Ciekawostki

Ach, jak prosto będzie być studentem

przeczytasz w 2 min.

Wyobraź to sobie – masz pół godziny do egzaminu i liczącą kilkaset stron publikację, w której musisz znaleźć najważniejsze informacje. Nowa technologia Microsoftu sprawi, że nie będzie to żaden problem.

Microsoft Edge i Bing z chatbotem (ChatGPT)

To jedna z najważniejszych wiadomości ostatnich dni. Po zapowiedzi wpompowania miliardów dolarów w OpenAI Microsoft oficjalnie ogłosił integrację usługi ChatGPT ze swoimi produktami: wyszukiwarką Bing oraz przeglądarką Edge. Dzięki temu jeden i drugi będzie w stanie w naturalny sposób odpowiadać na nasze (nawet bardzo złożone) pytania.

Bing AMA

To oznacza, że Bing w kilka chwil wypunktuje nam odpowiedzi na pytania, których normalnie musielibyśmy szukać w dziesiątkach podlinkowanych artykułów. Mało tego: możemy zadać pytanie naturalnym językiem i w takiej samej formie otrzymamy odpowiedź. 

Na tym nie koniec, bo Edge, w którym otworzymy sobie jakąś publikację albo też plik PDF, zaoferuje nam… wypunktowane podsumowanie najważniejszych informacji z całego tekstu albo też na określony temat, który się w nim pojawia. 

Edge overview

I to wciąż jeszcze nie koniec, ponieważ kolejną funkcją jest „kreator”. Chatbot Microsoftu i OpenAI przygotuje nam szkic tekstu na zadany temat (w określonym tonie, formacie i o. Oczywiście będzie trzeba go przejrzeć i zmodyfikować, ale główną część roboty narzędzie to wykona za nas. 

Edge compose

To zmienia zasady gry w przypadku studentów… ale nie tylko ich. Jakiekolwiek zadania związane z researchem staną się zdecydowanie łatwiejsze i szybsze. O ile oczywiście wszystko będzie działać jak należy, bo na razie mówimy o funkcjach eksperymentalnych, które mogą zawodzić. Trudno jednak nie zauważać potencjału drzemiącego w tym rozwiązaniu.

Chatbot Microsoftu potrafi dużo więcej

Co więcej, to tylko początek długiej listy funkcji oferowanych przez chatbota. Pomoże on także planować wycieczki (przedstawiając najważniejsze atrakcje i dzieląc je na kolejne dni), znajdzie dla nas przepis kulinarny lub program treningowy i wyselekcjonuje newsy na podstawie podanych wytycznych (na przykład: „co stało się w centrum Poznania w ciągu ostatniej godziny?”). 

Bing plan

Wypada w tym miejscu podkreślić jeszcze, że Microsoft zdecydował się na integrację nowszej wersji technologii GPT niż ta, którą znamy z darmowego narzędzia ChatGPT. Jego baza informacji jest szersza i znacznie bardziej aktualna. 

Naturalna rozmowa z wyszukiwarką i konkretna odpowiedź zamiast linków do samodzielnego jej poszukiwania – to bez wątpienia rewolucyjna wizja. Nic dziwnego, że Microsoft stara się wdrożyć tę zmianę jak najszybciej – to jego szansa, by powalczyć z Google. Rywal jednak nie stoi w miejscu i także rozpoczyna testy swojego chatbota o nazwie Bard. Z podlinkowanego newsa dowiesz się więcej na jego temat.

Źródło: Microsoft, The Verge, Tech Crunch, ZDNet

Komentarze

6
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  digitmaster
  3
  "Ach, jak prosto będzie być studentem"
  za tzw. moich czasów na studia były dość rygorystyczne egzaminy wstępne, a w technikum uczyli tego co jest wymagane w toku studiów inżynierskich. Poziom poszedł bardzo w dół pomimo tego że młodzi ludzie mają dostęp do wiedzy o jakim poprzednie pokolenie mogło tylko pomarzyć. Teraz studia to poziom niedzielnej szkoły pomaturalnej. Nigdy wcześniej zdobycie dyplomu ukończenia studiów wyższych nie było tak proste i w zasadzie bezstresowe.
  • avatar
   Warmonger
   2
   To jest najważniejszy news roku.

   Sztuczna inteligencja nie zastąpi jeszcze człowieka, ale może wielokrotnie przyspieszyć jego naukę. Znając wszystkie publikacje ze wszystkich dziedzin.
   • avatar
    EgzoPro
    1
    Chyba naturalnym krokiem wydaje się podniesienie poziomu studiów lub zwiększenie nacisku na intencje twórcze studentów (dzięki przyspieszeniu wyszukiwania wiedzy).
    Wydaje się że może to nawet globalnie podnieść obecny poziom studiów, o ile wykładowcy/nauczyciele również wykażą się intencją.
    • avatar
     Lister
     1
     Zadałem bingowi pytanie, kim jest dyrektor pewnej biblioteki — i co? I się nie dowiedziałem, w odróżnieniu od staruszka googla...
     • avatar
      Tu_Szczecin
      -1
      Rewolucja nadejdzie, kiedy AI będzie zdawać za studentów egzaminy. Tylko jak wręczyć dyplom botowi? Wbrew pozorom to TRAGICZNY news, bo jeśli to zadziała na 100% to ludzcy studenci... nie będą musieli w ogóle używać swoich mózgów! Studia stracą wtedy cały sens.