Laptopy

AMD pracuje nad uniwersalnym standardem podłączenia zewnętrznych kart do laptopów

przeczytasz w 1 min.

Uniwersalny standard ułatwi konstruowanie laptopów i jeszcze bardziej ożywi rynek laptopów adresowanych do graczy.

Razer Core - przystawka z kartą AMD Radeon R9 Nano

Laptopy z możliwością podłączenia zewnętrznej karty graficznej cieszą się coraz większą popularnością, bo stanowią świetny kompromis między mobilnością a odpowiednią wydajnością. Problem jednak w tym, że praktycznie wszystkie dostępne konstrukcje korzystają z innego standardu połączenia - za przykład można tutaj podać następujące rozwiązania: Alienware Graphics Amplifier, MSI Gaming Dock i Razer Core. Firma AMD postanowiła więc opracować uniwersalny standard, który ułatwi konstruowanie takich przystawek i pozwoli je jeszcze bardziej upowszechnić.

Nowym pomysłem pochwalił się Robert Hallock z działu marketingu w firmie AMD – wprawdzie nie ujawnił on szczegółów na temat standardu, ale ma on obejmować złącza, przewody, sterowniki, a także wsparcie w systemie operacyjnym. Nie wiadomo też na jaki interfejs zdecydowaliby się inżynierowie. Wprawdzie AMD ma swoją technologię DockPort (kiedyś znaną pod nazwą kodową Lightning Bolt), ale nie spotkała się ona z większym zainteresowaniem i już raczej nie jest rozwijana. Najbardziej więc sprawdziłby się tutaj Thunderbolt 3, który oferuje przepustowość aż 40 Gb/s i korzysta z popularnego złącza USB typu C (jest on stosowany właśnie w przystawce Razera), ale jego wykorzystanie jednak stoi pod dużym znakiem zapytania – po pierwsze został opracowany przez konkurencyjną firmę Intel, a po drugie wymaga certyfikacji (co raczej nie idzie w parze z obecną polityką AMD).

Miejmy nadzieję, że uniwersalny standard rzeczywiście powstanie i jeszcze bardziej ożywi rynek laptopów adresowanych do graczy. Modele te mogłyby stanowić konkurencję dla laptopów z mobilnymi kartami, które zwykle są mobilne i mało wydajne albo wydajne i mało mobilne. Druga sprawa jest taka, że opracowanie uniwersalnego standardu na pewno jest na rękę AMD, bo większość rynku mobilnych kart graficznych objęła Nvidia (szczególnie jeżeli chodzi o wydajniejsze modele), a nowa strategia mogłaby pomóc odzyskać utracone udziały.

Źródło: Facebook @ Robert Hallock, TechPowerUp

Komentarze

21
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
  • avatar
    Konto usunięte
    15
    AMD dobrze wychodzi promowanie otwartych, wolnych od opłat licencyjnych, dostępnych dla wszystkich standardów.
    Niech się im uda.
    • avatar
      musslik
      4
      Wyprowadzić na zewnątrz PCI-Express 3.0 x16 to nie jest żaden problem widziałem taśmy po 50cm spadki wydajności w granicach błędu statystycznego wystarczyło by tylko wpakować to w jakiś sensowny "kabel" i zrobić sprytne "wtyczki" i zgrabny slot na kartę tyle i aż tyle...
      • avatar
        tymczas_dla_TSa
        1
        Bardzo dobrze. Mam nadzieję, że niedługo ujrzymy standardowe złącze w każdym laptopie. Do tego może zacznie to być tanie.
        • avatar
          Konto usunięte
          1
          moj komentarz to odpowiedz na poprzednie a nie bezposrednio do artykulu gdzie moim zdaniem i tak nie ma to sensu bo do lapka potrzebujesz jeszcze malej walizki z wlasnym zasilaniem plus dodatkowe kable i cala idea mobilnego lapka siada w czasach gdzie mozemy zlozyc naprawde mala i wydajna stacjonarke z mocna karta graficzna w rozmiarze nie wiele wiekszym niz to pudelko z grafa i wtedy stacjonarka bedzie o zgrozo bardziej mobilna od laptopa z tym calym wichajstrem a kto wie moze nawet i taniej liczyc lapka plus cena karty plus calej skrzynki z zasilaczem plus podatek od nowosci tak czy inaczej nie widze sensu takiego rozwiazania
          • avatar
            Gonsiorr
            1
            Świetny pomysł w pracy czy na uczelni laptop, a po podłączeniu karty zewnętrznej i stacji dokującej z monitorem komfortowy sprzęt do pracy i grania.

            • avatar
              Konto usunięte
              0
              Yrobienie jednego uniwersalnego wejscia na karte graficyna w lapku nic nie da bo jest jesycye problem z oddaniem ciepla lapek jest projektowany pod konkretne tdp gpu np 50w cipla i koniec wsadyisz karte co daje 70w i koniec a do tego dochodzi zasilanie jezeli zasilanie bedzie za slabe to mocna karta i tak na 100% swoich mozliwosci dzialac nie bedzie a robienie lapka z nadwyzka zasilania plus wydajniejsze chlodzenie to plus 30% do ceny kazdego lapka a skorzysta z tego moze 5% ludzi wiec uniwersalne gniazdo nic nie da
              • avatar
                PL_SBX
                -3
                A może próba z LANem? Teoretyczny 1Gbps to standard w laptopach, a mając laptopa i tak korzysta się z wifi.
                • avatar
                  Konto usunięte
                  -8
                  zero komfortu i przyjemnosci podczas grania na wyswietlaczu 17 lub mniej cali tak wiec lapki nie sa do grania to ostatecznosc jak ktos jeździ na tirach i jest zapalonym graczem zresztą lapki zdolne do pociągniecia najnowszych gier w ustawieniach wysokich nawet nie ultra chodzą w takich cenach ze spokojnie za ta kase mozna złozyc komputer stacjonarny pracujący nawet w konfiguracji multi GPU czyli z dwoma kartami graficznymi w związku z czym nie mamy raczej o czym rozmawiac bo zaden lapek ani konsola nie dogoni stacjonarki.
                  • avatar
                    CESARZ987655
                    0
                    Lepiej jak by ujednolicili i rozpowszechnili standard dla wewnętrznych kart graficznych do laptopów.
                    W chwili obecnej to jest nie za bardzo możliwe,ale jak karty graficzne oparte o HBM staną się standardem,staną się dzięki temu jeszcze mniejsze,to AMD i NV,a być może i Matrox mogli by zrobić jeden standard.
                    Dla graczy była by to wygoda i zmniejszenie kosztów,bo lepszym sposobem jest wymienienie karty graficznej co jakiś czas,niż wymiana całego laptopa.
                    Gdyby pojawił się jeden uniwersalny standard dla wszystkich kart graficznych to ich cena znacznie by spadła,a może nawet była by niższa od stacjonarnych odpowiedników.


                    • avatar
                      Konto usunięte
                      0
                      Przecież takie rozwiązania istniały już dawno dawno.
                      Tylko po co?
                      • avatar
                        wild0ne
                        0
                        "Nowym pomysłem pochwalił się Robert Hallock z działu marketingu w firmie AMD" haha :)
                        • avatar
                          Konto usunięte
                          0
                          sorki nie zauwazylem ze mam zamienione y i z
                          • avatar
                            Konto usunięte
                            0
                            A spogladajac na calosc ryku growego to statystyki jasno mowia ze duza wiekszosc ludzi jak juz gra robi to na konsolach i malo kto gra na kompie czy tez lapku tylko u nas w kraju konsole na dzien dzisiejszy troche odstaja od tego tredu ale z biegiem czasu bedzie jak wszedzie do grania konsola do fejsa lapek i tyle wiec patzrac globalnie granie na szeroko pojetym pc to juz jakby nisza a z tego trzeba oddzielic granie na lapkach plus i z tej grupy trzeba odjac lapki z przyzwoita grafika wiec nasza malutka nisza to osoby ktore chca grac koniecznie na lapkach ale nie maja kasy na wydajne lapki i teraz jaka czesc z tych osob z czasem przeznachy nie male znow pieniadze na dokupienie tego pudeleczka do lapka aby pograc plus moze sie okazac ze za cene tego z grafa w srodku mozna bedzie kupic ps4 lub xone i wtedy kupcow tego wynalazku moze byc tak malo ze same inwestycje przeznaczone na rozwoj tego standardu i wdrozenie calosci do sprzedazy moga sie nie zwrocic nigdy wiec jak dla mnie takie rozwiazanie nie ma sensu
                            • avatar
                              spock2
                              0
                              Już kiedyś AMD się w to bawiła i nic z tego nie wyszło.