Karty graficzne

Karty Radeon wykorzystają technologię znaną z procesorów Ryzen - AMD ujawniło nowy pomysł

przeczytasz w 1 min.

AMD, wprowadzając procesory bazujące na chipletach, zrewolucjonizowało rynek komputerów. Wygląda na to, że producent pracuje nad zastosowaniem podobnej technologii też w kartach graficznych.

Procesory AMD Ryzen, Ryzen Threadripper i Epyc bazują na nowej konstrukcji, która została oparta o tzw. chiplety (osobne jądra krzemowe). Zamiast jednego dużego układu, producent zastosował kilka mniejszych, połączonych układów, które komunikują się za pomocą specjalnej magistrali.

Efekt jest taki, że produkcja procesora jest mniej skomplikowana i tańsza, niż w przypadku zastosowania monolitycznej budowy. Technologia pozwala też na konstruowanie bardziej rozbudowanych i wydajniejszych jednostek.

AMD pracuje nad nową budową kart graficznych

Niedawno AMD złożyło wniosek patentowy, w którym opracowało podobną technologię dla kart graficznych. Zainteresowanych szczegółami odsyłamy bezpośrednio do dokumentu.

AMD - patent budowy procesora graficznego

AMD - patent budowy procesora graficznego

Według opisu producenta, procesor graficzny składałby się z kilku jąder krzemowych (chipletów), które zostałyby połączone w macierz i umieszczone w krzemowej przekładce (tzw. interposer). Do komunikacji chipletów zostałaby wykorzystana magistrala o wysokiej przepustowości.

Wprowadzenie nowej konstrukcji mogłoby ułatwić produkcję kart graficznych, ale też otworzyć drogę do tworzenia bardziej rozbudowanych konstrukcji. Być może patent będzie wykorzystany w kolejnej generacji kart - RDNA 3, gdzie pojawiały się przecieki o nowej budowie rdzeni.

Warto dodać, że nad podobnym rozwiązaniem pracuje też Nvidia - można zatem podejrzewać, że taka konstrukcja może okazać się przyszłością te na rynku kart graficznych.

Źródło: Free Patents Online, Twitter @ Komachi

Zobacz więcej o kartach graficznych:

Komentarze

20
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  BariGT
  23
  Typ co zbudował koparkę na Amperach właśnie dzwonił i mówił, że zaklepał tez te nowe radeony. Można się rozejść.
  • avatar
   Dzentel
   5
   Rdna3 jest już najprawdopodobniej opracowana. Premiera pod koniec roku, więc jest etap jakiś optymalizacji poprawek sampli testowych. Albo patent był już zgłoszony jakiś czas temu, albo to technologia prędzej dla rdna4 czy czegoś co jest na etapie projektowy.
   • avatar
    hary76
    2
    Miał być w tym roku hooper .Ale po co robić ,skoro można normalne plus 5% i strzyc owce dalej i tak czy tak się rzucą jak szczerbaty na suchary.
    • avatar
     awesome1337
     1
     tak FYI

     nvidia też to ma, pokazali nawet działający multi die chip
     • avatar
      racedriver
      1
      lool, jaki patent? ibm już to stosował wieki temu
      • avatar
       Ciekawski_
       0
       Pomysł wcale nie nowy. Czytam plotki/przecieki na ten temat od co najmniej 2 lat. Podobno AMD wyprzedzi Nvidię o jedną generację jeśli chodzi o chiplety i już RDNA3 ma z nich korzystać. Natomiast następca Ampere ma nadal być monolitem i dopiero kolejna generacja ma korzystać z chipletów.
       • avatar
        Man1ek
        0
        No to spoko.
        • avatar
         oarifakash41e
         -2
         Google płaci teraz od 17488 USD do 23500 USD miesięcznie za pracę online w domu. Dołączyłem do tej pracy 2 miesiące temu i zarobiłem 21540 $ w pierwszym miesiącu na tej pracy. Mogę powiedzieć, że moje życie zmieniło się - całkowicie na lepsze! Sprawdź, co robię...

         workreviews10.com
         • avatar
          2karim-bendjilal5
          -6
          Google płaci teraz od 17488 USD do 23500 USD miesięcznie za pracę online w domu. Dołączyłem do tej pracy 2 miesiące temu i zarobiłem 21540 $ w pierwszym miesiącu na tej pracy. Mogę powiedzieć, że moje życie zmieniło się - całkowicie na lepsze! Sprawdź, co robię........

          workreviews10.com
          • avatar
           sk_2oy1
           -13
           Google płaci teraz od 17488 USD do 23500 USD miesięcznie za pracę online w domu. Dołączyłem do tej pracy 2 miesiące temu i zarobiłem 21540 $ w pierwszym miesiącu na tej pracy. Mogę powiedzieć, że moje życie zmieniło się - całkowicie na lepsze! Sprawdź, co robię...

           workreviews10.com
           • avatar
            Andrettoni
            0
            Już za rok "nowe" GPU będą dostępne na rynku, okazja, wszystkie chodzą w koparkach na obniżonym taktowaniu.
            • avatar
             anglik666
             0
             wszystko, Pawle, było OK, do PRZECIEKU, znowu włączył ci się tryb hydraulika, normalnie Mario Bros ;)
             • avatar
              0jurakac
              0
              Zacznij teraz zarabiać co miesiąc 14 000 USD lub więcej, pracując online. W zeszłym miesiącu zarobiłem i otrzymałem 15480 $ z tej pracy, dając to tylko 2 godziny dziennie. Każda osoba może teraz znaleźć tę pracę i zacząć zarabiać online, postępując zgodnie ze szczegółami tutaj ........


              Workreviews10.com
              • avatar
               Szamajama_Okutasi
               0
               Czekają nas kolejne, papierowe premiery. :P