Karty graficzne

Karty Radeon wykorzystają technologię znaną z procesorów Ryzen - AMD ujawniło nowy pomysł

z dnia
Paweł Maziarz | Redaktor serwisu benchmark.pl
20 komentarzy Dyskutuj z nami

AMD, wprowadzając procesory bazujące na chipletach, zrewolucjonizowało rynek komputerów. Wygląda na to, że producent pracuje nad zastosowaniem podobnej technologii też w kartach graficznych.

Procesory AMD Ryzen, Ryzen Threadripper i Epyc bazują na nowej konstrukcji, która została oparta o tzw. chiplety (osobne jądra krzemowe). Zamiast jednego dużego układu, producent zastosował kilka mniejszych, połączonych układów, które komunikują się za pomocą specjalnej magistrali.

Efekt jest taki, że produkcja procesora jest mniej skomplikowana i tańsza, niż w przypadku zastosowania monolitycznej budowy. Technologia pozwala też na konstruowanie bardziej rozbudowanych i wydajniejszych jednostek.

AMD pracuje nad nową budową kart graficznych

Niedawno AMD złożyło wniosek patentowy, w którym opracowało podobną technologię dla kart graficznych. Zainteresowanych szczegółami odsyłamy bezpośrednio do dokumentu.

AMD - patent budowy procesora graficznego

AMD - patent budowy procesora graficznego

Według opisu producenta, procesor graficzny składałby się z kilku jąder krzemowych (chipletów), które zostałyby połączone w macierz i umieszczone w krzemowej przekładce (tzw. interposer). Do komunikacji chipletów zostałaby wykorzystana magistrala o wysokiej przepustowości.

Wprowadzenie nowej konstrukcji mogłoby ułatwić produkcję kart graficznych, ale też otworzyć drogę do tworzenia bardziej rozbudowanych konstrukcji. Być może patent będzie wykorzystany w kolejnej generacji kart - RDNA 3, gdzie pojawiały się przecieki o nowej budowie rdzeni.

Warto dodać, że nad podobnym rozwiązaniem pracuje też Nvidia - można zatem podejrzewać, że taka konstrukcja może okazać się przyszłością te na rynku kart graficznych.

Źródło: Free Patents Online, Twitter @ Komachi

Zobacz więcej o kartach graficznych:

Komentarze

20
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Dodaj
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  BariGT
  Typ co zbudował koparkę na Amperach właśnie dzwonił i mówił, że zaklepał tez te nowe radeony. Można się rozejść.
  23
 • avatar
  Dzentel
  Rdna3 jest już najprawdopodobniej opracowana. Premiera pod koniec roku, więc jest etap jakiś optymalizacji poprawek sampli testowych. Albo patent był już zgłoszony jakiś czas temu, albo to technologia prędzej dla rdna4 czy czegoś co jest na etapie projektowy.
 • avatar
  hary76
  Miał być w tym roku hooper .Ale po co robić ,skoro można normalne plus 5% i strzyc owce dalej i tak czy tak się rzucą jak szczerbaty na suchary.
 • avatar
  awesome1337
  tak FYI

  nvidia też to ma, pokazali nawet działający multi die chip
 • avatar
  racedriver
  lool, jaki patent? ibm już to stosował wieki temu
 • avatar
  Ciekawski_
  Pomysł wcale nie nowy. Czytam plotki/przecieki na ten temat od co najmniej 2 lat. Podobno AMD wyprzedzi Nvidię o jedną generację jeśli chodzi o chiplety i już RDNA3 ma z nich korzystać. Natomiast następca Ampere ma nadal być monolitem i dopiero kolejna generacja ma korzystać z chipletów.
 • avatar
  Man1ek
  No to spoko.
 • avatar
  oarifakash41e
  Google płaci teraz od 17488 USD do 23500 USD miesięcznie za pracę online w domu. Dołączyłem do tej pracy 2 miesiące temu i zarobiłem 21540 $ w pierwszym miesiącu na tej pracy. Mogę powiedzieć, że moje życie zmieniło się - całkowicie na lepsze! Sprawdź, co robię...

  workreviews10.com
  -2
 • avatar
  2karim-bendjilal5
  Google płaci teraz od 17488 USD do 23500 USD miesięcznie za pracę online w domu. Dołączyłem do tej pracy 2 miesiące temu i zarobiłem 21540 $ w pierwszym miesiącu na tej pracy. Mogę powiedzieć, że moje życie zmieniło się - całkowicie na lepsze! Sprawdź, co robię........

  workreviews10.com
  -6
 • avatar
  sk_2oy1
  Google płaci teraz od 17488 USD do 23500 USD miesięcznie za pracę online w domu. Dołączyłem do tej pracy 2 miesiące temu i zarobiłem 21540 $ w pierwszym miesiącu na tej pracy. Mogę powiedzieć, że moje życie zmieniło się - całkowicie na lepsze! Sprawdź, co robię...

  workreviews10.com
  -13
 • avatar
  Andrettoni
  Już za rok "nowe" GPU będą dostępne na rynku, okazja, wszystkie chodzą w koparkach na obniżonym taktowaniu.
 • avatar
  anglik666
  wszystko, Pawle, było OK, do PRZECIEKU, znowu włączył ci się tryb hydraulika, normalnie Mario Bros ;)
 • avatar
  0jurakac
  Zacznij teraz zarabiać co miesiąc 14 000 USD lub więcej, pracując online. W zeszłym miesiącu zarobiłem i otrzymałem 15480 $ z tej pracy, dając to tylko 2 godziny dziennie. Każda osoba może teraz znaleźć tę pracę i zacząć zarabiać online, postępując zgodnie ze szczegółami tutaj ........


  Workreviews10.com
 • avatar
  Szamajama_Okutasi
  Czekają nas kolejne, papierowe premiery. :P