Procesory

Desktopowe procesory AMD APU Carrizo za rok, a Zen dopiero pod koniec 2016

przeczytasz w 1 min.

Do sieci wyciekły plany wydawnicze nowych platform AMD - na ich premierę przyjdzie nam jednak poczekać aż do drugiej połowy przyszłego roku.

AMD APU Carrizo - procesor

Niedawno zadebiutowały procesory AMD APU Carrizo, które zostały opracowane głównie z myślą o laptopach. Jak się okazuje, producent ma też w planach ich odpowiedniki dla komputerów stacjonarnych.

Według nieoficjalnych informacji, producent planuje wydać desktopową platformę Bristol Ridge – będzie ona jednak tylko udoskonalonym rozwiązaniem, a prawdziwą rewolucję ma przynieść dopiero platforma Summit Ridge z procesorami na bazie mikroarchitektury Zen.

Nowe procesory zostaną wyposażone nawet cztery w rdzenie Excavator, które będą pracować z częstotliwością ~4 GHz. Oprócz tego producent zintegruje 2 MB pamięci podręcznej (L2), 2-kanałowy kontroler pamięci DDR4-2400 i wszelkie interfejsy wejścia/wyjścia. Układy mają charakteryzować się współczynnikiem TDP do 95 W.

AMD Bristol Ridge platforma

Na uwagę zasługuje też kompatybilność z nową podstawką AM4 (na slajdach występuje jako FM3, ale producent już oficjalnie zdecydował o zmianie nazwy na AM4) - co ciekawe, ma z niej korzystać cały przekrój układów APU, począwszy od najsłabszych modeli z serii E, a skończywszy na wydajniejszych z serii FX (przypominamy, że cały czas mowa o układach APU).

AMD Bristol Ridge platforma
Schemat platformy Bristol Ridge z procesorami na bazie mikroarchitektury Excavator

AMD Summit Ridge - budowa platformy
Schemat platformy Summit Ridge z procesorami na bazie mikroarchitektury Zen

Osobny akapit należy poświęcić zintegrowanemu układowi graficznemu. Wprawdzie nadal będzie on dysponował maksymalnie 8 jednostkami obliczeniowymi (CU), ale z drugiej strony ma on bazować na najnowszej, już 3. wersji architektury GCN. Według zapowiedzi, wydajność grafiki wzrośnie o 10 – 25% względem poprzednich modeli APU Kaveri. Oprócz tego możemy liczyć na pełne wsparcie dla HSA 2.0.

AMD Bristol Ridge platforma - wydajność

Jeżeli wierzyć zapowiedziom, na premierę platformy AMD Bristol Ridge z nowymi procesorami APU przyjdzie nam poczekać do lipca... tyle tylko, że przyszłego roku. Platforma Summit Ridge z szumnie zapowiadanymi procesorami Zen ma zadebiutować jeszcze później, bo dopiero w okolicach końca przyszłego roku.

AMD Bristol Ridge platforma - plan wydawniczy

Oprócz tego powinniśmy się spodziewać "autorskiego" kontrolera USB 3.1, który ma bazować na rozwiązaniach ASMedia.

Źródło: BenchLife, ComputerBase

Komentarze

27
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
  • avatar
    piwo1
    5
    troche to zalosne. liczylem ze w nowym apu wytna calkowicie kontroler zewnetrznej pamieci, zrezygnuja z podstawek pod ddr3/4 na plytach glownych i jedyna pamiecia bedzie sztywne 8gb hbm na procku. mogliby wtedy dac procek za 350zl drozej bo juz i tak odpadalby koszt 8gb pamieci ram za 350zl.
    kuzka dlaczego oni graja na niska wydajnosc skoro maja mozliwosci wydac cos z normalna wydajnoscia. o co w tym wszystkim chodzi.
    • avatar
      Konto usunięte
      2
      O, nowe slajdy od AMD :D
      • avatar
        AkaRyupl
        2
        Wiecie koledzy, że ten plan jest z marca? Ja bym tak nie przesądzał co kiedy wyjdzie, tylko czekał na jakieś oficjalne wiadomości.
        • avatar
          Konto usunięte
          1
          DDR4-2400 za rok?
          Za rok to powinni dać kontroler DDR4-4000. Tym bardziej, że chodzi o APU, gdzie szybkość RAM-u to jak woda dla konia na pustyni.
          • avatar
            Kenjiro
            1
            Późno, wszystko za późno. Przez najbliższy rok AMD może pożegnać się z przychodem na rynku CPU, a konkurencja za to siądzie na laurach, rzuci wysokie ceny, a i tak swoje sprzeda. Ech, realny monopol...
            • avatar
              piwo1
              0
              no wlasnie chodzi o integracje z apu czy nowym fxem. po co wrzucac zewnetrzne wolne ddr4 jak w tej samej cenie mozna miec zintegrowane na podstawce hbm. oczywiscie sa problemy z produkcja ale to pcozatkowa faza produkcji. za rok sytuacja bedzie inna i beda tlukli na potege. maja kontroler hbm juz opanowany wiec integracja tego w prockach bylaby dla nich pewnie na tym samym poziomie trudnosci co z ddr4. glupota ludzka nie zna granic. po co w kaveri byl kontroller gdrr5 czy w carrizo kontroler ddr4. masakra jakas. graja na nedzne wyniki i tyle.
              • avatar
                piwo1
                -1
                dziwny ten wykres bristola, ktory ma byc na rdzeniach excavatora z carrizo na bazie excavatora. czyli wzgledem fx-8800p czyli 2,1ghz, 3,4 w turbo i nowym bristolem na taktach 4ghz ma byc 15% roznicy w wydajnosci w 3dsmarku?
                • avatar
                  Ernestynian
                  -1
                  I jak tu się wyposażyć w nowoczesny sprzęt jednocześnie nie wspierając niebieskich przestępców? Nie da się. Jeśli do końca tego roku albo początku następnego nie będzie Zenów porównywalnych z i5/i7 to mobilne ARM'y zdążą dogonić fx'y AMD :| (oczywiście żart, ale smutny)
                  • avatar
                    Konto usunięte
                    -1
                    Czyli monopol Intel i zaporowe ceny procków utrzymają się jeszcze minimum przez ponad rok. Szkoda gadać choć jeśli brak pośpiechu przez AMD spowoduje że lepiej dopracują architekturę to jestem za.
                    • avatar
                      michalschulz1
                      -2
                      Dlaczego AMD, dlaczego Nam to robisz?!
                      • avatar
                        Andari
                        -6
                        no to AMD się zepsuło i zaczyna się bawić w craptela... mam nadzieję że nie zrobią jak shittel co roku nowa podstawka :X
                        • avatar
                          Konto usunięte
                          -8
                          AMD powinna zbankrutować i na rynku powinien zostać tylko Intel i Nvidia! Wbrew pozorom miałoby to korzystny wpływ, bo producenci gier mieliby mniej do roboty przy optymalizacji gry, a tak muszą dostosowywać kod pod garstkę ludzi korzystających z AMD, co kosztuje pieniądze i czas!
                          Następna generacja również konsol powinna być oparta na procku Intela i karacie Nvidia, to sprawiło, że koszty optymalizacji gier by spadły i każdy byłby zadowolony!
                          • avatar
                            Konto usunięte
                            0
                            I dzięki temu intel może sobie swobodnie dyktować ceny.
                            • avatar
                              mjwhite
                              0
                              czyli ten zen to też będzie tylko apu?