Oprogramowanie

mytribe (onet.pl)

przeczytasz w 2 min.

Plusy:Minusy:

Obsługa wielu różnych sieci
Świetny "czytnik" RSS, maili i serwisów społecznościowych

Bardzo zasobożerny
Jako klient GG bardzo przeciętny

Strona WWW: http://www.mytribe.comObsługiwane protokoły: GG, AIM, GTalk, ICQ, Tlen, XMPP, tribe

"Jeden by wszystkimi rządzić" - tak niedawno pisaliśmy o nowym multikomunikatorze Onetu. Program umożliwia nie tylko rozmowę ze znajomymi, ale też obsługę serwisów społecznościowych, poczty, blogów czy wreszcie serwisów informacyjnych. Uczciwie zaznaczamy jednak, że testowaliśmy go wyłącznie w wersji beta.

Od góry: Wygląd programu, społeczności i RSS, opcje programu.
  

Być może właśnie to jest powodem, choć może być ich mnóstwo, że mytribe w roli komunikatora internetowego zbyt dobrze się nie sprawdził. Jako klient Gadu-Gadu umożliwia wprawdzie rozmowę w ramach tej popularnej sieci, ale na tle konkurencyjnych programów wypada raczej przeciętnie.

Program obsługuje emotki, ma zresztą swój autorski zestaw, który moim zdaniem jest najbrzydszą porcją emotikonek jakie w życiu widziałem. To jednak nie jest istotne. Jako klient Gadu-Gadu nie pozwala też na wysyłanie zdjęć (chyba, że w formie plików) czy formatowanie czcionki. Niezbyt sprawnie działa jeszcze administracja kontaktami, a na domiar złego najwyraźniej zapomniano i zaimplementowaniu opcji "katalogu publicznego". Mytribe obsługuje całą masę sieci, m.in. Tlen, ICQ czy GTalk, jednak wszystkie zdają się być tylko dodatkiem do promowania autorskiej sieci "tribe", która swoją drogą ma całkiem pomysłową ofertę "kanałów" - troszkę w stylu IRC.

Choć mytribe na dzień dzisiejszy pozbawiony jest reklam, wyraźnie uwydatniono miejsca, w których wkrótce należy spodziewać się migających bannerów. Z pewnością spowolni to jeszcze bardziej program, który zajmuje dość dużo miejsca w pamięci systemu. Łącznie cztery procesy to dwukrotność tego, co zabiera i tak niezwykle zasobożerne Gadu-Gadu 10. To także sporo więcej niż przeglądarka internetowa.

Po części można to usprawiedliwiać wersją beta, a po częsci - mnogością opcji. Komunikacja internetowa jest tak naprawdę tylko jedną z wielu usług oferowanych przez program Onetu. Za sprawą mytribe możemy bowiem subskrybować wydarzenia i korespondencję na popularnych serwisach społecznościowych (np. Nasza-Klasa czy Ffacebook, a nawet dużo mniejsze Grono i Goldenline), przeglądać skrzynki pocztowe zlokalizowane w ramach popularnych darmowych usług, czytać newsy z serwisów informacyjnych (w formie RSS) czy wreszcie - prowadzić bloga. Przyznam szczerze, że pomysł ten bardzo mocno przypadł mi do gustu. Jest w tym sporo wygody i oszczędności czasu, i choćby z tego powodu warto trzymać kciuki, by program stał się nieco mniej "zaborczy".

Nie imponują także opcje konfiguracji programu. Ograniczono je do minimum, jednak można wnioskować, że w przyszłości sytuacja nieco się poprawi. Np. w przypadku skórek: domyślny wygląd komunikatora jest bardzo ładny, jednak nie każdemu musi przypaść do gustu. Autorzy przewidzieli możliwość wgrywania autorskich wersji w niedalekiej przyszłości. Mytribe wydaje się takim własnie komunikatorem przyszłości - w jego kierunku należy spoglądać z nadzieją, bo na razie na tle konkurencji nie wypada zbyt okazale, ale wkrótce może się to zmienić.