Akcesoria mobilne

Funkcjonalność w prostym wydaniu

przeczytasz w 3 min.

Xiaomi Yi Home kamera i pudełko

Xiaomi Yi Home to bardzo praktyczne urządzenie, choć na pierwszy rzut oka trudno sobie jego funkcjonalności wyobrazić. Co potrafi? Po podłączeniu do sieci Wi-Fi, co jest koniecznością, by kamera w ogóle mogła pracować, kamera zaczyna obserwować wszystko, co znajduje się w zakresie jej widzenia, czyli w zakresie najbliższych do oka obiektywu 111 stopni. Obraz widziany przez kamerę możemy w czasie rzeczywistym oglądać z poziomu aplikacji mobilnej.

Odświeżanie zależy od jakości połączenia internetowego – przy dobrej sieci działa naprawdę spoko, natomiast jakość obrazu to już wypadkowa podzespołów urządzenia. Jak ją ocenić? Jest nieźle, jak na kamerę domową i słabo w porównaniu choćby do możliwości smartfonów ze średniej półki. Szczegółowość obrazu i reprodukcja kolorów nie powalają, ale z drugiej strony, widzimy wszystko, co widzieć powinniśmy i to powinno nam wystarczyć.

Xiaomi Yi Home zestaw

Jakość zależna jest od aktualnego oświetlenia, ale cieszy, że zarówno w słoneczny dzień, choć w niezbyt dobrze oświetlonym salonie, jak i w nocy, w pokoju oświetlonym małą, stojącą lampą - jest dobrze. Xiaomi Yi Home posiada również tryb pracy nocnej i trzeba przyznać, że w podczerwieni rejestruje naprawdę dobry obraz – jasny, o wystarczającej ilości szczegółów.

Monitoring domowy i nie tylko

To, że kamera pozwala na zamontowanie sobie prostego monitoringu domowego, to wszyscy wiemy. Ważne jednak, że chcąc dbać o bezpieczeństwo domostwa – nie musimy ciągle siedzieć z nosem w smartfonie i obserwować, co dzieje się w domu pod naszą nieobecność. Kamera potrafi przesłać nam powiadomienie na telefon, gdy wykryje ruch, który może zwiastować hipotetycznego intruza. Gdy ktoś pojawi się w oku kamery, otrzymamy powiadomienie, a po otworzeniu dedykowanej aplikacji będziemy mogli zobaczyć kilkusekundowy zapis wideo.

Xiaomi Yi Home obraz
Tak wygląda obraz z kamery zarejestrowany w ciągu dnia

Jakie inne zastosowania można znaleźć na Xiaomi Yi Home? Obserwowanie zwierzaków, którym możemy wydawać polecenia za pomocą wbudowanego głośnika lub kontrolowanie snu naszych pociech, które również możemy uspokoić brzmieniem naszego głosu. Nie wiem, jak działa to z dziećmi, ale króliki widzą, że dzieje się coś dziwnego i ktoś kogo nie widać do nich rozmawia. Jakość dźwięku nie jest może studyjna, ale ważne że sprzęt w ogóle posiada takie możliwości.

Funkcjonalność Xiaomi Yi Home rozszerza karta pamięci, po której włożeniu możemy nagrywać film oraz sprawdzać, co działo się kilka godzin wcześniej, a co zarejestrowało oko kamery. Bez karty microSD jest to niestety niemożliwe, choć aplikacja pozwala nam na nagrywanie obrazu oraz robienie zdjęć bezpośrednio na naszym smartfonie. Jakościowo znów - szału nie ma, ale funkcjonalność jak najbardziej na plus.

Xiaomi Yi Home noc
Podgląd w trybie nocnym i interfejs w układzie pionowym

Konfiguracja i możliwości aplikacji YI Home

Banalnym procesem jest konfiguracja testowanej kamery, przez którą prowadzi nas krok po kroku dołączona do zestawu instrukcja. Po ściągnięciu dedykowanej aplikacji, podłączamy Xiaomi Yi Home do zasilania, podajemy z poziomu aplikacji hasło do wybranej sieci Wi-Fi oraz skanujemy kamerą kod QR wyświetlony na ekranie smartfona. To wszystko i choć brzmi to enigmatycznie, przez cały proces przeprowadza nas miły głos dobywający się z kamery i z naszego smartfona, tłumaczący kolejne kroki.

Xiaomi Yi Home aplikacja
Tak prezentuje dedykowana aplikacja. Od lewej: Ustawienia i podgląd Albumu

Po szybkiej konfiguracji możemy już używać kamery i korzystać z możliwości oprogramowania. Aplikacja pozwana na zapisywanie klipów wideo oraz fotografii i przeglądanie ich w zakładce Album. Z głównego okna aplikacji mamy dostęp również do listy aktualnie skonfigurowanych kamer oraz odebranych z Xiaomi Yi Home alarmów.

Gdy klikniemy w zdjęcie przedstawiające obraz z naszej kamery domowej, wyświetli się to, co kamera aktualnie obserwuje. Obraz będziemy mogli zapisać, zrobić zdjęcie, przybliżyć gestem uszczypnięcia oraz powiększyć i wyświetlić na smartfonie w trybie horyzontalnym. Jeśli kamera posiada kartę microSD to przejrzymy również historię nagrań.

Xiaomi Yi Home podgląd w aplikacji
Dedykowana aplikacja. Od lewej: menu główne i podgląd w trybie wertykalnym

Aplikacja YI Home umożliwia także włączenie mikrofonu w kamerze, dzięki któremu słyszymy, co dzieje się w obserwowanym pomieszczeniu oraz aktywację głośnika, co umożliwia z kolei rozmowę z osobą lub zwierzakiem znajdującymi się przed obiektywem. Program jest funkcjonalny i łatwy w obsłudze, zarówno jeśli chodzi o podgląd rejestrowanego obrazu, jak i o zmianę ustawień kamery.