Procesory

Adobe Premiere Pro - użytkownicy Radeonów mogą dużo zyskać (w końcu!)

przeczytasz w 1 min.

Adobe Premiere Pro od pewnego czasu może korzystać z potencjału kart graficznych Radeon w procesie enkodowania wideo. Ile można zyskać wykorzystując taką opcję? Okazuje się, że różnica może być naprawdę spora.

Adobe Premiere Pro pozwala wykorzystać potencjał kart graficznych Radeon

W maju pojawiła się aktualizacja pakietu Adobe Premiere Pro do wersji 14.2, która wprowadziła m.in. funkcję AMD AMF (Advanced Media Framework). Co to takiego? To technologia przetwarzania multimediów, która umożliwia szybsze enkodowanie wideo H.264 i HEVC przy wykorzystaniu akceleracji układów graficznych Radeon.

Nowa funkcja ma odciążyć układ graficzny, a tym samym przyspieszyć eksportowanie plików wideo.

Adobe Premiere Pro

Adobe Premiere Pro z akceleracją AMD AMF – ile można zyskać?

Firma AMD pochwaliła się wynikami wydajności, które obrazują zysk z zastosowania akceleracji sprzętowej w Adobe Premiere Pro.

Adobe Premiere Pro - wzrost wydajności z akceleracji AMD AMF

Okazuje się, że spory zysk z zastosowania nowej funkcji można odczuć nawet na kompaktowych laptopach. Lenovo Yoga Slim 7 pozwala przyspieszyć eksportowanie wideo 4K nawet o 29% - w przypadku konfiguracji z procesorem AMD Ryzen 7 4800U i zintegrowaną grafiką Radeon Vega 8 czas potrzebny na taką operację skrócił się z 17 minut i 22 sekund do 12 minut i 20 sekund.

Adobe Premiere Pro - wzrost wydajności z akceleracji AMD AMF

Jeszcze większą różnicę widać na laptopie wyposażonym z samodzielną kartą graficzną. Laptop Dell G5 15 Special Edition z procesorem AMD Ryzen 4800H i kartą Radeon RX 5600M w trybie programowym przeprowadził operację w 9 minut i 15 sekund, a w trybie AMF w 5 minut i 16 sekund - zastosowanie akceleracji graficznej pozwoliło więc przyspieszyć operację aż o 43%.

Akceleracja sprzętowa w Premiere Pro nie jest niczym nowym, bo wcześniej z podobnej technologii można było korzystać na układach graficznych Nvidii i Intela. Teraz funkcja jest dostępna także na laptopach z układami AMD, co powinno poprawić atrakcyjność takich konstrukcji w oczach profesjonalistów.

Źródło: AMD

Zobacz więcej o kartach graficznych:

Komentarze

8
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  kitamo
  2
  Dopiero teraz a i tak działa to srednio wydajnie (ale lepsze to niz nic).
  Oparte na Opencl który to miał byc remedium na całe zło zamkniętych standardów NV a wyszło jak zawsze. Szkoda.
  • avatar
   raffal81
   2
   To AMD nie miało wspomagania GPU w tym programie ???????? poważnie ?????? to jakieś jaja ??? :D byłem przekonany że od wielu lat to działa, ale porażka :D
   • avatar
    Konto usunięte
    1
    Chyba raczej odciążyć CPU, a nie GPU. Chryste benchmark z dnia na dzień dogania pclola...

    Nawet na wykresie się jest dłuższy słupek software CPU, krótszy słupek GPU! Obciążamy GPU bo na GPU jest szybciej!!!

    Dlaczego publikuje się tu takie błędy?

    https://gpuopen.com/advanced-media-framework/
    • avatar
     Konto usunięte
     1
     tak jak przewidywałem. skoro klienci mówią adobe wprost 'mam graty od AMD a wasz soft się na tym wlecze więc wybieram inny soft', to się w końcu ugięli.
     • avatar
      Kapitan Nocz
      1
      to co teraz zaimplementowali to jest funkcja dla mas, karty z serii PRO od AMD od dawna udostępniały akcelerację podobnie jak Quadro, a że Adobe ma wy@#ane na zwykły plebs i sprzedaje się na zasadzie filmów Wajdy (szkoły i tak pójdą) a w ich przypadku gdy mają monopol nie muszą się starać no ale gdy inne pakiety udostępniają taką opcję standardowo to w końcu i Adobe się ugięło
      • avatar
       adam1004a
       0
       zapomnieli dodać że aby tego użyć np na rx 5700xt trzeba ręczenie do rejestrów wpisać opencl, bo ich programiści tego nie ogarniają. jak się tego nie zrobi to nici z akceleracji. a i tak żałuje że sprzedałem gtx 1660 bo jest lepszy w premiere od amd nie wspominając o rtx które kodują do 8k, a przy video 360 to się przydaje