Procesory

Koniec sądowej batalii w sprawie układów APU Llano - AMD wypłaci 29,5 mln dolarów

przeczytasz w 1 min.

Producent miał wyraźne problemy przy wprowadzeniu na rynek pierwszej generacji układów APU. Inwestorzy mogli poczuć się oszukani.

W końcu zakończyła się sądowa batalia AMD w sprawie nie najlepiej przyjętych układów APU Llano. Producent zdecydował się wypłacić swoim inwestorom 29,5 miliona dolarów.

Sprawa dotyczy pierwszej generacji układów AMD APU, która miała zadebiutować już w 2009, ale jej premiera ostatecznie została przesunięta na 2011 rok. Ponadto modele te były przedstawiane jako konkurencja dla jednostek Intel Core z generacji Sandy Bridge, ale nie oferowały aż tak dobrych osiągów, co znacząco odbiło się na atrakcyjności oferty „czerwonych”. W rezultacie sytuacja finansowa producenta uległa pogorszeniu, a to zmusiło go do przygotowania odpisu 100 mln dolarów swojej wartości.

Wszystko to sprawiło, że część inwestorów poczuło się oszukanych przez giganta z Sunnyvale. W 2014 roku Babak Hatamian w imieniu wszystkich pokrzywdzonych akcjonariuszy złożył pozew przeciwko AMD, a rozprawę prowadził amerykański sąd okręgowy w Oakland w Kalifornii.

Po 3 latach sądowa batalia dobiegła końca. AMD zdecydowało się wypłacić swoim akcjonariuszom rekompensatę w wysokości 29,5 mln dolarów (dotyczy ona tych, którzy nabyli akcje między 4 kwietnia 2011 roku a 18 października 2012 roku). Co istotne, według wyroku sądu producent nadal może twierdzić, że nie poczynił błędu przy wprowadzaniu na rynek układów Llano. Szczegóły wyroku mają zostać udostępnione 9 października 2017 roku.

Źródło: The Register

Komentarze

15
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  3
  "...w sprawie nie najlepiej przyjętych układów APU Llano."

  Llano były pierwszymi układami mobilnymi od AMD które wyraźnie przyciągnęły uwagę szerszego grona klientów i na dobre zaistniały na rynku. Przecieranie szlaków często bywa trudne, jednak z perspektywy czasu widać że kierunek jest właściwy.

  "Co istotne, według wyroku sądu producent nadal może twierdzić, że nie poczynił błędu przy wprowadzaniu na rynek układów Llano."

  Opóźnienie Llano było też spowodowane ówczesną kondycją GlobalFoundries a to że każda firma wierzy w swoje projekty, tym bardziej tak nowatorskie i na spotkaniach akcjonariuszy tryska optymizmem, to przecież standard.
  Po latach AMD nauczyło się że rozwiązania wychodzące technologicznie przed szereg jeszcze nie są gwarancją dobrej sprzedaży. Bo we WSZYSTKIM trzeba znaleźć słoty środek.

  Wygląda to tak jakby byli w stanie odpuścić sobie tych 30 mln i zakończyć sprawę mimo że twierdzą że premierę wyliczyli poprawnie. Sprawa się ciągnęła od lat, obecnie gdy sprzedają każdą sztukę CPU i GPU jaką wyprodukuje GlobalFoudries, stać ich na to by zakończyć stare sprawy.
  • avatar
   Chiny_X
   2
   Sytuacja jak z frankowiczami w Polsce.

   Bierzesz kredyt w obcej walucie - ryzykujesz że będzie trzykrotnie droższa za jakiś czas.

   Kupujesz akcje - ryzykujesz, że firma jutro upadnie.

   Co za nonsens.

   Ciekawe kiedy zbiorowe pozwy do totalizatora sportowego.
   • avatar
    marcin_kg
    0
    Oszukują inwestorów.
    Oszukują klientów.

    A to podobno Intel jest zły ;)
    • avatar
     Eryk333
     -1
     Kmuś zależy by AMD upadło.
     • avatar
      Kenjiro
      -7
      Tylko czekać na pozew w sprawie premiery Vegi... a wystarczyło nie obiecywać złotych gór w stylu "Poor Volta" itp.
      • avatar
       mutissj
       0
       Bardziej mnie ciekawi gdzie podziały się nowe procki APU

       pod te Ryzenowe płyty na Sockecie AM4