Podzespoły

AMD ujawniło plany wydawnicze procesorów i grafik dla systemów wbudowanych na 2014 rok

przeczytasz w 2 min.

W 2014 roku powinniśmy się spodziewać 4 rodzin produktów, które znajdą zastosowanie w coraz prężniej rozwijającym się rynku wbudowanym.

Procesory AMD APU/CPU i karty graficzne dla systemów wbudowanych na 2014 rok

Koncern AMD ujawnił plany wydawnicze procesorów i kart graficznych dla systemów wbudowanych na 2014 rok. Czego zatem powinniśmy się spodziewać?

Choć amerykański producent głównie jest kojarzony z procesorami i kartami graficznymi, to w przyszłym roku planuje on zwiększyć swoje udziały na sąsiednich rynkach – klientów niskonapięciowych, systemów wbudowanych, semi-custom, profesjonalnych kart graficznych oraz serwerów o dużej gęstości. Raport VDC Research wskazuje, że w czasie trzech najbliższych lat (2013 – 2016 rok) rynek procesorów wbudowanych poszerzy się z 330 do ponad 450 jednostek, a więc aż o 36%. Jest więc w co inwestować.

W związku z tym w 2014 roku planowana jest premiera czterech nowych rodzin produktów – procesorów typu x86 "Bald Eagle" i "Steppe Eagle", procesorów ARM "Hierofalcon" oraz kart graficznych "Adelaar". Wszystkie z nich zostaną wykonane w 28-nanometrowym procesie technologicznym.

AMD APU/CPU Bald Eagle procesor slajd

Procesory APU/CPU „Bald Eagle” zostaną wyposażone w 2 lub 4 rdzenie Steamroller i zintegrowaną grafikę Radeon HD 9000 bazującą na architekturze Graphics Core Next, natomiast ich współczynnik TDP wyniesie 17 – 35 W. Na uwagę zasługuje również zgodność z architekturą HSA, a także funkcje zarządzania poborem mocy. Modele te powinny więc się sprawdzić w branży digital signage i gier, a ich premiera zapowiadana jest na pierwszy kwartał przyszłego roku.

AMD ARM SOC Hierofalcon procesor slajd

Trochę słabszą wydajność zaoferują modele Hierofalcon (pierwsze 64-bitowe układy typu ARM), które znajdą zastosowanie w centrach danych, infrastrukturze komunikacyjnej oraz rozwiązaniach przemysłowych. Producent zintegruje w nich 4 lub 8 rdzeni ARM Cortex-A57 o taktowaniu do 2,0 GHz, dwa 64-bitowe kontrolery pamięci DDR3/4 z korekcją błędów ECC, kontroler magistrali PCI-Express 3.0 i kontroler 10 Gb KR Ethernet, a współczynnik TDP oszacowano na 15 – 30 W.

Ich atutem będzie zastosowanie technologii ARM TrustZone, a więc dodatkowego koprocesora kryptograficznego. Pierwsze próbki układów Hierofalcon mają być dostępne w drugim kwartale 2014 roku, natomiast masowa produkcja rozpocznie się w drugiej połowie 2014 roku.

AMD APU SOC Steppe Eagle procesor slajd

Na rynku niskonapięciowym planowana jest premiera układów APU SoC o nazwie kodowej Steppe Eagle, a więc następców niedawno wydanych jednostek APU G-Series. Procesory te zostaną wyposażone w 2 lub 4 rdzenie bazujące na ulepszonej mikroarchitekturze Jaguar o zegarze ponad 2 GHz i grafikę Radeon HD 8000 (niestety nadal wykorzystującą starszą architekturę VLIW4), natomiast ich współczynnik TDP wyniesie 5 – 25 W. Modele Steppe Eagle znajdą zastosowanie w energooszczędnych systemach wbudowanych, a ich premiera ma nastąpić w pierwszej połowie przyszłego roku.

AMD GPU Adelaar karta graficzna slajd

Ostatnią z nowości są karty graficzne o nazwie kodowej Adelaar, które zastąpią modele Radeon E6460E6760. Na ich pokładzie znajdzie się procesor graficzny zgodny z architekturą Graphics Core Next i 2 GB pamięci GDDR5 o przepustowości 72 GB/s. Premiera grafik planowana jest na pierwszą połowę 2014 roku, a na rynku pojawią się one w wersjach MCM (Multi-Chip Module), MCX (Mobile PCI-Express Module) i tradycyjnej ze złączem PCI-Express dla komputerów stacjonarnych.

AMD APU/CPU i GPU dla systemów wbudowanych plany slajd

Źródło: AMD

Komentarze

25
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  projectdarkstar
  1
  Ambitne plany.
  Marzy im się odbicie rynku serwerów Intelowi, profesjonalnych grafik nVidii i wejście na już dość tłoczny rynek embedded (ARM).

  Problem tylko w tym, że AMD/ATI na każdym z tych pól będzie tym "późno przychodzącym na imprezę" jak to mówią
  • avatar
   Konto usunięte
   0
   "Hierofalcon (pierwsze 64-bitowe układy typu ARM)" ?
   Myślałem że już ktoś klepie ARM-y 64-bitowe, hmm.
   No nic, pozostaje pogratulować.
   Steamroller do pół roku, oby się udało bo widać że na rynku konsumenckim trzeba im czegoś co zmniejszy dystans do Intela.
   • avatar
    Konto usunięte
    0
    To Apple ich wyprzedził:) swoją drogą arm wymyślił arm v8 w 2011 czy 2012 i dopiero teraz producenci muszą się na nie przerzucić bo już nic ciekawego nie potrafią wymyślić co by poprawiło wydajność (teraz mowa p wyścigu 64bit soc do telefonów który rozpoczęło wczoraj Apple)....
    • avatar
     jkbrenna
     -1
     i jak zwykle Intel pokazuje gotowe produkty a AMD gomulkowskie slejdy...
     • avatar
      jkbrenna
      -1
      i jeszcze usunieto AMD z S&P 500, moze dlatego, ze tam slejdy nie potrafia czytac...dsziwne jeswt to, ze ktos( sprawiedliwy) krytykuje firmy ,ktore na 8 rdzeniowe ARM przechodza, ale swieta krowe sie nie dotyka...
      • avatar
       vitapy
       -1
       Najciekawsze jest tu info o serwerowym ARM, pierwsza jaskółka wiosny nie czyni, ale to jest news o dużym znaczeniu. Jeśli się to sprawdzi ( a ma duże szanse ) to może być zapowiedzią prawdziwej rewolucji na rynku IT. Uprzedzam tu komentarze w stylu: a ile to ma w Crisis3 lub benchmarkach, że Windows 7 nie będzie działać lub że nie ma softu pod ARM. Wydajności całkowicie wystarczy przy zdecydowanie mniejszym rozpraszanym cieple, a softu jest ... bardzo dużo.
       • avatar
        jkbrenna
        -2
        moze ktos zauwazyl jakos roznice miedzy dwoma pierwszymi slejdami..
        • avatar
         Konto usunięte
         -8
         Prawda jest taka że nikt na ich procesory nie czeka! W przyszłym roku będzie można kupić Broodwella 14nm a oni dalej siedzą w 28 nm! Ja postawiłem na Haswella, a w przyszłym roku kupuje kartę Nvidii opartej na chipie Maxwell, która będzie na pewno w 22 nm i do gier ''next generation'' starczy na kilka lat!
         • avatar
          Gruby Jendrek
          0
          A te "dyskretne" karty graficzne to mało mówią czy sekretów nie zdradzają? ;) Może warto zajrzeć do słownika i sprawdzić różnicę między "discrete" a "discreet" przed strzeleniem byka.
          • avatar
           sceri
           0
           MCX (Mobile PCI-Express Module)
           To chyba MXM a nie MCX?