Ciekawostki

Wciśnij te dwa klawisze i ułatw sobie życie

przeczytasz w 2 min.

Gdyby ktoś cię spytał o to, czy znasz skróty klawiszowe, odpowiedź brzmiałaby pewnie… „pewnie”. Jednak zaskakująco wiele osób nie zna skrótu Win + V. Tymczasem znacząco może on ułatwić twoje życie i codzienną pracę przy komputerze.

Win + V, czyli schowek w Windows

Jeśli Win + V kojarzy ci się z Ctrl + V, to jest to jak najbardziej słuszny trop. Oba te skróty służą do wklejania skopiowanych treści – tekstu, obrazu czy linku – jednak gdy ten drugi jest w stanie wkleić tylko ostatnio skopiowany obiekt, Win + V trzyma ich w pamięci zdecydowanie więcej. 

Wyobraź sobie taką sytuację, że chcesz skopiować kilka fragmentów tekstu, a do tego jeszcze parę zdjęć, by później wkleić je do swojej pracy. Normalnie trzeba by się kilkukrotnie przełączać pomiędzy oknami. Z aktywnym schowkiem natomaist wystarczy sobie na spokojnie pokopiować to, co potrzebne (zwyczajnie – np. przez Ctrl + C), a następnie wkleić w takiej kolejności jak nam pasuje.

Jak włączyć schowek w Windows 11 (lub Windows 10)?

Aby było to jednak możliwe, trzeba najpierw aktywować schowek. Na szczęście – nic prostszego. Wystarczy wcisnąć Win + V i kliknąć „Włącz” w okienku, które pojawi się w prawym dolnym rogu. 

Windows 11 schowek włącz

Gdy skopiujesz już to, czego potrzebujesz, wystarczy, że wywołasz schowek (również poprzez Win + V). Pojawi się on w prawym dolnym rogu lub miejscu wklejania (na przykład przy pasku adresu w przeglądarce). Wystarczy wybrać treść do wklejenia i… wkleić ją. 

Windows 11 schowek róg Windows 11 schowek punkt

A jeśli dany element nie jest ci już potrzebny, możesz go szybko i łatwo wykasować ze schowka – o tak:

Windows 11 schowek usuń

A jak wyłączyć schowek w Windows 11 (lub Windows 10)?

Jeśli stwierdzisz, że nie chcesz już korzystać z tej funkcji, możesz ją w prosty sposób wyłączyć. W tym celu włącz Ustawienia i w sekcji System udaj się do kategorii Schowek, a następnie odznacz opcję „Historia schowka”. 

Windows 11 schowek wyłącz

Daj znać w komentarzu, czy tobie też schowek był nieznany. :)

Źródło: inf. własna

Komentarze

17
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  oreonoreon
  5
  Problem w tym, że w Win11 widok schowka jest zbyt krótki. W Win10 lista schowka jest znacznie dłuższa, dlatego wygodniej pracuje mi się na Windows 10.
  • avatar
   Wroobelek
   4
   Przecież taki schowek był w ubiegłym stuleciu w staruteńkim MS Office 97 - wystarczyło kliknąć dwukrotnie Ctrl+C. W następnych to usunęli, o co byłem bardzo zły, bo to fajna funkcja była.
   • avatar
    Szumek71
    2
    O rany. Zrobili w końcu coś, co w paru aplikacjach komercyjnych jest od 15 lat.
    W końcu krok molocha do przodu, a nie tylko wymyślanie emotek na nowo.
    • avatar
     pawluto
     1
     Win 11 to chyba nabrzydszy "tęczowy" system...
     Jest niemal pewne że nie bedzie u mnie przesiadki...
     • avatar
      Piccard
      -2
      Strasznie pedalskie te kolory. Taki system à la Pudelek. Może dla 5-letniej dziewczynki, ale... nie chciałbym, aby ktoś zobaczył coś takiego na ekranie mojego komputera. Nie wiedziałbym, jak się wytłumaczyć. Jak nie kafelki, to kucyki.
      • avatar
       Aktyzm
       0
       Jak włączyć w Windows 7?
       • avatar
        januszb
        0
        Win+D pulpit, Win+S szukanie w systemie, Alt+spacja windowsowa wersja Spotlight jesli zainstalowano powertoys, Win+X menu uzytecznych skrotow. Pelno jest uzytecznych skrotow - kwestia ich uzywania.