Dyski

Seagate Momentus XT 320 GB

 

Testy na benchmark.pl


Seagate Momentus XT - hybryda do notebooka

Inne dyski z tej kategorii

» Samsung SpinPoint M7E 320 GB
» WD Scorpio Black 500 GB

Pełna nazwa
Seagate Momentus XT 320 GB ST93205620AS
Gwarancja 3 lata
Format szerokości 2,5 cala
Typ hybrydowy
Interfejs Serial ATA II
Pojemność 320 GB
Prędkość obrotowa 7200 obr./min
Pamięć cache 32 MB
Technologia NCQ tak
Cena ok. 400 PLN

Jest to dysk hybrydowy składający się z dwóch talerzy, trzech głowic oraz wbudowanych 4 GB pamięci flash typu SLC (single-level cell). Jest niezależny od zainstalowanego systemu operacyjnego i oprogramowania. Wyposażono go w opracowany na potrzeby technologii Adaptive Memory algorytm analizujący najczęściej uruchamiane przez użytkownika aplikacje i pliki, które zapisuje do pamięci flash. Takie rozwiązanie pozwoliło na uzyskanie średniego czasu dostępu dla całego dysku na poziomie 4 ms, oraz 0,2 ms dla aplikacji z pamięci flash. Momentus XT osiąga wyniki nieco słabsze od nośników SSD, ale wielokrotnie wyższe od tradycyjnych dysków magnetycznych. Zaletą jest również cicha praca i umiarkowany poziom poboru energii (1,7 W). Wadą jest dość wysoka temperatura pracy. Jest ona jednak typowa dla dysków o prędkosci obrotowej talerzy 7200 obr./min.

Warto wspomnieć, że technologia dysków hybrydowych pojawiła się dobrych parę lat temu i była stosowana przez Samsunga i Fujitsu, jednak dopiero Seagate po kilku latach badań wprowadził na rynek dopracowane dyski osiągające zadowalające wyniki.

Seagate Momentus XT 320 GB jest dyskiem przeznaczonym głównie dla użytkowników komputerów przenośnych, potrzebujących dysku szybszego od standardowych dysków twardych i tańszego od SSD. Szczególnie polecany do notebooków dla graczy oraz profesjonalistów.

Dysk występuje w wersjach 250 GB, 320 GB oraz 500 GB.