Oprogramowanie

AQQ

przeczytasz w 2 min.


Plusy:Minusy:

Lekki
Ładny i bogaty we wtyczki

Reklamy

Strona WWW: www.aqq.euObsługiwane protokoły: GG, Tlen, XMPP, GTalk, AQQ

AQQ, za którym stoi potężny sklep zajmujący się sprzedażą aplikacji na telefony komórkowe, Wapster, już od samego początku sprawia wrażenie komunikatora adresowanego do ludzi młodych. Jest kolorowy i radosny, ale szybko okazuje się dobrą propozycją nawet dla trochę starszych internautów.

Od góry: Wygląd programu, kolorowa skórka, opcje programu.
  

Jeśli chodzi o obsługę sieci, to oferta AQQ jest dość bogata. Pomijając autorski protokół, który z oczywistych powodów cieszy się znikomą popularnością, program pomoże ci się "dogadać" w ramach usługi Jabber, Gadu-Gadu, Tlen, a nawet GTalk. Komunikacja przebiega bardzo szybko i sprawnie, w przypadku najpopularniejszego protokołu możliwe jest też przesyłanie obrazków oraz emotikonek, natomiast bez opcji formatowania czcionki. Z kolei samo wysyłanie plików również jest dostępne, lecz nie bezpośrednio z okna rozmowy.

Opcje konfiguracyjne na pierwszy rzut oka wydają się dość nieliczne, ale jak się okazuje - zawarto w nich w zasadzie wszystkie niezbędne elementy, dzięki czemu możemy określić zachowanie komunikatora np. w przypadku nadejścia nowej wiadomości. AQQ ma także bardzo interesującą opcję przeglądania dostępnych wtyczek bezpośrednio z pokładu komunikatora, dzięki czemu nie musimy szukać ich na stronie internetowej programu, czy też - jak w niektórych przypadkach - zakopanych na forach dyskusyjnych lub witrynach zagorzałych fanów.

Kwestia elementów dostępnych do pobrania jest wielką siłą komunikatora AQQ. Wtyczek jest wprawdzie mniej niż w przypadku np. Tlenu, ale są bardzo różnorodne, a ich wielką zaletą jest znakomita stabilność. Większość doskonale "rozumie się" z programem-matką. Wśród bonusowych elementów można znaleźć zarówno internetowe radio, zmieniarkę opisów, słownik, autokorektę, jak i proste gry planszowe. Podobnie ma się kwestia skórek. Poza domyślnymi, które otrzymujemy w standardowej wersji programu, na serwerach znajduje się kilkadziesiąt bardzo różnorodnych i przede wszystkim nowoczesnych projektów - z zastosowaniem żywych kolorów, gradientów, doskonale komponujących się z nowoczesnymi standardami w projektowaniu np. stron internetowych.

Oprawa audiowizualna i nowoczesność to wielkie atuty AQQ. Komunikator jest bardzo ładny, sporo dobrego można powiedzieć także o palecie domyślnych dźwięków - nie przeszkadzają, a są na tyle czytelne, by wychwycić je np. w trakcie słuchania muzyki. Mimo tak wielu atrakcji dla ucha i oka, praca komunikatora jest praktycznie niezauważalna w procesie działania systemu. Jest jednym z mniej zasobożernych programów w artykule.

AQQ ma swoje wady, jednak nie są one szczególnie uciążliwe. Twórcy wprawdzie publikują reklamy (zarówno w oknie rozmowy, jak i głównym oknie komunikatora), ale nie powodują one przesadnego dyskomfortu. Podobnie z problemami ze stabilnością: naładowany masą różnorodnych wtyczek program od czasu do czasu potrafi się zawiesić (częstotliwość kilku razy w ciągu kilku miesięcy).

Komunikator AQQ to miła niespodzianka na arenie aplikacji tego typu. Jeszcze kilka lat temu był raczej outsiderem, lecz od pewnego czasu zaczyna się wysuwać na czoło szeregu. Ma funkcjonalność Tlenu wzbogaconą o imponujący urok osobisty, a przy tym w sporym stopniu przypomina prawdziwe Gadu-Gadu, dzięki czemu przesiadka nie powinna być  bolesna.