Karty graficzne

W przedziale do 550-570 zł

przeczytasz w 2 min.
  • 3Dmark Vantage GPU Score PERFORMANCE ~ 6000-6200 punktów
  • 3Dmark Vantage GPU Score HIGH ~ 3700-3900 punktów
  • zalecany zasilacz: 450W

Przeskok z 500 na 550-570zł spowoduje iż do dyspozycji będziemy mieć całą paletę kart wyposażonych w Radeona HD4850. To właśnie ten „Radek” w ostatnim czasie narobił najwięcej zamieszania na rynku, przyczyniając się pośrednio do znacznych upustów w cenach produktów wyposażonych w układy GeForce (m.in. 8800GT/8800GTS-512 czy 9800GTX/GTX+). Warto także zaznaczyć, iż użytkownicy nie kupują ich na wyrost. Świetne osiągi, niewielkie spadki wydajności po uaktywnieniu wygładzania krawędzi, oraz stosunkowo dopracowane sterowniki powodują, iż w tym segmencie karta z procesorem ATi RV770pro do tej pory nie ma sobie równych. Jedynym w chwili obecnej „mankamentem” do którego można się przyczepić jest obecna, znacznie wyższa od końcowej wyceny produktu (w momencie rynkowej premiery), cena.

Biorąc jednak pod uwagę iż ostatnio odnotowane podwyżki dotknęły kart z większości segmentów (również konkurencyjnego GeForce 9800GTX+), nie możemy tu raczej zanadto narzekać, bo i póki co lepszej oraz tańszej alternatywy raczej nie mamy.

W tym zakresie cenowym nie ma już co liczyć na bardziej nietuzinkowe wersje kart, wyposażonych w „podbite” zegary czy autorskie, bardziej wydajne moduły chłodzenia. Co prawda za niewiele więcej możemy stać się posiadaczami najtańszego podkręconego fabrycznie HD'ka (Palit Sonic), jednak w cenie do 550zł możemy się już nie zmieścić. Za niewiele ponad 500zł spokojnie jednak dostaniemy niemal dowolną wersję referencyjną z jednoslotowym modułem chłodzenia. Co istotne, moduł ten nie należy do głośnych w spoczynku. Specyficzna „płaska” budowa systemu chłodzenia przekłada się jednak na wysokie temperatury podczas pracy (często powyżej 80-90stC w zależności od modelu), ale na dobrą sprawę przy odpowiednio przewietrzanej obudowie nie zmniejszy nam to stabilności.

W dobrej cenie znajdziemy tu oferty od MSI, Powercolor'a, oraz Gigabyte'a, wśród których zasadniczych różnic, które były by istotne dla końcowego użytkownika, raczej nie uświadczymy. Radeon HD4850 będzie więc wciąż najbardziej opłacalnym wyborem, spisując się świetnie w grach do rozdzielczości 1680x1050 włącznie.

referencyjny Gigabyte Radeon HD4850 512MB