Karty graficzne

Ceny kart Radeon RX 7000 to żart. Lepiej kupić model Radeon RX 6000

przeczytasz w 2 min.

Nowa generacja kart graficznych AMD Radeon RX 7000 imponuje osiągami, ale pod względem opłacalności wypada słabo. Producent sam się przyznał do nie najlepszej wyceny sprzętu.

Jesteśmy po premierze kart graficznych Radeon RX 7900 XT i Radeon RX 7900 XTX, a więc topowych modeli z najnowszej generacji RDNA 3. Wszyscy pewnie już zdążyli zapoznać się z testami sprzętu, ale wracamy do tematu. Ostatnio producent opublikował ciekawy wpis nawiązujący do opłacalności kart.

Opłacalność kart Radeon RX 7000 i RX 6000

Wpis producenta ma wykazać mocne strony kart graficznych Radeon RX 6000 i RX 7000. AMD zachwala świetne osiągi, funkcjonalność i dopracowane sterowniki. Można się zgadzać lub nie. Warto jednak zwrócić uwagę na wykres przedstawiający opłacalność kart.

Producent zestawił opłacalność kart Radeon RX 6000 i RX 7000. Współczynnik wyliczono na podstawie średniej wydajności w kilku popularnych grach (Apex Legends, Valorant, Call of Duty: Modern Warfare 2, The Callisto Protocol, GTA V i Overwatch) w rozdzielczości 1080p, którą odniesiono do ceny rynkowej z dnia 19 stycznia 2023 roku.

AMD Radeon RX 6000 i RX 7000 - opłacalność kart graficznych

Niestety, nowe modele Radeon RX 7900 XT i Radeon RX 7900 XTX wypadają najsłabiej z całego zestawienia. Znacznie lepiej pod kątem opłacalności prezentują się karty ze starszej generacji Radeon RX 6000 (właściwie im tańszy model, tym oferuje on lepszą opłacalność - wyjątkiem jest tutaj wyjątkowo dobrze wyceniony Radeon RX 6700 XT).

Opłacalność kart (lub jej brak) nie powinna być zaskoczeniem. Nowe modele mimo wszystko zostały dosyć wysoko wycenione i pod tym względem nie są specjalnie atrakcyjną propozycją. Zwłaszcza w odniesieniu do starszej generacji, która w ostatnim czasie potaniałą i jest dostępna w wyjątkowo dobrych cenach (sporo kart Radeon RX 6000 znajduje się w naszym zestawieniu polecanych kart graficznych do grania).

Karty Radeon RX 7000 to propozycja dla wymagających

Warto jednak mieć na uwadze, że karty Radeon RX 7900 XT i Radeon RX 7900 XTX prezentują lepsze osiągi od topowych modeli z poprzedniej generacji, a do tego oferują dużo lepszą funkcjonalność (mówimy m.in. o obsłudze interfejsu DisplayPort 2.1 czy sprzętowym wsparciu dla dekodowania materiałów AV1). Dla najbardziej wymagających użytkowników wybór raczej będzie prosty. Szczególnie, że konkurencyjne modele GeForce RTX 4080 czy GeForce RTX 4070 Ti wcale nie są lepsze jeśli chodzi o opłcalność.

Źródło: AMD

Komentarze

32
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  doktorekq
  19
  Pawełku mogłeś nadmienić, że testy byłī przeprowadzane w 1080p. Jak wiadomo dla dzisiejszych generacji różnica pomiędzy najwyższym segmentem np RX 7900 XTX a kartami z poprzedniej generacji jest najmniejsza. Raczej jak ktoś kupuje kartę za minimum 4800 zł do grania to raczej nie gra w 1080p
  • avatar
   Kenjiro
   18
   W ogóle ceny kart graficznych to "żal". Czy to z jednej, czy z drugiej strony.
   • avatar
    KMN123
    7
    Zaraz, zaraz... czy przy wyborze karty GPU kierujemy się jej wskaźniekiem opłacalności, czy raczej naszymi potrzebami co do wydajności? Jeżeli chcemy grać na 4K w wysokich ustawieniach, to co mi po wysokim wsp. opłacalności np. RX 6700 XT skoro sobie płynnie nie pogram?... Współczynnik Fps per $USD może być przydatny producentom przy określaniu ceny w jakimś segmencie rynku ale konsumentom poprawić może jedynie samopoczucie, że nie kupując topowego modelu wydali swoje piniądze optymalnie...
    • avatar
     szymcio30
     2
     Serio? Przecież kazdy sredniozaawansowany użytkownik wie, ze łączenie bardzo wydajnej karty ze średniowieczną rozdzielczością 1080p to wydanie kasy w błoto. Niczego tu nowego nie odkryliście!!!! Sytuacja w 4K byłaby zupełnie już inna
     • avatar
      Ghola
      1
      Ktoś chyba nie umie w czytanie tabelek ze zrozumieniem XD
      Sugeruję sobie obejrzeć filmik Hardware Unboxed odnośnie opłacalności 7900 XTX, bo ta jest aktualnie jedna z najlepszych jeśli chodzi o dolar per FPS. Zaznaczam , najlepsza nie jest.
      • avatar
       Warmonger
       1
       Szok i niedowierzanie. Nie jest przypadkiem tak samo (a nawet znacznie gorzej) z kartami NVidii?

       Nie od dziś wiadomo, że za produkty z górnej półki płaci się ekstra.
       • avatar
        Silver
        1
        Jeśli porównać ceny sprzed roku i 2 letnią generację do obecnej - to cena jest w tym zestawieniu i tak atrakcyjna. Fakt - powinno być taniej (jak zawsze z resztą, ale po części to skutek naszych przyzwyczajeń do cen). Moim zdaniem żartem jest, że 6700XT dalej kosztuje 2000 zł gdzie wyższe modele potaniały (no może po za 6800 - nie rozumiem dlaczego trzyma cenę skoro za ok 1000 zł jest o ponad 30-50% mocniejsza 7900XT.
        • avatar
         ocw1987
         0
         Po pierwsze sprzedadzą się zapasy serii RX6000 to zaczną obniżać na RX7000. Czekam na RX7700XT to będzie ciekawa cena-wydajność.
         • avatar
          szymcio30
          0
          Co do cen kart...to popatrzmy na ceny np mieszkań, samochodu itp.Przeceiz nikt nie musi miec RTX4090 lub mieszkać M3 bo moze w kawalerce lub jezdzic rowerem. Wszystko zalezy kto ma jakie priorytety.
          • avatar
           Sztanca
           0
           kto dziś jeszcze gra w 1080p?
           • avatar
            antytalent
            0
            To nie są zwykłe karty. To dodatkowo grzejniki. Wyprowadzić rurki do kaloryfera i mamy ogrzewanie. Biorąc to pod uwagę cena nie wypada już tak źle.
            • avatar
             driver2
             0
             amd od zawsze ma żenująco niski stosunek ceny do wydajności, nie ważne czy to procesory czy grafiki
             • avatar
              piwo1
              0
              Troche tak jest. 6900xt obecnie za 3700zl a 20% wydajniejszy 7900xt az za 4800 a wiec az 29% wiecej.
              • avatar
               Marek1981
               0
               W sumie producent ma zbyt i produkty nie zalegają na półkach to o co chodzi. Osobiście poczekam jeszcze z 2 lata i wtedy się będę zastanawiał nad kupnem