Płyty główne

AMD: mostek A55 nie wspiera SATA 6 Gb/s i USB 3.0

przeczytasz w 2 min.

Dotarliśmy do slajdu z prezentacji AMD, porównującego możliwości dwóch chipsetów obecnych w płytach głównych pod desktopowe układy APU z serii AA55 oraz A75.

Dotychczas, prawie wszystkie prezentowane przez nas płyty główne z podstawką FM1, miały jedną wspólną cechę - wykorzystywały mostek A75 FCH, który znany jest także pod nazwą kodową Hudson-D3. Jak na razie tylko firma Gigabyte zapowiedziała, że wprowadzi do swojej oferty także sześć konstrukcji z tajemniczym chipsetem A55 FCH (Hudson-D2). Dotychczas wiadomo było o nim niewiele, ale dotarliśmy do slajdu z prezentacji AMD, który porównuje możliwości obydwu układów. Warto zaznaczyć, że ich finalna specyfikacja, trochę się różni od zaprezentowanej trzy miesiące temu.

 

porównanie chipsetów AMD A55 i A75

 

Pierwszą i jedną z ważniejszych różnic jest wsparcie dla portów SATA – A75 FCH obsługuje do sześciu gniazd SATA 6 Gb/s (z tworzeniem macierzy RAID 0, 1, 10), natomiast A55 FCH tylko do sześciu SATA II 3 Gb/s (z tworzeniem macierzy RAID 0, 1, 10). Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby na płytach głównych z drugim mostkiem producenci umieszczali dodatkowy kontroler, pozwalający na korzystanie z gniazd SATA 6 Gb/s. Kolejną różnicą jest obsługa technologi FIS–Based Switching, która obsługuje tylko mostek A75 FCH. Oferuje ona połączenie o wysokiej przepustowości dla każdego z podłączonych dysków jednocześnie. Host przekazuje wtedy polecenia do dysków w każdej chwili. Dokładniej obrazuje to poniższa animacja.
 

 
Ostatnią z różnic jest obsługa portów USB – w tym nowoczesnego USB 3.0. Mostek A75 FCH wspiera do czterech portów w wersji 3.0, dziesięciu w wersji 2.0 oraz dwóch w wersji 1.1. Budżetowy A55 FCH niestety nie wspiera nowoczesnego USB 3.0, ale za to pozwala na obsługę czternastu USB 2.0. Podobnie jak w przypadku gniazd SATA 6 Gb/s, producenci płyt głównych będą mogli zamontować na swoich konstrukcjach z układem A55 specjalny kontroler, pozwalający na korzystanie z portów USB 3.0.
 

Więcej o płytach głównych pod układy APU z serii A:

źródło: PC.Watch.impress.co.jp, serialata.org

Komentarze

11
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Obiektor
  0
  a czy mozna stworzyc raid z pendriwow?
  • avatar
   Konto usunięte
   0
   tak specjalnym programem do kodowania danych
   • avatar
    Fourth Illusion
    0
    Plyty z A55 nowe po 100 200zl To co sie dziwic ze Mostek okrojony ?
    • avatar
     racedriver
     0
     "obsługa technologi FIS–Based Switching, która pozwala na wysyłanie i odbieranie danych z dowolnego dysku w dowolnym momencie"

     nie ma to jak wysoki poziom merytoryczny
     • avatar
      Konto usunięte
      0
      News miesiąca.
      • avatar
       Szymon331
       0
       No i tym właśnie sposobem kupowanie płyty z A55 staje się bezsensowne.

       Jak ktoś kupuje NOWĄ płytę to chce mieć jakiekolwiek nowe funkcje a SATA III i USB3 to jedyne zmiany od lat.
       • avatar
        Konto usunięte
        0
        Obcięte funkcje w ramach oszczędności, oraz możliwość dołożenia oddzielnych układów, które te funkcje zaoferują. Więc czy to jednak nie wyjdzie drożej po doliczeniu ceny oddzielnych kontrolerów?
        • avatar
         Konto usunięte
         0
         Różnice nie duże, jednak znaczne dla normalnego użytkowania.