Oprogramowanie

Linux, Mac i Mobile

przeczytasz w 2 min.

Warto wspomnieć o klientach Gadu-Gadu na alternatywne systemy operacyjne. Ich siłę dostrzegło samo GG Network S.A. zapowiadając jakiś czas temu, że zwrócą swoją uwagę w kierunku Linuksa. Póki co skończyło się na deklaracjach, na szczęście alternatywa już od dłuższego czasu działa z powodzeniem.

Użytkownicy systemu Linux z powodzeniem mogą korzystać z opisanych przez nas programów: Tlenu, Pidgina czy Mirandy, które mają oficjalne/nieoficjalne porty na ten system operacyjny. Największą popularnością cieszy się jednak program o nazwieKadu, który został przygotowany specjalnie z myślą o użytkownikach systemu sygnowanego sympatycznym Pingwinem. Obecnie mogą z niego korzystać posiadacze wszystkich popularnych odmian Linuksa, a także użytkownicy Mac OS. Jego popularność była na tyle spora, że doczekał się nieoficjalnej konwersji również... na Windows!

Drugim programem, który największe tryumfy święci wśród użytkowników Linuksa oraz Mac OS jest Unicom. Swego czasu program był płatny, jednak od niedawna twórcy ponownie udostępniają go za darmo. Rywalizację o miano najlepszego komunikatora na mniej popularne systemy operacyjne przegrywa z Kadu, ale stanowi dla niego dobrą alternatywę.

Również użytkownicy telefonów komórkowych mogą używać GG. Jednym z klientów jest oferta samego koncernu GG Network, choć to niestety wiąże się z koniecznością płacenia abonamentu (od 1 zł za tydzień, do 9 zł za 90 dni). Do tego należy doliczyć koszt transferu danych, który na szczęście w przypadku rozmów tekstowych w większości przypadków jest znikomy.

Niestety, akurat w tym konkretnym wypadku trudno o ogólnodostępną i wysokojakościową alternatywnę ze strony innych producentów. Wprawdzie różni programiści (m.in. sklep z gadżetami na komórki Papla) podejmowali się tego typu działań, jednak jakość ich usługi stanowczo odstawała od tego, co w swojej aplikacji oferowało Gadu-Gadu. Pozostaje mieć nadzieję, że wkrótce ta luka zostanie wypełniona dobrym, darmowym programem.

[Aktualizacja] W mailach polecacie nam również programPalringo. Pozwała on połączyć się z siecią Gadu-Gadu oraz kilkoma innymi - MSN, Yahoo, GTalk czy AIM. Wprawdzie ma jeszcze trochę niedoskonałości i pod względem funkcjonalności wtyczki GG ustępuje "markowemu" Mobilnemu GG, niemniej jest darmowy i to chyba przesądza o tym, że warto przyjrzeć mu się z bliska. Ponadto odpalimy go na systemach z Javą, Symbianem, Windows Mobile, Androidem, telefonach BlackBerry i iPhone.