Procesory

Athlon 200GE jednak z funkcją podkręcania [AKT. OC dostępne u wszystkich producentów]

przeczytasz w 2 min.

Najnowsze aktualizacje BIOS-u w płytach głównych pozwalają na zmianę mnożnika procesora. Dodatkowy wzrost wydajności może okazać się decydujący w starciu z konkurencyjnymi modelami Intela.

AMD Athlon 200GE to ekonomiczny procesor, nadający się do tanich zestawów PC. Do pełni szczęścia zabrakło jednak odblokowanego mnożnika, dzięki któremu można by przyspieszyć jednostkę. Czy aby na pewno?

Athlon 200GE to przedstawiciel generacji Raven Ridge, który współpracuje z płytami głównymi z gniazdem AM4. Do dyspozycji oddano 2 rdzenie/4 wątki - standardowo pracują one z taktowaniem 3,2 GHz. Mnożnik teoretycznie pozostał tutaj zablokowany.

AMD Athlon 200GE - podkręcanie BIOS MSI

Sytuację zmieniła najnowsza aktualizacja BIOS-u w płytach MSI (chodzi o tą z mikrokodem AGESA 1.0.0.6), w której udostępniono opcję do zmiany mnożnika procesora, wraz z możliwością podbicia magistrali FLCK (100-103 MHz).

AMD Athlon 200GE - podkręcanie

Pierwsze testy wskazują, że Athlona 200GE można podkręcić do 3,9-4,0 GHz, co oczywiście przekłada się na dodatkowy wzrost wydajności. W Cinebench R15 osiągi mogą wzrosnąć z 355 do 440 punktów (o 24%). Wzrost wydajności widoczny jest również w grach (ten sięga nawet ~15%).

Nie wiadomo czy odblokowanie mnożnika to zaplanowana akcja czy też błąd ze strony MSI. Jakby nie było, Athlon do podkręcania na pewno będzie łakomym kąskiem dla osób składających tanie komputery (konkurencyjne modele Pentium G5000 okażą się tutaj nie tylko słabszą, ale i droższą propozycją).

Aktualizacja 03.12.2018 11:20

Firma AMD w odpowiedzi dla serwisu Tom's Hardware odniosła się do tematu podkręcania procesora Athlon 200GE:

AMD nie odblokowało i oficjalnie nie wspiera podkręcania procesora Athlon 200GE. W sprawie funkcjonalności BIOS-ów, najlepiej bezpośrednio kontaktować się z firmą MSI.

Aktualizacja 10.12.2018 11:00

Gigabyte - podkręcanie procesora AMD Athlon 200GE

Firma Gigabyte udostępniła dla swoich płyt głównych AM4 nowe wersje BIOS-ów, które również wprowadzają funkcję podkręcania Athlona 200GE. Prawdę mówiąc jakoś nas to specjalnie nie dziwi. Co więcej, spodziewamy się podobnego ruchu ze strony pozostałych producentów  ( ͡° ͜ʖ ͡°) .

Aktualizacja 17.12.2019 9:30

Zgodnie z naszymi przewidywaniami, firma ASUS też wprowadziła do swoich płyt głównych funkcje podkręcania procesora Athlon 200GE. Jak na razie jest ona jednak dostępna tylko w modelach B350 i B450 z serii TUF i Prime.

ASUS - podkręcanie procesora Athlon 200GE

Warto dodać, że nowa aktualizacja BIOS-u wprowadza również funkcję rozszerzenia interfejsu dla karty graficznej z 4 do 8 linii PCIe (funkcja CPU PCIe Lanes Unlocked).

Aktualizacja 19.12.2018 16:30

Firma ASRock również udostępniła nowe wersje BIOS-ów dla swoich płyt głównych, które wprowadzają funkcję podkręcania procesora Athlon 200GE. Póki co nowe oprogramowanie jest dostępne tylko dla niektórych modeli z serii B450 i X470, ale później lista najpewniej zostanie poszerzona o kolejne pozycje.

Źródło: Reddit, TechEpiphany, HWBot, Tom's Hardware, Twitter @ 188, ASRock

Komentarze

17
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  dragzor
  7
  No tak powinno być od początku. Widocznie chipset musiał dojrzeć ;p
  • avatar
   Konto usunięte
   2
   W zamieszczonym materiale (BF4) koleś używa detali Low/Medium a tekstury które najbardziej domagają się przepustowości i pojemności VRAM ustawił na... Ultra.
   ...na iGP zupełnie pozbawionym własnej pamięci tektur.
   Do tego na najtańszym modelu iGP w ofercie producenta.

   ...facepalm

   • avatar
    DIGIMAX
    1
    https://www.youtube.com/watch?v=Oc7i8Jtrpl4
    • avatar
     First-Ever
     0
     To co zrobiło MSI wygląda na wypadek przy pracy, obecnie każdy producent blokuje co się tylko da i udziela najkrótszego z możliwych wsparcia, by móc sprzedawać jak najwięcej nowszych modeli.

     Drugi scenariusz jest taki, że sprzedaż szła zbyt słabo więc odblokowano mnożnik, by zachęcić potencjalnych nabywców.

     Nie zmienia to faktu, że producenci mają gdzieś swoich klientów i wsparcie techniczne kończy się zdecydowanie za szybko. Gdyby chcieli mogli by spokojnie zaktualizować mikrokod w starszych płytach pod Intele lub dodać moduł NVMe w UEFI (pod bootowalne M.2), ale im się nie chce.

     Będąc szczery zaktualizowanie ponad 50 różnych (niewspieranych) modeli płyt ASUS'a o moduł NVMe zajęło mi około godziny!

     Reasumując, producenci nie zaktualizują sprzętu, który już nie jest w sprzedaży ponieważ nie przyniesie im to żadnego zysku - tak wygląda myślenie w XXI wieku. Ale gdyby, zatrudnili jednego pracownika, który aktualizował by stary sprzęt, rozniosło by się to lotem błyskawicy po całym świecie i marka znacząco zyskała by w oczach nabywców (i prawdopodobnie po kilku tygodniach inni producenci musieliby podjąć identyczne kroki, gdyż nie mieliby wyboru).
     • avatar
      mrocznysedes
      -3
      Ostatnio ekipa co mi składa kompy do firmy poddała się przy Athlonie GE. Nie dało się odpalić go razem z SSD NVME. Musieli wsadzić Ryzena żeby całość zaczęła działać. ;-)
      • avatar
       AmigaPPC
       0
       Test.
       • avatar
        nevermind
        0
        No to jeszcze tylko czekać na jakąś płytę główną w formacie mITX w sensowej cenie ok 300 zł i można złożyć fajny mini komputerek.