SSD

Podsumowanie i wnioski

przeczytasz w 3 min.

Test pozwolił doświadczalnie sprawdzić wytrzymałość nośników i przy okazji obalić kilka mitów. Oprócz tego firma OCZ zobowiązała się do wydania nowej wersji oprogramowania dla swoich dysków, która m.in. w oparciu o nasze testy, pozwoli jeszcze bardziej zwiększyć żywotność modeli bazujących na kontrolerach z linii Barefoot 3. Trzymamy za słowo!

Oczywiście, zawsze można mieć jakieś “ale”, bo np. znacznie ciekawszy - z punktu widzenia czytelnika - byłby test porównawczy kilku różnych konstrukcji, wliczając w to modele bazujące na różnych typach pamięci. Mogliśmy też sprawdzić wpływ pamięci podręcznej lokowanej w obszarze pamięci RAM (np. Crucial Momentum Cache, Plextor PlexTurbo lub Samsung RAPID) - według deklaracji producentów, rozwiązania te pozwalają nie tylko zwiększyć wydajność nośników, ale też zmniejszyć ilość danych zapisywanych w pamięci NAND i w efekcie zwiększyć żywotność całego SSD. Problem jednak w tym, że nie wszyscy producenci są w stanie poświęcić swoje sample dla dobra nauki.

Wprawdzie nie podejrzewaliśmy, że potrwa to tak długo (aż osiem miesięcy), ale w końcu czego się nie robi dla naszych czytelników. Czas ten na pewno nie poszedł jednak na marne, bo wpadliśmy na kilka interesujących wniosków.

1. Każda sztuka dysku charakteryzuje się inną awaryjnością

Wytrzymałość dysku SSD w głównej mierze zależy od zastosowanych kości pamięci - nie tylko ich typu (SLC/MLC/TLC NAND), ale także litografii w jakiej zostały wykonane (im wyższy proces, tym teoretycznie większa wytrzymałość). Nie można jednak powiedzieć, że wszystkie dyski z takimi samymi pamięciami charakteryzują się identyczną żywotnością. Jest wręcz przeciwnie - potwierdził to nasz test, bo choć wykorzystaliśmy trzy takie same dyski, to każdy z nich został uszkodzony po zapisie innej porcji danych.

Wniosek ten przy okazji jest argumentem stojącym za inną bardzo ważną zasadą - pamiętajmy o wykonywaniu kopii zapasowych, gdyż tak naprawdę nie znamy dnia ani godziny, gdy nasze dane zostaną bezpowrotnie utracone.

2. Kości pamięci nie zawsze są najsłabszym ogniwem dysku SSD

Podejrzewaliśmy, że dyski zostaną uszkodzone po osiągnięciu limitu zapisu komórek pamięci (czyli po zapisaniu w pamięci NAND mniej więcej 700 TB). Tak się jednak nie stało, co może wskazywać, że w testowanym przez nas modelu OCZ ARC 100 mniej wytrzymałe okazały się inne komponenty dysku. Jesteśmy ciekawi, jakby to wyglądało w przypadku modeli bazujących na mniej wytrzymałych kościach TLC NAND.

3. Dysk może zapisać więcej danych niż deklaruje to producent (i S.M.A.R.T.)

Współczynnik TBW służy jedynie sztucznemu ograniczeniu gwarancji udzielanej przez producenta, ale w żaden sposób nie określa on wytrzymałości danego nośnika – za przykład warto podać choćby pierwszy dysk, który zdołał zapisać ponad 10-krotność współczynnika TBW. Mit podający, że współczynnik TBW jest wyznacznikiem żywotności SSD został obalony. Przy okazji warto również wspomnieć, że z realną wytrzymałością mało wspólnego ma też parametr kondycji podawany przez S.M.A.R.T..

4.  Ograniczona retencja danych nie taka straszna jak ją malują

Często pomijanym problemem dysków półprzewodnikowych jest ograniczona retencja danych. Zjawisko to polega na zanikaniu ładunków elektrycznych z komórek pamięci (a więc właśnie danych), gdy przez odpowiedni czas nie jest do nich doprowadzane zasilanie. Wpływ na to ma również temperatura przechowywania niepodłączonego dysku, bo im jest ona wyższa, tym czas wymagany do zaniku ładunku jest krótszy. Ze względu na ograniczoną ilość dysków nie byliśmy w stanie dokładniej zbadać tego zjawiska, niemniej jednak w domowych warunkach raczej nie powinniśmy się obawiać o swoje dane. Komputer powinien być jednak uruchamiany nie rzadziej niż raz na kilkanaście dni.

5. Przy typowym użytkowaniu komputera nie musimy się martwić o żywotność dysku SSD

Jest to chyba najważniejszy wniosek płynący z naszego artykułu. Do testów wykorzystaliśmy syntetyczną procedurę, która pozwoliła w jak najkrótszym czasie zapisać jak największą porcję nieskompresowanych danych – realnie byliśmy w stanie przetworzyć około 2,5 TB danych w czasie 24 godzin. Podczas typowego użytkowania komputera dysk zapisuje dane znacznie rzadziej. Przyjmuje się, że typowy Kowalski w ciągu dnia zapisze na swoim nośniku nie więcej niż 10 GB danych (jak nie mniej).

Biorąc pod uwagę gwarantowaną wytrzymałość modelu OCZ ARC 100 240 GB na poziomie prawie 22 TB, po przeliczeniu daje nam to wytrzymałość na poziomie 6 lat. Warto jednak zauważyć, że jest to bardzo niski próg, bo w przypadku innych modeli deklaracja ta jest na poziomie 50 – 150 TB. Testy pokazały, że realna wytrzymałość (przyjmując też awaryjność innych komponentów) jest jeszcze wyższa, więc tak naprawdę szybciej wymienimy SSD na nowocześniejszy model, aniżeli ulegnie on uszkodzeniu. Oczywiście pod warunkiem, że nie wykorzystamy go do profesjonalnych zastosowań, charakteryzujących się dużo większym obciążeniem.

6. Kondycja dysku nie ma wpływu na jego wydajność

Kolejnym bardzo istotnym wnioskiem jest wpływ kondycji dysku na jego wydajność… a raczej brak jej wpływu. Okazuje się bowiem, że nośnik zawsze oferował mniej więcej taką samą wydajność - niezależnie czy dopiero wyjęliśmy go z opakowania, czy też jego kontroler przetworzył setki terabajtów i jeszcze więcej miały “na liczniku” pamięci NAND. Warto tutaj pamiętać o aktywnych funkcjach TRIM i Garbage Collection, które mają zbawienny wpływ na szybkość działania używanego nośnika.

Komentarze

154
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Atak-Snajpera
  16
  Po wyjechaniu pirdyliarda GB warto rowniez odlaczyc ssd na miesiac w celu sprawdzenia 'retencji danych' (DATA RETENTION). Oczywiscie najlepiej zostawic to na sam koniec jak nand bedzie juz zdychac.
  • avatar
   ElFi_
   12
   A mi się podoba to, że rośnie poziom wiedzy naszych redaktorów - ile razy zwracałem uwagę, że TBW to limit gwarancyjny:)
   Sam test też mi się podoba. Nie do końca ukaże rzeczywistość i było takich testów kilka ale "nasi" tego jeszcze nie robili.
   Będę śledził z uwagą:)
   • avatar
    puchatek2
    6
    a macie jakieś info ile komórek umarło przy każdym z progów?
    • avatar
     AndreoKomp
     4
     Bardzo ciekawy test. Już nie mogę doczekać się wyników :)
     Miałem kiedyś dysk Crucial C300 64GB. Używany był na system i różne programy co dawało ok. 20GB wolnej przestrzeni na nim. Po ok. 2,5 roku w programach diagnostycznych pokazywało zużycie 50%. Niestety SMART dysków w tamtych czasach nie pokazywało ile dysk zapisał już danych, a szkoda. Dysk sprzedałem, ale do dzisiaj ciekawi mnie, co by się z nim stało jak by osiągnął 100% zużycia według SMART.
     • avatar
      Konto usunięte
      4
      To są moje zabawki ;-) Są tacy co zbierają przysłowiowe znaczki, składają modele. Ja bawię się kiedy "mieszam" w wolnej chwili w budzie, a z czasem coś tam włożę do środka obudowy to mając 2 ssd można sobie do woli konfigurować system. Nie oszczędzam żadnego, idzie o to, że mam dwa niezależne kontrolery, cache itd. Uznałem, że lepiej dwa dyski mieć niż jeden o większej pojemności i rozłożyć im zadania. Grzebiemy w rowerach, samochodach bo lubimy to robić nawet jeśli nie mamy powodu. Co do zdania i byciu na ciągle na topie to akurat mnie to gila, wyrosłem z tego zanim wdepnąłem w temat. Wiem miałem szczęście, bo nowości w IT pojawiają się co kilka miesięcy. Pozdrawiam.
      • avatar
       Atak-Snajpera
       4
       Dobra jak uda wam się dojechać do 600 TB to zróbcie test na retencję danych. Wyjmijcie go z kompa i na miesiąc odłóżcie na półkę. Zobaczymy co się stanie.
       • avatar
        NanoXen
        3
        Sonda zgadywanka :))
        Ciekawym jestem wyników - czekam z niecierpliwością.
        Jeśli jakieś nieszczęście nie zdarzy się w pierwszych 24 godzinach pracy to powinno być z górki :D
        • avatar
         Atak-Snajpera
         3
         Po ilu TB zrobicie test na retencję danych?
         • avatar
          toniek-94
          3
          I tak jak zaznaczyłem w ankiecie, po takim zapisie tylu TB padł dysk. I tak jestem zaskoczony, że tyle wytrzymał dysk, to na prawdę sporo.
          • avatar
           Marucins
           3
           Nie pamiętam co dokładnie obstawiałem w ankiecie.

           Szkoda że nie macie możliwości uwydatnienia na wykresie oddanego głosu przez użytkownika.
           • avatar
            Atak-Snajpera
            2
            Pytanie do redakcji: Jak to jest że Total Host Writes jest mniejszy od Total NAND Writes? Zawsze myślałem że Host to dane wysłane przez system operacyjny. Zaś NAND to faktyczny zapis na komórkach. Za sprawą Write Amplification Factor powinno być więcej GB zapisane na NAND.
            • avatar
             artymienek
             2
             Możecie przestawić wyświetlanie wartości RAW na 10[DEC]?
             Funkcje ->Zaawansowane funkcje-> Wartość Raw -> 10[DEC]

             Nie trza będzie przeliczać wartości. Czekam na dalsze wyniki, ja w swoim dysku zatrzymałem się na około 5 TB obecnie i bez problemów :)
             • avatar
              wojtek_pl
              2
              OCZ to badziewie. Dysk SSD padł mi tydzień po zakończeniu wsparcia technicznego (gwarancji) dla tego modelu.
              • avatar
               Franz
               2
               Ten test (jak i inne, które widziałem) dobitnie pokazuje, że trwałość kości pamięci w napędach SSD jest w obecnych na rynku modelach kwestią zupełnie pomijalną dla przeciętnego użytkownika domowego, czy w komputerze firmowym, który nie jest używany do zadań specjalnych.

               Widać, że nie ma sensu dopłacać za to, bo prędzej padnie elektronika w takim SSD, niż zużyją się kości pamięci.

               Ja np. w swoim systemowym SSD Intela 120GB mam po ok. 2 latach zapisane 12 TB, co biorąc pod uwagę te testy pozwoli mi go używać jeszcze jakieś 20 lat zanim padną pamięci - ja nawet za 5 lat pewnie nie będę chciał już używać tego napędu biorąc pod uwagę postęp w parametrach, pojemości i cenach SSD.
               • avatar
                Balrogos
                2
                kiepska ta firma skoro po wypuszczeniu dyskow i jakis testach redakcji stwierdzaja ze wadliwe oprogramowanie :0 to dowod na to ze oni tych dyskow nigdy nie testowali skoro na 2 egzemplarzach jest wlasnie ten sam problem psia mac co to za zla firma.
                • avatar
                 Cleaner_1980
                 2
                 Chciałem podziękować wszystkim zaangażowanym w ten test. Tak długi test jest poza granicami cierpliwości większości osób.
                 Zabrakło mi jedynie (jak sami zauważyliście) większego nacisku na kwestie zaniku elektronów z komórek przy braku zasilania (retencja danych). Jeszcze raz dziękuję
                 • avatar
                  Konto usunięte
                  2
                  "Komputer powinien być jednak uruchamiany nie rzadziej niż raz na kilkanaście dni."

                  A jak nie jest? Nie zbadaliście, ale nie jest problemem. Pełen profesjonalizm godny wyłączenia adblocka.

                  Te dyski przez krótką retencję padły już wcześniej. Pewnie używalna wartość retencji kończy się przy dopuszczalnej liczbie zapisów. Ten parametr nie jest ustalany ze względu na to że nie będzie komórka chciała się już zapisać, tylko przez retencje danych, której w żaden sposób nie badaliście. Dopiero na koniec was owa retencja uderzyła. Ale tak cały test radosny - "zapisuje się, to jedziemy dalej". A to że komputer pozostawiony na miesiąc już by nie wstał to inna inszość.
                  Retencja którą pod koniec osiągaliście była kilkudniowa. Dyski działały tylko dlatego, że ciągle dane były zapisywane i tym samym ładunek był odświeżany. Te dyski padły by również błyskawicznie przy włączonym komputerze, który przestał by ciągle zapisywać. Kontroler balansując zużycie i przenosząc dane okresowo z miejsca na miejsce również walczy z stosunkowo krótką retencją MLC, krótszą w im niższym procesie są wykonane pamięci.
                  • avatar
                   vincentlaw
                   1
                   Były już takie testy i nawet o tym chyba pisaliście. Najlepszy dysk wytrzymał około 2 PB.
                   • avatar
                    Konto usunięte
                    1
                    Też sporo tego :) Ja mam twardziele talerzowe nie z mojej już bajki ale jak są to trzeba lubić co się ma. Wcześniej posiadałem Vertexa 2 60 GB. A 4 kupiłem kiedy już z firmware ver. 1.5 Ja korzystam jeszcze z oprogramowania Magican tzn. mam włączone RAPID mode (przy 8 GB. Ram) Fajnie to działa. Prefetcher oraz Superfetch mam ust. na "3" (kiedyś zmieniałem ale warto zostawić na 3) Mam też wyłączone indeksowanie plików, wyłączony stary system zapisu plików z MS-DOS oraz Windows 3.x Na woluminie rozłożonym postawiłem ten drugi SWAP i nie widzę różnicy kiedy miałem tylko na drugim nie systemowym SSD. Teraz mogę tylko patrzeć na taniejące PCI-expres x4 ssd i się zastanawiać nad kolejnym "szaleństwem" Myślę, że kiedy ich cena spadnie do 300-400 zł. to kto wie. Pozdrawiam ps. RAPID nie tylko nieznacznie przyspiesza PC ale też oszczędza dyski, dla tego wybrałem Samsunga ... + 10 lat gwarancji. Korciło mnie aby sobie zafundować jego pojemniejszą wersję 256 GB. tylko, że moje ssd są wykorzystywane w: systemowy 23 GB zapisane, wolne 96 GB. (zapomniałem o hibernacji też na OFF) oraz drugi z programami Vertex 4 : 5 GB. zapisane, 114 wolne.
                    • avatar
                     rafer_alston
                     1
                     Ciekawy test:)
                     • avatar
                      Atak-Snajpera
                      1
                      A ja trochę jestem rozczarowany. Tyle razy zapewnianio nas że wytrzymałość MLC to aż 3000 cykli P/E a tu taki słaby wynik.

                      Policzmy:

                      360 TB (zapis NAND) / 0,24 (pojemność SSD) = 1500 P/E (!?)

                      Przecież to jest raptem tylko 1,5 więcej niż samsungowe TLC 19nm.

                      Ps. Oczywiście 240 TB (użytkownika) dla zwykłego kowalskiego to kosmiczna wartość. Bardziej chodzi mi o te ściemy wciskane przez producentów że pomimo zmniejszenia procesu technologicznego nadal mamy niby te 3000 P/E. Skoro 19nm ma ~1500 P/E to ile faktycznie będzie mieć micronowe 16 nm czy toshibowe 15nm?


                      • avatar
                       Atak-Snajpera
                       1
                       Do redakcji: Czy jesteście pewni w 100 % że NAND przerobiło 360 TiB?

                       Pytam bo wartość AVERAGE ERASE COUNT pokazuje ~2900

                       2900 (P/E) * 0,256 TiB (całkowita pojemność modułów NAND) = 742 TiB

                       Dalej.
                       742 TiB / 245 TiB = 3,02 Write Amplification Factor. Czyli wartość według mnie bardziej realna niż te 1,46 gdy dzielimy NAND*2/host.
                       • avatar
                        ElFi_
                        1
                        Zacznijmy od tego, że padł kontroler a nie NAND, nie chce mi się teraz przeszukiwać screenów, ale zdaje się, że zapasowe komórki nie zostały w ogóle naruszone (nie było ani jednego błędu zapisu).
                        • avatar
                         1
                         Odesłaliśmy uszkodzony dysk na ekspertyzę do producenta i na 8. stronie dodaliśmy krótką aktualizację odnośnie powodu usterki.
                         • avatar
                          Detrioux
                          1
                          Mam też prośbe do redaktora. Zróbcie test związany z instalacją systemu na różnych wielkościach klastra czyli jakie prędkosci są na 512 a jakiekie na 4k np. Byłbym bardzo ciekawy jak ssd sobie z tym poradzi i jak szybko będzie działał system.
                          • avatar
                           kokosnh
                           1
                           Czy ja dobrze widzę, że po 500TB nadal nie padły żadne kostki NAND ( a 2 dyski poszły z dymem )
                           • avatar
                            Franz
                            1
                            Jakie są pamięci montowane w pendrivach - ja sądziłem, że takie jak w SSD, a jednak nie, bo w pendrivach nie ma problemu retencji danych nawet po latach nieużywania?
                            • avatar
                             Konto usunięte
                             1
                             czyli nadal trzeba robić "xero" z SSD na HDD.
                             • avatar
                              Konto usunięte
                              0
                              A ja mam dwa dyski o małych pojemnościach. Pierwszy Samsung 850 Pro 128 GB. na system oraz drugi OCZ Vertex 4 128 GB. na tzw. "Program Files" Wszystko poniżej 900 zł. i nie martwię się o zużycie dysków, bo wcześniej kupie nowy komputer z jakąś przełomową technologią magazynowania danych. Do tego mam 5 HDD (3x500 GB i 2x200 GB.) na magazyn, kopie itd. Z dwóch dysków HDD mam "wolumin rozłożony" możliwy do wykonania w syst. W-7 System skonfigurowany na max. wydajność dostępu do danych, bo tu odczuwa się najbardziej spowolnienie działania PC. Mam dwa pliki stronicowania ten drugi innym dysku fizycznym (pierwsza mała partycja wyłącznie dla SWAP). Pozdrawiam. ps. dyski hdd nie mają ochoty umierać, a liczę, że te 2 szt. po 200 GB. najwolniejsze zrobią miejsce. W tej chwili mogę patrzeć wyłącznie w kierunku PCI-expres x4 :D
                              • avatar
                               Balrogos
                               0
                               Ja mam tak:

                               SSD1: OCZ Vertex 2 64GB [ocz.com]
                               SSD2: GOODRAM C50 128GB [www.goodram.com]
                               SSD3: GOODRAM C100 128GB [www.goodram.com]
                               HDD1: Samsung SpinPoint F3 1TB [www.seagate.com]
                               HDD2: Seagate ST2000DM001 2TB [www.seagate.com]
                               HDD3: Seagate ST3000DM001 3TB [www.seagate.com]

                               Wylaczone mam stronicowanie pamieci na dysku a przegladarka i pliki temp smigaja na tym verteksie codziennie a zywotnosc nadal 98% od 4 lat.
                               • avatar
                                Konto usunięte
                                -1
                                Te fotki to tak dla picu bo odczytać się ich nie da.
                                • avatar
                                 wdowa94
                                 -6
                                 ALE TEST! No naprawdę, jestem w szoku jak bardzo spadła wydajność...

                                 Po jaką chmurkę wrzucacie zdjęcia SMARTa?
                                 • avatar
                                  Chiny_X
                                  -18
                                  1TB kosztuje 1600zł.
                                  Nie mam pytań.
                                  Nie lepiej zrobić jakąś macierz HDD?
                                  • avatar
                                   Detrioux
                                   -28
                                   Dziwna sonda drogi redaktorze.

                                   Jeżeli chodzi o wytrzymałosć naszych SSD to najnowsze dyski będą trzymać naprawdę dużżżooo godzin, tyle że sprzęt będzie już niekompatybilny z przyszłą technologią i trzeba będzie ją wymienić. Test niby ciekawy ale useless tak naprawdę.

                                   W internecie znajdziemy wiele cudowianek na temat jak przedłużyc żywotność naszego SSD. Kilka z nich jest prawdą lecz większość to bzdury :)
                                   • avatar
                                    Konto usunięte
                                    0
                                    http://forum.benchmark.pl/topic/62002-dlaczego-nie-warto-kupowac-dyskow-ocz/
                                    • avatar
                                     piterrrxd
                                     0
                                     TBW 22TB? Strasznie mało. Lepiej wybrać Cruciala, który ma 72TB.
                                     • avatar
                                      Konto usunięte
                                      0
                                      http://ssdendurancetest.com
                                      • avatar
                                       kombajn
                                       0
                                       Musze przyznać że test mnie przekonał do wytrzymałości dysku a że od dawna się nosiłem z zakupem (w końcu) dysku ssd zamówiłem dzisiaj tego OCZ arc100 240 GB. Przy okazji w Niemczech jest ciupkę taniej niż w Polsce bo wyszło mi 90 euro (z dostawą) czyli jakieś 360 zł vs 373 + dostawa. Widać w Polsce mieszkają wciąż bogatsi ludzie niż w Niemczech.
                                       • avatar
                                        kokosnh
                                        0
                                        Denerwuje mnie ten artykuł, jakimś cudem zapisanie 1 , 22, 50TB pojawiło się kilka dni od pierwszego artykułu, a później magicznie znikło i pojawiało się ponownie w granicach kilku dni tygodnia
                                        Cos mi się zdaje, ze test jest już zrobiony, a takie rozwlekanie, ma nabić odsłony artykułu...
                                        • avatar
                                         9e0r9e
                                         0
                                         Mam pytanie (pewnie laickie, ale nie znam się na dyskach) - jak wygląda kwestia cykli zapisu na dyskach ssd? Czy chodzi tu o pełny zapis dysku, czy ogólnie zapisywanie jakiejkolwiek partii danych?

                                         Pytam, bo słyszałem, że w Windows 8/8.1 przy wyłączaniu komputera zapisywane są jakieś dane, które mają wpływ właśnie na takie cykle i przez to zmniejszają realną żywotność dysku (dobicie do limitu cykli kończy możliwość zapisu?).
                                         • avatar
                                          Konto usunięte
                                          0
                                          Czy na stronie nr 5, platforma miała problemy z powodu dysków?
                                          • avatar
                                           malyperelka
                                           0
                                           Panie Pawle Maziarz, kiedy ukaże się zapowiadany 2015-07-13 artykuł o testowanym ssd Trion 100?
                                           • avatar
                                            akodo_ryu
                                            0
                                            Z tego co pamiętam, to większość współczesnych SSD nie ma praktycznie szans paść przed 1PB. High endowe modele raczej spokojnie wytrzymują 3PB+.
                                            • avatar
                                             Himoto
                                             0
                                             Kurde to co ja mam powiedzieć :) dysk mam już z rok odczytywanych godzin o dziwo liczy mi tylko 790h chociaż chodzi komputer średnio 15h dziennie, a Host Nand Writes ledwie dobiło do 720GB [zasługa poprzenoszeniu TEM/P i plików stronicowania]. Z takimi możliwościami to moje 120GB starczy mi na 10 lat :P Chyba że wsadzę drugi dysk dla plików wymiany xD
                                             • avatar
                                              Detrioux
                                              0
                                              I teraz obalamy mit związany z "Oszczędzaniem danych" "Optymalizacja SSD" czyli wyłączenie indeksowania, środowiskowych itp itd.

                                              Jak widać dyski działają mają się świetnie więc zanim nam się dysk spaprze to chyba wejdzie totalnie nowa technologia albo kupimy nowy dysk.
                                              • avatar
                                               Kiciulek
                                               0
                                               Zróbcie taki test dla innych SSD
                                               • avatar
                                                benzene
                                                0
                                                Czy szanowna redakcja może zrobić podbny test dla np tradycyjnego 500GB HDD?
                                                Zapis 400TB będzie być może także sporym wyzwaniem dla mechaniki HDD. Te test trwają stosunkowo krótko ze względu na szybkość zapisu SSD. HDD może się spocić.
                                                • avatar
                                                 Konto usunięte
                                                 0
                                                 Z ssd-kami jest jak z typowymi blondynkami nie wiadomo co i kiedy odjebią.
                                                 • avatar
                                                  Konto usunięte
                                                  0
                                                  z ssd-kami jest jak z typowymi blondynkami nie wiadomo co i kiedy odjebią.
                                                  • avatar
                                                   Konto usunięte
                                                   0
                                                   Z tanimi ssd to tylko pacz i placz, zapodajcie jakiś konkretny z jakimiś samsung pro 1tb w cenie 2k i podobnymi do takich testów
                                                   • avatar
                                                    kombajn
                                                    0
                                                    To ja od siebie dodam jeszcze jedną informacje odnoście dysków mianowicie mój stan identycznego dysku kupionego 1 czerwca 2015 i używanego jako dysk systemowy + instalki kilku gier

                                                    http://zapodaj.net/508ba92e04b99.jpg.html
                                                    • avatar
                                                     Atak-Snajpera
                                                     0
                                                     Do redakcji: Ile cykli P/E zrobił ten ostatni model?
                                                     • avatar
                                                      Balrogos
                                                      0
                                                      ocz vertex 2 60GB:
                                                      - 790 dni pracy
                                                      - 96% stan dobry
                                                      - 14848 GB suma odczytów hosta
                                                      - 8384 GB suma zapisów hosta
                                                      - 1039 ilość włączeń dysku
                                                      • avatar
                                                       Almuric
                                                       0
                                                       Vertex 450 128Gb chodzi 2 lata
                                                       94%
                                                       6TB zapisów
                                                       1389 włączeń
                                                       Raczej nie padnie samodzielnie, stanie się za mały w pewnym momencie. Ta seria miała swe złe chwile, mój egzemplarz na szczęście nie felerny.
                                                       • avatar
                                                        Tominjo
                                                        0
                                                        Ja chciałem sprawdzić ile mó dysk zapisał danych i nie mam nic takiego w Crystal Disk Info. Tę opcję się jakoś włącza?