczynek 27
@2,66 GHz obciążenie 41
@4,0 GHz spoczynek 30
@4,0 GHz obciążenie 59

 

Obroty wentylatora [obr./min]

spoczynek 1240
obciążenie 2057

 

 

 Xigmatek Balder
 plusy:
ładny, podświetlany wentylator
bardzo dobrze wypolerowana podstawa
pasta w tubce
niezła wydajność
bardzo prosty i szybki montaż
 minusy:
wentylator głośny na wysokich i niskich obrotach
Moja ocena:
Ogólna ocena: 
Orientacyjna cena w dniu publikacji testu: 159 zł