Procesory

AMD już pracuje nad procesorami Zen 5

przeczytasz w 1 min.

Wygląda więc na to, że AMD uznało mikroarchitekturę Zen za udany projekt i planuje ją rozwijać dłużej niż pierwotnie zapowiadano.

Rok temu zadebiutowały pierwsze procesory AMD na bazie mikroarchitektury Zen, które przełamały status quo i pozwoliły nawiązać walkę Intelem. Wygląda na to, że producent nie ma zamiaru odpuszczać i już pracuje nad kolejnymi generacjami architektur – słyszeliśmy o układach Zen 2 i Zen 3, ale podobno już trwają prace nad modelami Zen 5.

Ostatnio firma AMD opublikowała nowy materiał wideo, który został poświęcony analizie sukcesów i dalszych planów producenta. Mogłoby się wydawać, że to „papka marketingowa” - 17 minut nic nie wnoszącej dyskusji między pracownikami AMD. No nie do końca…

Warto tutaj zwrócić uwagę na słowa Michaela Clarka, a więc szefa inżynierów architektury CPU w AMD. Poinformował on, że już trwają prace nad generacją Zen 5 (w późniejszych przypisach podkreślono, że jest to wewnętrzna nazwa kodowa, która może jeszcze ulec zmianie).

Co z generacją Zen 4? No właśnie do końca nie wiadomo, ale spekuluje się o porzuceniu „czwórki” ze względu na rynek Azji Wschodniej, gdzie niesie negatywne skojarzenia (w większości dialektów języka chińskiego słowo cztery brzmi bardzo podobnie do słowa śmierć).

AMD Zen - plany

Czy informacje o pracach nad kolejną generacją procesorów powinny nas zaskakiwać? No właśnie nie do końca, bo projektowanie poszczególnych generacji procesorów zwykle trwa po kilka lat (możmy być pewni, że konkurencja też „myśli” o kilka generacji do przodu). Dla nas jest to raczej taka informacja, że producent uznał mikroarchitekturę Zen za udany projekt i planuje ją rozwijać dłużej niż pierwotnie zapowiadano. Warto bowiem zauważyć, że na procesory z generacji Zen 5 zapewne poczekamy do 2021 roku (o ile nie dłużej).

Źródło: AMD, Wikipedia

Komentarze

14
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  benzene
  0
  Intel ma w szufladzie co najmniej jedną architekturę wyprzedzającą Core. Bo tak to działa. Samochody dzisiaj prezentowane na wystawach są juz przestarzałe w biurach projektowych.
  • avatar
   Konto usunięte
   -2
   ZEN2 był już "zamknięty" w 3Q 2017, od tego czasu trwają prace zespołu zajmującego się litografią. AMD na chwilę zrobili krok wstecz żeby poprawić ZEN2 pod kątem SpectreV1 na Linuxie oraz teoretycznego V2.

   Tak więc kolejne iteracje architektury opracowuje się ze sporym wyprzedzeniem, po zakończeniu kilkuletnich prac nad samą architekturą, praca zespołu od litografii to przynajmniej kolejny rok. Zatem trzeba planować i działać ze sporym wyprzedzeniem.
   • avatar
    Gatts-25
    -2
    Nie wiem po co AMD tak się śpieszy no chyba ,że wiedzą jak mocne CPU będzie miał Samsung albo VIA bo INTEL w momencie premiery ZEN 2 może liczyć tylko na wierność swoich ziomali i korzystać z tego jak to robi APPLE.
    INTEL to teraz jaki chodzący KOGUT bez piór bo KURY mu wydziobały.W przyszłym roku pewnie jeszcze tak wolny będzie ,że nawet swojego kodu genetycznego nie przekaże.
    • avatar
     mjwhite
     -10
     Chyba poszli w ilość, wzorem intela, oby nie odbyło się to kosztem jakości.