Chłodzenie

Thermalright Silver Arrow

przeczytasz w 2 min.
SocketIntel 775/1156/1366,
AMD AM2/AM2+/AM3
Wymiary
(wys., szer., dł.)
162,7 x 122,6 mm x 147 mm
Waga825 g
WentylatorTak (2 x 140 mm, 4 pin)
Średnia cena309 zł

Muszę przyznać, że nigdy nie miałem do czynienia z tak ogromnym coolerem. Jego wymiary w tabelce nie oddają w pełni rzeczywistych rozmiarów całego układu chłodzenia. Należy pamiętać o tym, że po zamontowaniu dwóch wentylatorów 140 mm, będących w zestawie, całość zajmie jeszcze więcej miejsca. Thermalright Silver Arrow definitywnie nie jest przeznaczony dla użytkowników poszukujących względnie niewielkich coolerów.

Na radiator składają się dwie wieże, a ciepło z podstawy odprowadza po 6 rurek cieplnych. Wentylatory można umieścić na zewnętrznych ścianach lub jeden z nich zamontować pomiędzy nimi. W zestawie znajduje się dużo gumowych podkładek tłumiących ewentualne drgania przenoszone przez wentylatory na powierzchnię radiatora. W testach nie wykorzystaliśmy podkładek, a mimo to praca układy była bezszelestna nawet na najwyższych obrotach.

Instalacja nie sprawiała najmniejszych problemów. Podstawkę wypolerowano bardzo dobrze. Przylegała do procesora idealnie i po odpowiednim dokręceniu jej nie sposób było nią poruszyć. Instrukcje obsługi wydano na dobrej jakości papierze, choć zapewne mało kto z nich skorzysta, gdyż cały proces montażu jest intuicyjny.

Tak ogromny cooler był jeszcze przed rozpoczęciem testów skazany na sukces. Przeprowadzone pomiary tylko potwierdziły wszelkie prognozy. Temperatura 55 stopni w najbardziej wymagającym teście była najniższą spośród wszystkich wyników zarówno w tej, jak i poprzedniej części artykułu. Przyznajemy, że w wypadku Thermalright Silver Arrow wysoka cena jest w pełni uzasadniona.

Temperatury [°C]

@2,66 GHz spoczynek 25
@2,66 GHz obciążenie 39
@4,0 GHz spoczynek 28
@4,0 GHz obciążenie 55

 

Obroty wentylatora [obr./min]

spoczynek 570
obciążenie 1318

 

 

 Thermalright Silver Arrow
 plusy:
efektowny wygląd
wentylatory ciche nawet na największych obrotach
dobra pasta w zestawie
wysoka jakość części, bardzo łatwy montaż
podkładki do wyciszania wentylatorów w zestawie
najwydajniejszy z testowanych coolerów
 minusy:
bardzo wysoka cena
całość zajmuje bardzo dużo miejsca
Moja ocena:
Ogólna ocena: 
Orientacyjna cena w dniu publikacji testu: 309 zł