Akcesoria Mobilne

A1 - nowa klasa wydajności kart SD - specjalnie dla Androida

przeczytasz w 1 min.

SD Association wprowadziła nowe reguły określania wydajności kart pamięci. Oznaczone będą nimi karty rekomendowane do pracy w smartfonach i tabletach.

Zewnętrznej pamięci w postaci kart pamięci microSD w smartfonach nigdy za mało, ale czasem nie chcemy by była to tylko pojemna, ale też odpowiednio wydajna pamięć. SD Association wraz ze specyfikacją 5.1 dla standardu kart pamięci SD wprowadza nowy system określania wydajności kart.

Przyda się szczególnie w Androidzie 6 i nowszych, gdzie kartę pamięci można potraktować jako „Pamięć wewnętrzną” podczas konfiguracji urządzenia.

SD klasa A1

Na razie wprowadzona zostanie tylko jedna klasa, tak zwana App Performance Class 1, w skrócie oznaczana A1. Gdy taki symbol zobaczymy na karcie, będzie to sygnałem, że powinna ona zagwarantować wystarczające parametry odczytu i zapisy, dla uruchamiania z niej aplikacji.

Są to następujące parametry:

 • wydajność IOPS dla losowego odczytu równa 1500
 • wydajność IOPS dla zapisu równa 500
 • utrzymywana prędkość odczyt/zapis sekwencyjny na poziomie 10 MB/s

Nowe klasy nie zastąpią oczywiście dotychczasowych klas wydajności, a będą jedynie dodatkowym systemem oznaczeń dedykowanym Androidowi.

Źródło: SD Association

Komentarze

12
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Himoto
  5
  Zamiast nowych standardów niech wymuszą podawanie prędkości zapisu i odczuty na froncie opakowanie karty najlepiej czcionką taką by ślepy to przeczytał :D w ten sposób każdy będzie miał czarno na białym że go nie oszukano, bo dziś to podadzą ci co najwyżej prędkość odczytu, ale zapisem żaden nie chce się pochwalić bo a nóż wyjdzie że z tej samej produkcji każda karta inaczej chodzi.
  • avatar
   kokosnh
   3
   czyli dodali iops do obecnej specyfikacji ?
   • avatar
    Satanski
    2
    "Zewnętrznej pamięci w postaci kart pamięci microSD w smartfonach nigdy za mało"

    hmm ;-)
    • avatar
     Much_
     0
     Niech wymyślą jeszcze więcej standardów...
     • avatar
      Kenjiro
      -1
      Żenująca wydajność tego "standardu". Wiem, że większość ludzi kupi cokolwiek byle było najtańsze, ale karty o takiej wydajności kosztują dzisiaj dosłownie parę złotych i spokojnie można się szarpnąć na coś za 150-200 zł.
      • avatar
       xchaotic
       0
       biorac pod uwage ile przy masowej produkcji kosztuje dodanie 32gb pamieci wewnetrznej do smartfona, mysle ze 64gb w telefonie bedzie standardem.
       Ja wolalbym telefon z 64gb wbudowanej niz sie bawic w karty.