Oprogramowanie

Sieć Gadu-Gadu

przeczytasz w 2 min.

Historia sieci Gadu-Gadu sięga jeszcze XX wieku. Na przełomie 1999 i 2000 roku popularność zdobywał program o nazwie SMS Express, służący do wysyłania krótkich wiadomości tekstowych na telefony komórkowe, w dodatku za darmo i za pośrednictwem internetu.

Spółka została założona m.in. przez Łukasza Foltyna, którego mieliśmy okazję poznać podczas kampanii wyborczej do parlamentu w 2007 roku. Inicjatywa okazała się nad wyraz trafna, a w sierpniu 2000 program przekształcił się w internetowy komunikator Gadu-Gadu (3.0) i tym samym narodziła się sieć o identycznej nazwie. Jest to obecnie największa w Polsce sieć komunikacji internetowej - liczy ponad 6 milionów użytkowników (dane z 2008 roku).

Program przez lata ewoluował aż do potworka, jakim jest dzisiaj, natomiast my skupimy się bardziej na historii samej sieci. Już przy premierze Gadu-Gadu 6.0 zaczęły się pojawiać głosy, że program coraz gorzej spełnia swoje zadania, a ponadto brakuje mu kilku przydatnych funkcji. Pierwszym konkurentem z prawdziwego zdarzenia był Tlen, na którym swój sukces oparł portal o2.pl. Sporo szumu robił także wpkontakt wspierany przez silną Wirtualną Polskę. Obydwa były w stanie obsługiwać także sieć Gadu-Gadu, przez co poważnie naprzykrzyły się spółce wówczas jeszcze należącej do Foltyna (obecnie właścicielem GG Network S.A. jest potężny koncern Naspers z Republiki Południowej Afryki).

Jak nietrudno się domyślić, odchodzenie poszczególnych użytkowników od komunikatora Gadu-Gadu wiązało się ze stratami finansowymi spółki. Firma zajęła więc bardzo krytyczne stanowisko wobec takich praktyk, natomiast w internecie głośno było o przypadkach czasowego lub permanentnego blokowania numerów. Obecnie polityka GG w praktyce nie jest aż tak radykalna, choć regulamin jasno stanowi (momentami dochodząc wręcz do absurdu):

(...) Korzystanie przez Użytkownika z usług Komunikatora Gadu-Gadu oraz komunikacja z innymi Użytkownikami Komunikatora Gadu-Gadu za pomocą innych programów, w szczególności służących do świadczenia przez inne podmioty innych usług internetowych, w tym usług komunikatorów  internetowych stanowi naruszenie postanowień niniejszego Regulaminu. W  celu wyjaśnienia wątpliwości Operator zastrzega, że użytkownik nie jest uprawniony do korzystania z usług Komunikatora Gadu-Gadu w celu komunikowania się poprzez Komunikator Gadu-Gadu z użytkownikami innego komunikatora internetowego, ani też nie jest uprawniony do korzystania z  tych usług w taki sposób, że będąc jednocześnie użytkownikiem innego komunikatora internetowego będzie korzystał z usług Komunikatora Gadu-Gadu poprzez swój Numer Użytkownika Komunikatora Gadu-Gadu w celu komunikacji z innymi Użytkownikami Komunikatora Gadu-Gadu realizowanej w  ramach infrastruktury, w tym oprogramowania takiego innego komunikatora tj. poprzez korzystanie z oprogramowania innego komunikatora.(...)

...w efekcie czego:

Korzystanie przez Użytkownika z usług Komunikatora Gadu-Gadu z  naruszeniem Regulaminu lub Licencji stanowi podstawę do podjęcia przez Operatora działań mających na celu uniemożliwienie Użytkownikowi korzystania z usług Komunikatora Gadu-Gadu w szczególności poprzez rozwiązanie przez Operatora Licencji, co skutkuje pozbawieniem Użytkownika możliwości korzystania z Numeru Użytkownika.

Niedawno pojawiły się również złożone problemy z obsługą największych numerów GG - obecnie większość opisywanych przez nas programów ich nie obsługuje. Zakładamy jednak, że jest to tylko chwilowa niedogodność, która wkrótce zostanie przez zdolnych programistów wyeliminowana.

Koniecznie trzeba wspomnieć, że sieć Gadu-Gadu to obecnie nie tylko komunikator. Twórcy stworzyli zawodowy serwis informacyjny, który adresowany jest głównie do młodszych i nastoletnich internautów. W skład spółki wchodzi także Web Gadu-Gadu, czyli internetowy aplet o możliwościach zbliżonych do podstawowego programu, oraz portal społecznościowy mojageneracja.pl (mimo silnego zaplecza nie stanowi on realnej siły w sektorze polskich serwisów społecznościowych).