Oprogramowanie

Radeon Software Crimson - nowe sterowniki dla kart Radeon już dostępne

przeczytasz w 3 min.

Radeon Software Crimson Edition to nie tylko sterowniki, ale cały zestaw funkcji do obsługi karty graficznej. Zmian i nowości jest naprawdę sporo.

AMD Radeon Software Crimson Edition

Firma AMD udostępniła zapowiadany pakiet Radeon Software Crimson Edition, który obejmuje nie tylko sterowniki graficzne, ale też cały zestaw funkcji do obsługi karty graficznej. Nowości jest naprawdę sporo – do tego stopnia, że śmiało można mówić o rewolucji.

Radeon Software to pierwszy projekt zespołu Radeon Technologies Group, który od niedawna odpowiada za wszystkie struktury związane z technologiami graficznymi w AMD. No dobrze, ale czym tak naprawdę jest Radeon Software? Mogłoby się wydawać, że jest to tylko sterownik graficzny, lecz tak naprawdę jest to już cały pakiet do obsługi karty graficznej – w porównaniu do pakietu Catalyst został on jednak całkowicie przeprojektowany, bo programiści postawili na biblioteki Qt (zamiast przestarzałych .Net). Możemy zatem liczyć na całkowicie odmieniony interfejs, który nie tylko lepiej wygląda, ale też jest bardziej intuicyjny w obsłudze.

AMD Radeon Software

Nowe biblioteki pozwoliły znacznie skrócić czas instalacji i uruchamiania aplikacji – w zależności od konfiguracji komputera, różnice są 1,38- - 1,4-krotne jeżeli chodzi o instalację i 2- - 24-krotne jeżeli chodzi o uruchamianie (zwykle jest to jednak około 2,5-3x). Możemy także liczyć na szybszą inicjalizację.

AMD Radeon Software

AMD Radeon Software

Producent postawił też na kontrolę jakości, bo 2-krotnie zwiększył liczbę testów zautomatyzowanych i 1,25-krotnie liczbę testów manualnych. Do tego o 15% zwiększono liczbę testowanych konfiguracji. Pozwoliło to wyeliminować sporo błędów.

AMD Radeon Software - konferencja
Kilka dni temu mieliśmy okazję uczestniczyć w przedpremierowym pokazie pakietu AMD Radeon Software Crimson Edition

Oprócz tego możemy liczyć na kilka nowych funkcjonalności. Radeon Software oferuje nowe menu do zarządzania trybami uruchamiania gier, nowe zakładki ustawień wideo, ekranów i trybu wieloekranowego, a także całkowicie odmieniony panel overdrive do zmiany parametrów pracy karty graficznej.

AMD Radeon Software

AMD Radeon Software

Warto również nadmienić, że jest to pierwszy pakiet z obsługą technologii AMD LiquidVR –  póki co jest ona wspierana tylko przez karty na bazie architektury GCN, gdyż bardzo dobrze sprawdza się tutaj technika Async Shaders.

AMD Radeon Software

Dodatkowo producent usprawnił działanie technologii FreeSync – nowy pakiet pozwala na wykorzystanie jej również w aplikacjach działających pod DirectX 9 i konfiguracjach CrossFire. Ponadto dodano funkcję kompensacji przy niskim poziomie płynności animacji, czyli Low Framerate Compensation (LFC). Rozwiązano to zmniejsza niedogodności poniżej zakresu częstotliwości odświeżania monitora, gdzie większość z nich ma minimalny próg na poziomie 30-35 FPS. W efekcie, gdy animacja schodzi poniżej tego progu, sterownik automatycznie aktywuje algorytm, który wciąż stara się synchronizować kartę z monitorem, aby zapobiec spadkom płynności. Co ważne, rozwiązanie to działa w pełni automatycznie i nie wymaga żadnej konfiguracji po stronie użytkownika.

AMD Radeon Software

Warto również dodać, że AMD pracuje nad tym, aby umożliwić korzystanie z technologii FreeSync przy przesyłaniu obrazu przez HDMI. Widać zatem, że inżynierowie położyli duży nacisk, aby zapewnić lepszą funkcjonalność względem konkurencyjnej technologii G-Sync.

AMD Radeon Software

Usprawniono też technologię VSR (Virtual Super Resolution), bo teraz można ją aktywować również… na pulpicie. Rozwiązanie to pozwala np. na ekranie 1080p wyświetlić obraz w rozdzielczości 1440p, co skutecznie zwiększa zakres roboczy.

AMD Radeon Software Crimson Edition

Dodatkowo poprawiono funkcję Frame Pacing, która poprawia stabilność w renderowaniu klatek zarówno przy renderingu pojedynczej karty, jak i konfiguracji CrossFire. Dodano też obsługę dla gier DirectX 9, w tym sporej liczby e-sportowych.

AMD Radeon Software

AMD Radeon Software

Jakby tego było mało, producent usprawnił też działanie technologii FRTC (Frame Rate Target Control). Możemy liczyć na zwiększoną energooszczędność, bo przy oglądaniu wideo pobór mocy może być mniejszy i 21% (25 W), a przy graniu nawet o 23% (120 W).

AMD Radeon Software

Ważna też jest technologia Shader Cache, który przyspiesza ładowanie się gier i poziomów oraz wyrównuje proces renderowania klatek, co w efekcie minimalizuje problem przycięć, gdy gracz natrafia na słabiej zoptymalizowane fragmenty gier.

AMD Radeon Software

AMD Radeon SoftwareAMD Radeon Software

Ponadto zmniejszono input lag i zoptymalizowano działanie pod kątem najnowszych gier – w porównaniu do sterowników Catalyst 15.10 możemy liczyć na wzrost wydajności nawet o 20% (zwłaszcza pod DirectX 12).

AMD Radeon Software - prezentacja

Na pewno warto wypróbować nowy pakiet Radeon Software, bo nowości i usprawnień jest naprawdę sporo – już teraz dostępne jest wydanie Radeon Software Crimson Edition. W kolejnym roku producent planuje wydać sześć dużych wydań z certyfikatem WHQL i dodatkowe wersje testowe o statusie Beta. Nie zapomnijcie się pochwalić swoimi opiniami i spostrzeżeniami.

Źródło: AMD, foto: Karol Żebruń

Komentarze

49
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  7
  Download speed ~400kB/s. Rzucili się na te sterowniki jak po baleron w 88'.
  • avatar
   Konto usunięte
   4
   Dobre sterowniki, fajny panel sterowania tylko niech zaaplikują wszystkie ustawienia video z CCC bo te dostępne teraz są strasznie ograniczone.
   • avatar
    3
    Niebawem na naszej stronie pojawi się news ze sterownikami do pobrania. Stay tuned
    • avatar
     death143
     2
     Faktycznie, dużo szybciej się uruchamia. Od razu, bez opóźnień. Dobra praca Amd, dobra praca.
     • avatar
      ciomasta
      2
      Mam pytanie .
      Mam sterowniki 15.1.1 beta , które instalowałem 3 tygodnie temu.
      I chcę zainstalować te nowe Crimson , to mogę odrazu je instalować na tych starych sterownikach czy lepiej na świeżym windowsie ?
      • avatar
       Blashix
       1
       Zaraz zabieram się do instalacji..
       • avatar
        tobexor
        1
        kiedy testy tego sterownika liczę na
        370 380x 390 i jakiś fury (choć to nie możliwe)
        biorę się za instalacje
        • avatar
         crossek
         1
         http://www.techpowerup.com/reviews/AMD/Radeon_Crimson_Edition_Drivers/

         Przyrost wydajności nie jest ogromny ale zawsze to jakiś postęp
         • avatar
          Balrogos
          1
          Ja mam HD 7970 i wszystko chodzi w porzadku a opcja shader caching w niektorych grach naprawde fajnie dziala.
          • avatar
           Blashix
           0
           Wie ktoś czy nowe sterowniki obsługują karty graficzne HD 5000 i HD6000?
           • avatar
            ALEKS_D_RAVEN
            -1
            Tzn, ze będę musiał całkowicie skasować Catalyst i dopiero instalować Crimson, czy pójdzie tak samo jak zwykle??
            • avatar
             Tonykx
             -1
             Te Crimsony są do życi, u mnie na GIGABYTE r9 280 oc po podkreceniu rdzenia na 1180 temp skaka aż do 95 stopni i frez pozostaje tylko reset testowane na Wiedźminie 3 i Assasins Syndicate dodam że po zainstalowaniu starszych sterowników 15.11.1 wszystko wraca do normy...;\
             • avatar
              Po1nter
              0
              Jestem ciekaw wyłącznie tego czy Battlefront będzie na tym płynnie latał. Bo ze wszystkim ja ultra na r9 290 mam dziene sciny przed i po meczu bo w trakcie 100fps jest.
              • avatar
               Helldriver
               0
               HD 78XX sie łapie na te stery??
               • avatar
                rapmen123
                0
                super ! już pobieram :D
                • avatar
                 szymon1051
                 0
                 A jak wygląda sprawa z linuxem?

                 Istnieje steamOS i tam ponoć są gry :), a to jest oparte na linuxie.
                 • avatar
                  Tassador
                  0
                  Witam.
                  A u mnie cholewka jasna te stery nie idą
                  mam HD 7850
                  musiałem do starych CCC powrócić
                  czy ktoś miał też taki problem ?
                  • avatar
                   Konto usunięte
                   0
                   Najważniejsze że wprowadzają jakieś usprawnienia :D Monopolu nie chcemy! Życzę im jak najlepiej :)