Karty graficzne

W przedziale do 1500 zł

przeczytasz w 3 min.
  • 3DMark Vantage GPU Score PERFORMANCE ~ 10000 punktów
  • 3DMark Vantage GPU Score HIGH ~ 6900-7000 punktów
  • Zalecany zasilacz: 550W – GTX280 / 650W - HD4850X2

Mając już sakiewkę pełną „złotych monet”, nie zwracamy z reguły uwagi na cenę w kontekście najważniejszego, decydującego czynnika. Tu można już nieco pofantazjować i składając komputer z naciskiem na maksymalną wydajność wybrać produkt starannie wykonany, dobrze wyposażony, oraz posiadający parametry wzbudzające nie tylko uznanie ale i lekką zazdrość wśród naszych znajomych.
Karty z najwyższej półki kupują z reguły osoby nie godzące się na zbyt wiele kompromisów i dla których liczy się każdy dodatkowy fps wygenerowany przez konkretny model. Patrząc przekrojowo, będzie to jednak niewielki odsetek wśród dzisiejszych polskich graczy, co związane jest nie tylko z kosztem zakupu samej (dodajmy drogiej) karty, ale również platformy na której będzie ona mogła optymalnie pracować.

Jeśli już więc uzbieramy zaskórniaki na taką topową konstrukcję, zwróćmy w pierwszej kolejności uwagę na to czym dysponujemy w charakterze podstawki, a więc: procesor, płyta główna oraz typ i prędkość pamięci. Dotyczy to zresztą praktycznie każdego omawianego tu segmentu wydajnościowo – cenowego, począwszy już od Radeona HD4850, czy GeForce'a 9800GTX+.

Istotnym czynnikiem który również może mieć wpływ na dokonanie optymalnego zakupu będzie nominalna rozdzielczość naszego wyświetlacza. Te wszystkie elementy powinny stanowić priorytet w stosunku do tej wydajnej karty i jeżeli wciąż dysponujemy słabym sprzętem, z motyką na słońce lepiej będzie się nie porywać.

Dysponując już nowoczesną i szybką platformą, a także dobrej klasy wyświetlaczem HD, śmiało możemy rozglądać się za kartami z tego segmentu. Będą to, jak nie trudno się domyśleć GeForce'y GTX280, oraz nowość na rynku Radeon HD4850X2. Nie kosztują one mało, to fakt, ale w zamian oferują naprawdę fajne osiągi w dzisiejszych, a także tych dopiero ukazujących się na rynku grach.

Jedyny do tej pory Radeon, jakiego możemy kupić w sklepie pochodzi od Sapphire'a i jak wiemy po testach, nie wypadł zbyt korzystnie z jednego tylko powodu – „okrutnego” hałasu  w trybie 2D. Producent obiecał jednak zająć się tym problemem (stosowny update biosu), przez co z czasem karta ta powinna już znacznie skuteczniej rywalizować z GTX280 nie tylko prezentowaną wydajnością (bo ta już teraz jest świetna), ale również przyjaznością codziennego użytkowania.

Nie można przy tej okazji nie wspomnieć także o tandemie dwóch kart Radeon HD4850, które z powodzeniem można ze sobą połączyć na płytach wyposażonych np. w chipsety AMD 790FX/790X, czy też intel iX38 / iX48, czy iX58. Cenowo, zakładając oczywiście iż jesteśmy szczęśliwymi posiadaczami jednej z takich płyt, będzie to rozwiązanie tańsze i szybsze w większości gier, jednak nie pozbawione kilku niedogodności jakimi będą z jednej strony problemy z odprowadzeniem generowanego ciepła z obudowy, oraz wysokim poborem energii; z drugiej potencjalnym brakiem współpracy techniki współbieżności z niektórymi (starszymi z reguły) tytułami.

EVGA GeForce GTX280 1GB GDDR3

Tymczasem w przypadku GeForce'a najkorzystniej, podobnie jak w przypadku GTX260, prezentują się karty, Gigabyte'a, EVGA – model z referencyjnym taktowaniem, oraz dobrze wyposażony Zotac, który w tzw. gratisie oferuje grę „Race Driver: GRID”.
GTX280, to najmocniejsze jedno procesorowe karty (wydajność zmiennoprzecinkowa – niemal 1TFlops), wyposażone w szeroką 512-bitową szynę pamięci oraz 32 jednostki renderujące. Całość jest tu jednak nieco „zagłuszana” przez efektywną, ale i znacznie hałasującą podczas pracy turbinę.

Zotac GeForce GTX280 1GB GDDR3