Odtwarzacze

Rozwiązania sieciowe

przeczytasz w 2 min.

Kiss wyposażony jest w kartę sieciową, która pozwala nam na łączność zarówno bezprzewodową jak i tradycyjną. Zyskujemy dzięki temu dwie istotne opcje. Pierwsza, to możliwość połączenia z siecią lokalną lub bezpośrednio z naszym desktopem / laptopem. Druga, to dostęp do Internetu - jeśli takowy posiadamy i udostępniamy via LAN.

Łączność z domowym komputerem to dostęp do jego zasobów czyli zgromadzonych MP3, plików wideo. Producent dołączył do zestawu prostą aplikację o nazwie "PC Link". Po jej zainstalowaniu na dysku PC-ta, możliwe staje się udostępnienie zasobów lokalnych, tak aby widział je odtwarzacz firmy Kiss.

Oprogramowanie zostało tak przemyślane, że bez względu na nasze umiejętności powinniśmy sobie z nim poradzić - nie napotkaliśmy żadnych problemów. Wystarczy dosłownie kilka kliknięć myszą, aby po chwili można było przeglądać na ekranie telewizora wybrane zdjęcia, osłuchiwać lub oglądać określone pliki audio i wideo.

W zależności od wybranego połączenia - przewodowe lub bezprzewodowe - prędkość transferu w zupełności pozwala na przeglądanie zdjęć (JPG, PNG), odsłuchiwanie MP3.

W przypadku plików wideo sprawa może wyglądać nieco inaczej. Wiele zależeć będzie od naszej infrastruktury sieciowej i rodzaju wczytywanego pliku wideo. Jak pokazuje doświadczenie, z plikami typu DivX nie ma większych problemów, jednak przy naprawdę wysokim bitrate'cie lepiej skorzystać z kabla. Warto wspomnieć, że próba odczytu plików HD poprzez sieć bezprzewodową raczej nie ma sensu. Transfer danych jest tu zbyt wysoki jak na możliwości technologii 802.11g.

Wspomnieliśmy już o problemach z przewijaniem plików wideo. W przypadku korzystania z zasobów sieciowych sprawa wygląda identycznie. Oczywiście dane są buforowane przez system DP-600, jednak problem prawdopodobnie leży po stronie niedopracowanego oprogramowania.

Drugą ważną zaletą podpięcia sprzętu do sieci jest możliwość dostępu do serwisów internetowych. W ramach oferowanego przez Kiss pakietu możemy przeglądać serwis pogodowy wraz z mapami satelitarnymi i innymi szczegółami - oczywiście obejmuje on także Polskę i kilka największych miast. Kolejne sieciowe atrakcje to: dostęp do serwisu biznesowego w tym aktualne kursy walut, program telewizyjny, kilka prostych gier - wśród nich stary poczciwy Sokoban. Ponadto zyskujemy dostęp do serwisu umożliwiającego nam odsłuch kilkuset internetowych stacji radiowych z całego świata.

Drobną wadą oprogramowania odpowiedzialnego za przeglądanie serwisów internetowych, jest brak paska stanu lub jakiejkolwiek innej formy informowania nas o aktualnym poziomie wczytywanych danych. Niekiedy zdarza się, że przełączając kolejne ekrany serwisu - oddzielone od siebie czarnymi planszami - nie bardzo wiadomo czy dane są nadal wczytywane, czy może wystąpił jakiś błąd.

Wracając na chwilę do gier, które oferuje nam Kiss, musimy wspomnieć o niezbyt wesołej przypadłości samego sprzętu. Niestety w trakcie testów wiele razy spotykaliśmy się z całkowitym zawieszeniem się urządzenia - m.in. raz w trakcie próby wczytania Sokobana. Można powiedzieć, że próba "powrotu do przeszłości" dokonała się w pełnym wymiarze. Na pocieszenie przypominamy, że na tylnej ściance DP-600 znajduje się mały przycisk z napisem "reset", którego kilka razy niestety musieliśmy użyć.