Oprogramowanie

Tlen (o2.pl)

przeczytasz w 2 min.

Plusy:Minusy:

Szybki i solidny
Dużo wtyczek i skórek
Integracja z usługami o2.pl

Obecność reklam
Trochę archaiczny wygląd

Strona WWW: www.tlen.plObsługiwane protokoły: GG, Tlen, XMPP

Tlen (i WP Kontakt) to pierwsze programy, które zasłynęły jako swoista alternatywa dla Gadu-Gadu. Ten pierwszy okazał się na tyle solidny, że do dziś ma całą rzeszę wiernych użytkowników. Jego siłą od zawsze były nieszablonowe rozwiązania. Nawet całkiem niedawno zaskoczył wszystkich autorskimi wersjami pod Linuxa i Mac OS.

Od góry: Wygląd programu, dostępne skórki, opcje programu.
  

Komunikator Tlen obsługuje swoją autorską sieć, a ponadto Gadu-Gadu. Istnieje jednak wiele wtyczek rozszerzających te możliwości o w zasadzie wszystkie popularne standardy, m.in. o MSN, XMPP czy AQQ. Tak naprawdę właściwe "centrum dowodzenia" znajduje się pod adresem ekipa.tlen.pl, gdzie grupka zapalonych entuzjastów komunikatora produkuje wtyczki, skórki i inne innowacje, które zwiększają jego docelowe możliwości o jakieś 200%.

Z czystym sumieniem, po podkreślaniu olbrzymich możliwości usprawnienia programu i sprawnej obsługi wtyczek, skupimy się jednak na jego standardowej wersji. Tlen ma w zasadzie wszystko, co jest potrzebne do sukcesu. Pozwala szybko i przejrzyście prowadzić rozmowę. Jeśli komuś nie przypadnie do gustu proponowany przez twórców wygląd programu, w zasadzie dwoma kliknięciami zmieniamy go na jedną z pozostałych propozycji (lub kilku setek dostępnych na stronie WWW, łącznie z takimi, które przypominają starsze wersje Gadu-Gadu). Wielkim atutem jest możliwość osobnej konfiguracji okna kontaktów i osobnej okna rozmowy.

Siłą tego komunikatora jest mnogość opcji związanych z usługami serwowanymi przez o2.pl. Przede wszystkim zawiera dość nowatorski (w momencie wdrożenia) system natychmiastowego podglądu skrzynki pocztowej założonej w obrębie portalu. Jeżeli aktualnie korzystamy z komunikatora, szybko zostaniemy powiadomieni o nowym e-mailu. Ponadto komunikator pozwala korzystać z systemu czatów, na których wprawdzie nie ma zbyt wielu osób, ale za to rozmowy prowadzone są na dość wysokim (jak na tego typu formę komunikacji) poziomie. Do tego usługi z zakresu telekomunikacji: wysyłanie SMS-ów oraz "Tlenofon", czyli telefonia VoIP.

Jako klient Gadu-Gadu aplikacja spisuje się bardzo poprawnie. W gronie niezbędnych opcji znajdują się między innymi emotikonki, dobrze działające przesyłanie plików oraz wysyłanie obrazków. Szczególnie ta ostatnia funkcja zasługuje na pochwałę pozwalając natychmiastowo przesłać nie tylko zapisany na dysku plik graficzny, ale na przykład wycinek ekranu. Twórcy nie pokusili się natomiast na opcje modyfikacji czcionki - ani kroju, ani koloru.

Największą wadą Tlenu jest z pewnością ilość pojawiających się reklam. Nie są one jednakże tak inwazyjne jak w przypadku Gadu-Gadu, zauważalna jest w zasadzie obecność tylko pierwszej, pojawiającej się przy połączeniu z siecią. Nie da się również ukryć, że autorskie skórki producenta są staroświeckie i brzydkie - Tlen na pulpicie Windows Vista czy Windows 7 wygląda niczym Trabant na parkingu. Jak już jednak było wspominane, problem ten przy odrobinie wysiłku łatwo można skorygować.

Komunikator od o2.pl stanowi znakomitą alternatywę dla Gadu-Gadu. Dobrze radzi sobie z obsługą tego protokołu, a przy tym jako samodzielny program wyposażony jest w mnogość opcji przydatnych i ułatwiających pracę każdego internauty. Chwali mu się również to, że jest lekki, przez co jego praca w tle jest w zasadzie niezauważalna.