Odtwarzacze

Testy odtwarzaczy Divx/DVD: KISS DP-600

przeczytasz w 3 min.

W ostatnich miesiącach na naszych stronach przedstawiliśmy dwa urządzenia multimedialne. Terminal D-Link Medialounge DSM-320 oraz odtwarzacz DVD Trak VXP-711VM. Wspominamy o tym nie bez powodu. Przete

Skandynawski producent już od ponad 10 lat zajmuje się sprzedażą i produkcją sprzętu elektronicznego. W roku 2001 zaprezentował swój pierwszy odtwarzacz DVD, który zapoczątkował całą serię kolejnych urządzeń. Produkty sygnowane przez Duńczyków być może nie należą do najtańszych, ale oferują nam wyższą jakość wykonania, lepsze parametry, wykorzystanie wielu nowinek technologicznych.

Przy tym wszystkim zawierają one wiele ciekawych opcji, których próżno szukać u konkurencji z tego samego przedziału cenowego. Sięgnęliśmy po model DP-600, ponieważ zainteresowały nas jego możliwości, o których już pokrótce wspomnieliśmy. Ciekawi byliśmy na ile funkcjonalne jest urządzenie w praktyce. Jak radzi sobie z obrazem wideo w standardzie HD, a także jakich potencjalnych problemów możemy się spodziewać.

Pierwszy kontakt

W estetycznie zaprojektowanym opakowaniu znajdziemy wszystko co będzie nam potrzebne do podłączenia i uruchomienia sprzętu. Solidnie zapakowany odtwarzacz, pilot, instrukcja, oprogramowanie na CD, komplet przewodów i pakiet Nero do wypalania płyt. Od razu zainteresowała nas kwestia jakież to kable otrzymujemy w zestawie, bo różnie z tym bywa. No i trzeba przyznać, że producent nie poskąpił. Dołączył komplet tradycyjnych "czinczy" (audio-video), przewód Euro, komponent RGB, a także HDMI. W papierowej instrukcji znajduje się informacja, że ten ostatni stanowi wyposażenie opcjonalne. Można przypuszczać, że w międzyczasie producent po prostu postanowił na stałe wzbogacić zestaw o dodatkowy przewód.

To co ujrzymy po wydobyciu urządzenia z kartonu z pewnością ucieszy nasze oczy - my w każdym bądź razie nie mieliśmy powodów do narzekania. Sprzęt wykonany jest bardzo precyzyjnie z bardzo dobrej jakości materiałów, dzięki czemu bez obaw możemy zestawić DP-600 z wysokiej klasy telewizorem lub wyświetlaczem.

Frontowy panel został wyposażony w kilka przycisków sterujących odtwarzaniem, a także wysuwaniem masywnej szuflady. Dopiero po uruchomieniu zauważymy, że po lewej stronie, znajduje się duży, czytelny wyświetlacz. Dwa wiersze znaków, jasny niebieski kolor czcionki, brak "fajerwerków", to jego główne zalety. Możliwość regulowania intensywności podświetlenia, to kolejny plus. Wyświetlacz informować będzie nas o bieżącym czasie odtwarzania, a także o nazwie aktualnie wczytanego pliku. Tu pojawia się jednak pewien problem. Długie nazwy są "scrollowane" i nie ma możliwości wyłączenia tej opcji. Dobrze, że napis przewijany jest co najmniej raz, ale później może stać się to nieco uciążliwe.

Warto jeszcze wspomnieć, że w prawym dolnym rogu urządzenia znajduje się ukryte gniazdo USB, które pozwoli nam na łatwe podpięcie zewnętrznej pamięci. Ze względów estetycznych zostało ono przysłonięte niewielką półprzeźroczystą zaślepką. To z pewnością nie budzi naszych zastrzeżeń. Nie podoba nam się jednak sposób w jaki zamontowana jest ów zaślepka. Każda próba jej usunięcia przyprawiała nas o dreszcz emocji - złamie się, nie złamie... Mamy nadzieję, że z czasem plastikowe zatrzaski po prostu się wyrobią.

To co znajduje się po drugiej stronie odtwarzacza, może nam dużo powiedzieć o nim samym. DP-600został wyposażone we wszystkie aktualnie preferowane przyłącza. Od najbardziej podstawowego koaksjalnego wideo, przez Euro Scart, S-Video, komponent RGB aż po cyfrowy standard HDMI.

O tym ostatnim pisaliśmy już na stronach serwisu dlatego po szczegóły odsyłamy Was do artykułu "Czym jest HDMI?" w dziale "Technika". Pokrótce można określić go jako przyszłościowy, gdyż łączy w sobie zarówno funkcje cyfrowego wyjścia wideo wysokiej rozdzielczości, jak i cyfrowego wyjścia audio. Już teraz wiadomo, że producenci sprzętu audio-wideo będą powszechnie stosować ten typ połączenia.

W przypadku fonii również do dyspozycji zostaje nam oddana pełna paleta gniazd. Od  klasycznych analogowych wyjść dwukanałowych i przestrzennych, aż po cyfrowe gniazdo koaksjalne i optyczne. Dźwięk można oczywiście przesyłać także kablem HDMI o  czym już wspomnieliśmy. Czy można życzyć sobie czegoś więcej?

Otóż można. Urządzenie posiada zintegrowaną kartę sieciową - w tym jej wersję bezprzewodową. Stąd DP-600 wyposażony jest zarówno w klasyczne gniazdo RJ45 jak i dwie anteny, które w razie czego możemy odkręcić i zastąpić czymś mocniejszym. Tylny panel kryje jeszcze gniazdo USB - w sumie są dwa. Na tylnej ściance znajdziemy również główny przełącznik zasilania oraz dwa przyciski "default" i "reset" - o tym ostatnim jeszcze nie raz wspomnimy.