Procesory

22nm od AMD? Producent wraz z IBM pracuje nad nowymi chipami

przeczytasz w 1 min.

Wyścig trwa, a producenci sprzętu elektronicznego coraz śmielej żonglują datami przyszłych premier. Informacje o przekroczeniu kolejnych barier produkcji zawsze wywołują spore poruszenie nie tylko w środowisku IT. Tym razem, utworzona m.in. przez AMD firma The Foundry Company we współpracy z IBM sięga w nie tak odległą przyszłość.

Mowa o zapowiedziach wprowadzenia na rynek chipów wytwarzanych w technologii 22 nanometrów. Nowe, jeszcze mniejsze układy mogą zostać zaprezentowane już w 2012 roku, a sama produkcja może ruszyć rok później czyli w 2013. AMD prace nad nowymi chipami dzieli z firmą IBM. Mówi się, że pozwoli to jednej, jak i drugiej stronie na wyraźne zmniejszenie kosztów prac. Na tym polu Intel może bardziej się wykosztować.

Z zapowiedzi AMD wynika, że premiera w 2012 może dojść do skutku jeśli tylko uda się utrzymać obecnie wyznaczone plany na zbliżające się lata. Nie da się ukryć, że w obliczu obecnej zawieruchy na światowych rynkach, recesja może wyraźnie odbić się na planach gigantów - nie tylko AMD i IBM.

Komentarze

12
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
  • avatar
    Szymon331
    0
    Czego by nie powiedzieć, kiedykolwiek to będzie 22nm stanie się kolejnym krokiem naprzód. Zastanawia mnie gdzie jest granica miniaturyzacji. Czy zobaczymy 11nm albo 5nm? Czy jest to możliwe czy może nagle nastanie stagnacja w litografii i będzie trzeba szukać innych rozwiązań?
    • avatar
      killerPL
      0
      myślę, że będzie 11 nm a następnie powinno wszystko wejść w pikometry [pm] ale czas pokaże jak to będzie
      • avatar
        Konto usunięte
        0
        miniaturyzacja ok, ale dobrze jest tez nauczyc sie w pelni korzystac z obecnych technologi, jakis czas temu ilosc mhz w procesorze byla wazna, nastepnie polozono nacisk na ilosc rdzeni, teraz nacisk na wielkosc jest....co potem?wazne by nauczyc sie wykorzystywac potencjal a nie tylko go zwiekszac
        pozdrawiam
        • avatar
          Konto usunięte
          0
          @suntzu
          "a intel i tak będzie o krok na przód bo ma więcej kasiory"
          tutaj kolego to troche przesadziles, otoz IBM ma wiecej kasy niz 2xIntel. Wystarczy zobaczyc ile warte sa obie firmy i jakim przychodem moga sie pochwalic. Dobra rada zanim cos napiszesz to lepiej upewnij sie czy aby nie piszesz glupot.

          Granica jest bowiem juz teraz aby osiagnac tak niski stopien miniaturyzacji krzem jest rozciagany do granic swoich mozliwosci. Przypuszczam, ze osiagniecie wymiaru 0,1nm bedzie koncem udzialu krzemu w elektronice molekularnej ze wzgledu na zbyt kosztowny proces technologiczny.
          • avatar
            Konto usunięte
            0
            2012 rok, hahaha- fajnie.
            Zanim wejdzie w życie to będzie 2015
            Potem zdecydują się na mniejsze, w 2020 będą 11nm.
            Potem mniejsze, 2025. (hmm, wolno to trwa, za wolno) Widać to już na samych kartach graficznych, które są coraz większe, coraz bardziej prądożerne i i tak muszą być łączone po kilka żeby odpalić wymagające gry. Kiedyś takich problemów nie było, na jednej karcie wsyztsko śmigało i zjadąła ona kilkanaście razy mniej prądu, w dodaktu wykonana w wielkim procesie technologicznym, chociażby 135nm.
            • avatar
              Szymon331
              0
              Tak tak, to były dobre czasy, z tym że coś się jednak zmieniło. Kiedyś każda nowa gra była dobra. Bardziej lub mniej. Każda była czymś na rodzaj nowości. Teraz już praktycznie nie powstają nowości (nowe pomysły) wszystko jest powielane w nieskończoność. Jedyne czym gra może grę wyprzedzić to fizyka, grafika i sztuczna inteligencja. Te trzy elementy zabijają karty graficzne i procesory. Tak chyba już pozostanie bo kreatywność ludzka powoli wyczerpuje się jeśli chodzi o płaski monitor. Jestem jednak pewien że niedługo coś ten monitor zastąpi i stare gierki będą bardziej wciągające niż obecnie nowości.
              • avatar
                imarid
                0
                http://gadzetomania.pl/2008/10/24/atomowe-pioro-%E2%80%93-do-naprawde-malym-napisow/
                z tego linku
                "Technologię można wykorzystać nie tylko do wypisywania niewidocznych gołym okiem literek. W przyszłości może znaleźć zastosowanie np. przy tworzeniu chipów."
                Może jednak da się "zmajstrować" coś mniejszego niż te 22nm