Aplikacje mobilne

Mamy to! Zainstalowałem na iPhonie pierwszy alternatywny sklep z aplikacjami

przeczytasz w 3 min.

Na ten dzień czekało wielu. Jeśli nie podobają ci się warunki panujące w App Storze, możesz zainstalować na iPhonie alternatywny sklep z aplikacjami. I to bez żadnego kombinowania.

Jak wiemy, Unia Europejska wymusiła na Apple’u gruntowną przebudowę systemu iOS. Producent iPhone’ów został zmuszony m.in. do otwarcia swojej platformy na alternatywne sklepy z aplikacjami. Pojawienie się pierwszego było zatem kwestią czasu. 

AltStore PAL już do pobrania na iPhone’a. Ma aplikacje, których nie znajdziesz w App Storze

AltStore nie jest projektem zupełnie nowym. Powstał w 2019 roku i od niemal 5 lat umożliwia instalację aplikacji niedostępnych w App Storze, choć dotychczas wykorzystywał luki systemu iOS i wymagał grzebania w ustawieniach deweloperskich. 

Nowa wersja sklepu - nazwana AltStore PAL - powstała w oparciu o zmiany w europejskim prawie. Użytkownicy w Europie mogą ją swobodnie zainstalować na dowolnym iPhonie z systemem iOS 17.4 lub nowszym. 

Jest jednak haczyk. Dostęp do sklepu wymaga uiszczenia opłaty rocznej w wysokości 1,85 euro (ok. 8 zł). Twórcy argumentują to koniecznością pokrycia prowizji, którą Apple nałożył na wydawców, również tych niezależnych. 

W zasadzie jest jeszcze jeden haczyk. Unijne przepisy obejmują wyłącznie system iOS, dlatego instalacja alternatywnych sklepów możliwa jest jedynie na iPhone’ach. iPadOS traktowany jest jako oddzielna platforma, która - z uwagi na mniejszą bazę użytkowników - nie podlega pod nowe wymogi, a Apple sam z siebie nie zdecydował się na ujednolicenie doświadczenia. 

AltStore PAL - jak zainstalować alternatywny sklep z aplikacjami na iPhone’a?

Sklep AltStore PAL można pobrać ze strony altstore.io, choć - co istotne - da się to zrobić jedynie z poziomu przeglądarki Safari. Przed rozpoczęciem pobierania konieczne jest uiszczenie wspomnianej opłaty, co można zrobić podpinając kartę lub korzystając z Apple Pay. 

Podczas pierwszej próby pobrania sklepu ujrzałem komunikat, że ustawienia mojego iPhone’a nie zezwalają na instalację sklepu. 

AltStore PAL

Udałem się więc do Ustawień, a tam czekała już na mnie zakładka, z poziomu której mogłem udzielić niezbędnej zgody. 

AltStore PALAltStore PAL

Następnie wróciłem na altstore.io i rozpocząłem pobieranie raz jeszcze. Tym razem się udało, choć wymagało to udzielenia jeszcze jednej zgody. 

AlsStore PAL

Po krótkiej instalacji sklep AltStore PAL pojawił się na pulpicie mojego iPhone’a. 

AltStore PAL

I tyle. Pobieranie z AltStore PAL darmowych aplikacji nie wymaga nawet logowania do sklepu. 

Baza aplikacji AltStore PAL jest skromna, ale żadnej nie znajdziesz w App Storze

Na start twórcy przygotowali… dwie aplikacje. Są to:

 • Delta - emulator konsol NES, SNES oraz Nintendo 64.
 • Clip - menedżer schowka, z poziomu którego można uzyskać dostęp do wszystkich kopiowanych treści. 

Interfejs sklepu przypomina z grubsza ten znany z App Store'a. Karta aplikacji zawiera szczegółowy opis, zrzuty ekranu, historię wersji oraz przycisk pobierania. 

AltStore PALAltStore PALAltStore PAL

Delta to program całkowicie darmowy i pozbawiony reklam. Aby otrzymać dostęp do apki Clip trzeba wesprzeć twórców kwotą minimum 1,23 euro (ok. 5,30 zł) miesięcznie za pośrednictwem platformy Patreon. 

Pobieranie na iPhone’a programów z alternatywnego sklepów jest banalnie proste, choć iOS każdorazowo przypomina, że dana apka pochodzi z niezależnego źródła. 

Alternatywne sklepy z aplikacjami na iPhone’a to duża rzecz, ale nie obyło się bez minusów

Samo istnienie alternatywnych sklepów z aplikacjami na iOS ma masę zalet. Niezależni wydawcy w teorii będą mogli oferować niższe ceny czy programy, które w innych okolicznościach w ogóle nie byłyby na iPhone’ach dostępne. Tak jest w przypadku apki Clip, którego działanie jest niezgodne z regulaminem App Store’a, więc dzięki AltStore PAL użytkownicy przynajmniej mają wybór. 

Cała zmiana ma jednak swoją ciemną stronę, co widać po aplikacji Delta. Emulator konsol retro jest zgodny z nowym regulaminem App Store’a, więc mógłby być dystrybuowany za jego pośrednictwem. I poza Unią Europejską jest. W krajach, w których twórca miał taką możliwość, zdecydował się jednak na udostępnienie apki wyłącznie za pośrednictwem własnego sklepu. 

Można oczekiwać, że podobną drogą pójdą inni twórcy. Zamiast godzić się na zasady panujące w App Storze niektórzy będą woleli umieścić swoje programy w którymś z alternatywnych sklepów lub otworzyć własny. Za kilka lat może się więc okazać, że użytkownicy iPhone’ów będą skazani na zarządzanie aktualizacjami i płatnościami z poziomu różnych sklepów, co wpłynie negatywnie na komfort korzystania z systemu iOS. Coś za coś.

W artykule znajdują się linki afiliacyjne, przekierowujące do zewnętrznych stron zawierających produkty i usługi, o których piszemy. Otrzymujemy wynagrodzenie za umieszczenie linków afiliacyjnych, jednakże współpraca z naszymi Partnerami nie ma wpływu na treści zamieszczane przez nas w serwisie, w tym na opinie dotyczące produktów i usług Partnerów.

Komentarze

7
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Soullavie
  7
  płacić za to, żeby sobie poprzeglądać co mają w sklepie? XD chyba ktoś na głowę upadł
  • avatar
   Trim23
   4
   Już widzę te tłumy posiadaczy iPhonów, które będą instalować appki, o których nigdy nie słyszeli.
   • avatar
    MokryN
    0
    Kup sobie Androida i instaluj wirusy. Jeszcze trochę i będziesz zmuszał innych do instalowania tego dziadostwa na moim iPhonie.
    • avatar
     denali
     -3
     może w końcu coś się rozkręci w tym IOS
     • avatar
      Waski888
      0
      Ale boli dupa jaPkowców. I poszła się jebać ekskluzywność