Procesory

AMD ujawnia szczegóły o procesorach Zen 2 [AKT. 2 - AMD odnosi się do IPC]

przeczytasz w 2 min.

Podczas konferencji AMD Next Horizon poznaliśmy pierwsze szczegóły na temat nowych procesorów AMD z generacji Zen 2.

Procesory AMD z generacji Zen 2 to jedna z najbardziej wyczekiwanych sprzętowych premier przyszłego roku. Czego możemy się spodziewać? Pierwsze konkretne szczegóły na temat jednostek ujawniono podczas konferencji AMD Next Horizon w San Francisco.

Jak już wcześniej zapowiedziano, nowa generacja procesorów ma bazować na mikroarchitekturze Zen 2 i zostanie wyprodukowana w 7-nanometrowej litografii w zakładach TSMC. Producent rozpoczął już dostarczanie próbek nowych układów.

AMD Zen 2

AMD Zen 2

Nowa litografia wprowadza 2-krotnie większą gęstość. Możemy oczekiwać o 50% niższego zapotrzebowania na energię elektryczną (przy tej samej wydajności) oraz wzrostu wydajności o 25% wyższej wydajności (przy tym samym zapotrzebowani na energię elektryczną).

AMD Zen 2

AMD Zen 2

Na dzisiejszej konferencji ujawniono szczegóły na temat budowy jednostek. Mikroarchitektura Zen 2 wprowadzi szybszą i ulepszoną pamięć podręczną pierwszego (L1) i drugiego poziomu (L2), a także 256-bitowe jednostki zmiennoprzecinkowe (FPU). Dodatkowo powinniśmy oczekiwać usprawnionego potoku wykonawczego.

AMD Zen 2

Wprowadzone zmiany mają przełożyć się na dwucyfrowy wzrost instrukcji wykonywanych w jednym cyklu zegara (IPC). Dodatkowo możemy liczyć na wzrost wydajności dzięki zwiększeniu taktowania. Finalnie nowe procesory mają zaoferować nawet osiągi wyższe przeszło o 25% (!).

AMD Zen 2

Zen 2 ma również wprowadzić usprawnione funkcje związane z bezpieczeństwem (w tym sprzętową łatkę na lukę Spectre).

AMD Zen 2

AMD Zen 2

Pierwszymi procesorami na bazie mikroarchitektury będą serwerowe układy Epyc z generacji Rome – maksymalnie z 64 rdzeniami, 8-kanałowym kontrolerem pamięci DDR4 RAM i kontrolerem ze 128 liniami PCI-Express 4.0. Ciekawostką jest tutaj zastosowanie dodatkowego układu odpowiedzialnego za interfejsy I/O (produkowanego w 14 nm).

AMD Zen 2

Oczywiście Zen 2 to tylko początek ofensywy ze strony AMD. Podczas konferencji ujawniono, że producent już wytwarza pierwsze próbki układów Zen 3 i projektuje konstrukcje na bazie Zen 4. Wcześniej zapowiedziano też prace nad mikroarchitekturą Zen 5.

Aktualizacja 12.11.2018 11:00

Jak donosi serwis Expreview, mikroarchitektura Zen 2 podobno przyniesie 29,4% wzrostu współczynnika IPC w porównaniu do generacji Zen (testy miały zostać przeprowadzone w teście DKERN + RSA).

AMD Zen IPC

Dla porównania, generacja Zen zaoferowała 52% wzrostu IPC względem architektury modułowej Excavator, natomiast ulepszona mikroarchitektura Zen+ dodatkowe 3-5% względem zwykłej Zen.

Prognozy dotyczące wzrostu wydajności są jeszcze lepsze, bo nowe procesory będą pracować z wyższym taktowaniem. Oczywiście pod warunkiem, że plotki okażą się prawdziwe, bo producent póki co nie potwierdził oficjalnie tych doniesień.

Aktualizacja 14.11.2018 22:40

Nie da się ukryć, że temat wzrostu współczynnika IPC w nowych procesorach wzbudził sporo emocji i nadziei. Firma AMD postanowiła jednak odnieść się do tematu, bo przekazane informacje zostały błędnie zinterpretowane przez niektóre branżowe media.

Ujawnione informacje tak naprawdę dotyczyły wzrostu wydajności w specjalistycznym zastosowaniu związanym z usługami finansowymi, które potrafi wykorzystać potencjał zarówno jednostek całkowitych, jak i zmiennoprzecinkowych. Nie ma on jednak nic wspólnego ze wzrostem współczynnika IPC (instrukcji wykonywanych w jednym cyklu zegara), a tym samym spodziewanym wzrostem wydajności w szerszym zakresie aplikacji.

Producent potwierdził, że nowe procesory zaoferują wzrost wydajności wynikający z zastosowania nowej mikroarchitektury Zen 2 i przejścia na niższy proces technologiczny 7 nm. Szczegóły na ten temat poznamy jednak dopiero podczas wprowadzenia danego produktu na rynek.

Źródło: AMD, TechPowerUp, Hardware Canucks, ServeTheHome, Expreview, Bit Tech

Komentarze

51
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  maraz
  44
  Coś mi się wydaje że w przyszłym roku intel dostanie ostre lanie bo teraz te Ryzeny które są świetne były tylko ostrzezniem....żeby nie było, sam mam intela
  • avatar
   musslik
   30
   Konkurencja jest taka piękna :))
   • avatar
    Mikro222
    29
    Cały czas siedziałem na intelu lecz ostatnio mnie znajomy namówił na Ryzena też z racji mojego słabego budżetu domowego, padło na Ryzen 5 2600 i nie żałuje tego. Ciesze się, że konkurencja w procesorach jest ale martwi jednak brak kart graficznych wyższej półki od AMD no, ale niech im się wiedzie bo nie ma nic gorszego dla konsumenta niż monopol. Pozdrawiam czytelników.
    • avatar
     Konto usunięte
     21
     Po 8 latach miałem wymienić swojego już leciwego blaszaka na 9700k, ale po cenowym cyrku, wytrzymam panowie z intela jeszcze kilka miesięcy i kupie AMD, a wam pokaże środkowy palec.
     • avatar
      Gatts-25
      12
      Wersja 64r/128w ma 128lini PCIe ale w wersji 4.0 teraz.
      Była informacja , że przepustowość pamięci zwiększyła się o 100% ale jakiej pamięci oraz oczywiście zmniejszone opóźnienia do pamięci cache L1 i L2.
      Niektóre portale podają , że te raz 1.25 do wydajności to sam wzrost IPC więc trzeba jeszcze poczekać no i właśnie mnie to wygląda na obsługę 16-kanałowo pamięci DDR4 w wersji 128wątkowej.
      Podczas testu dowiedzieliśmy się także , że 128wątkowy Rome ma takie samo TDP co 64wątkowy Naples a różnica w wydajności pochodzi tylko z polepszenia IPC i zarazem zmniejszonych zegarów taktujących wszystkie rdzenie.Nie ma szans żeby wersja 128wątkowa CPU 7nm miała takie same zegary taktujące rdzeń w procesorze Rome co 64wątkowa 14nm Naples i z pewnością są one niższe i właśnie tą różnicą IPC Rome nadrabia.
      Zobaczymy jak wypadnie konfrontacja 128wątkowego Rome 1 x CPU przeciwko starszemu bratu 128wątkowy Naples 2x CPU.
      AMD zrobiło szach i mat Intelowi a teraz trzyma w napięciu bo nie wiadomo ile taktowanie wynosiło dla poszczególnych wątków dla procesora EPYC Rome.
      Obecnie 64r/128w Epyc 2 będzie wymiatał konkurencyjne procesory pobierając przy tym sporo mniej energii elektrycznej.
      Intel miał sporo czasu na przygotowanie się do tej chwili tylko pytanie jako oni będą chcieli sprzedawać swoje Cascade Lake AP gdy stają się one w momencie pełnej dostępności Epyc 2 na rynku całkowicie nie opłacalne.
      Po nowym roku będzie kolejny event New Horizon tym razem traktujący Ryzen i Threadripper.
      Wychodzi na to , że i9-9900k ze swoimi 16wątkami będzie musiał walczyć z 32wątkowym Ryzen w 7nm o tym samym TDP i wiadome jak ta konfrontacja się skończy bo cenowo pewnie będą na podobnym poziomie.
      Moja ciekawość jest teraz większa bo zapowiada się , że 4c/8w Ryzen w 7nm zniszczy i7-9700k 8r/8w i i7-8700k 6r/12w.
      • avatar
       1234567890
       9
       I dlatego wole AMD, bo na płycie kupionej w roku 2017 będę mógł siedzieć z upgrajdami do 2021 lub dłużej.
       • avatar
        madagascar3
        8
        W którym kwartale będą Ryzeny oparte o Zen 2?
        • avatar
         mufasa
         6
         to po nowym roku sprzedaję puszki i flakony.
         na ryśka może wystarczy
         • avatar
          Rafs0n
          5
          Ja też się cieszę bo zakupiłem Ryzena 2600 przed latem i jak dobrze pójdzie to styknie spokojnie do 2022 chyba że będzie świetna okazja cenowa na nową generacje to może zmienię w 2020. Intel faktycznie cyrk robi z cenami znaczy się do marże robią cyrk a Intel robi cyrk z dostępnością CPU
          • avatar
           rahl_r
           5
           I bardzo dobrze, będzie bat na Intelowskie 9900/9700 oraz nowe Core X. Być może skończy się buńczuczne "jesteśmy najlepsi w grach".
           • avatar
            piwo1
            5
            ale fakt faktem jak sie uwzgledni w single threa zegary 5ghz intela i 4,2 dla amd to ipc amd nie odstaje od intelowego bardziej niz 10%. jakby amd nadgonilo 29% to nawet jakby taktow nie dali podniesc do 5ghz stawka mocno by sie wyrownala.
            • avatar
             marcin2468
             3
             Zobaczymy cz będzie tak pięknie jak piszą. Intel też miał zaproponować wzrost wydajności a jak na razie jest wzrost cen.
             • avatar
              Chiny_X
              3
              W tekście jest błąd. Napisane jest o 28 liniach PCIe, a chyba ma być 128.
              • avatar
               DragonRed
               3
               Zen+ ma niższe IPC od Coffee Lake o 5% maksymalnie i to przy operacjach jednowątkowych bo przy operacjach wymagających pracy wszystkich wątków procesora Zen+ = Coffee Lake a niekiedy szybszy.
               Ja tam nie widzę innego drogi jak dominacji Zen 2 na rynku procesorów wysoko wydajnych z architekturą x86 i żeby być usatysfakcjonowany to wzrost IPC musi wynieść minimum 20% a osobno wyższe zegary taktujące rdzeń CPU.AMD od wprowadzenia Zen już nie rzuca słów w wiatr w przypadku właśnie jednostek centralnych bo GPU to już inny temat.
               Same wprowadzenie 256-bit jednostek Floating Point dają odpowiedź czego można spodziewać się w grach bo architektura Zen pierwszej i półtorej generacji miała jednostki FP 128-bit.
               Gry wymagają szybkiego czasu dostępu do pamięci cache L1 i właśnie jednostek FP 256-bit dlatego pozostaje czekać na premierę i to wszystko.Architektura Zen w porównaniu z Coffee Lake wypada pod względem budowy słabo bo teoretycznie jest dwa razy słabsza a testy pokazują co innego.Odpowiedź na ten stan rzeczy jest jej efektywność wykorzystania swoich zasobów.Taki R7 2700x powinien być dwa razy słabszy od i9-9900k - patrz szczegóły specyfikacji obydwóch architektur a tak nie jest.
               Zen 2 według zapowiedzi pod względem specyfikacji będzie się równało z i9-9900k a przecież wszystkie dane nie zostały jeszcze ujawnione.
               Sądzenie , że i9-9900k będzie mogło rywalizować jak równy z równym z Zen 2 jakim będzie pewnie R7 3xxx to jaka nadzieja , której trzymamy się do końca.
               W końcu będziemy mogli pośmiać się ze starej architektury Intela gdy w grach gdzie liczy się szybkość jednego wątku taki i9-9900k będzie dostawał baty od R3 3xxx.
               Tak czy inaczej trzeba jeszcze poczekać na premierę Zen 2 a Intel póki co musi się maksymalnie jeszcze z podsumowania dwóch kwartałów cieszyć z ogromnych zysków bo tylko to mu pozostało.Po tym trzeba będzie czekać na powrót Intela na rynek CPU ale to za kilka lat bo obecna architektura Core już nie będzie w stanie stawać w szranki z chociażby Zen 2.
               Wydajność na Watt będzie bezdyskusyjna na korzyść AMD po wprowadzeniu nowej generacji.
               • avatar
                DragonRed
                2
                Fajny wywiad z panem Papermaster z AMD można przeczytać na
                https://www.anandtech.com/show/13578/naples-rome-milan-zen-4-an-interview-with-amd-cto-mark-papermaster
                Gdzie zostały rozwiane wszelkie wątpliwości na temat jednostek 256-bit Floating Point bo samo rozszerzenie linii nic nie da gdy nie ma odpowiednio zwiększonej ilości danych przepuszczanych przez tą autostradę.To tak jakby korzystać z czteropasmówki gdzie tylko dwa pasy są zajęte w porównaniu z Zen1/+ gdzie mamy dwupasmową autostradę z dwoma samochodami.
                Ale odpowiedź już jest krótka i treściwa.Na naszą autostradę w jednym czasie może wjeżdżać dwa razy więcej samochodów niż w przypadku poprzedniej generacji bo jest dwa razy więcej punktów przeładunkowych i dodatkowo mogą jechać na niej szybciej.
                Tak się właśnie zrywa z przestarzałymi standardami jakie serwował nam Intel tyle lat.
                • avatar
                 Konto usunięte
                 1
                 w ankiecie brakuje wpisu "kupię coś innego z rodzinki ZEN", tak będzie u mnie. ja nie potrzebuję mieć na siłę zen2, zależy jaka będzie cena i kiedy będę kupował.
                 • avatar
                  DragonRed
                  0
                  Fajny wywiad z panem Papermaster z AMD można przeczytać na
                  https://www.anandtech.com/show/13578/naples-rome-milan-zen-4-an-interview-with-amd-cto-mark-papermaster
                  Gdzie zostały rozwiane wszelkie wątpliwości na temat jednostek 256-bit Floating Point bo samo rozszerzenie linii nic nie da gdy nie ma odpowiednio zwiększonej ilości danych przepuszczanych przez tą autostradę.To tak jakby korzystać z czteropasmówki gdzie tylko dwa pasy są zajęte w porównaniu z Zen1/+ gdzie mamy dwupasmową autostradę z dwoma samochodami.
                  Ale odpowiedź już jest krótka i treściwa.Na naszą autostradę w jednym czasie może wjeżdżać dwa razy więcej samochodów niż w przypadku poprzedniej generacji bo jest dwa razy więcej punktów przeładunkowych i dodatkowo mogą jechać na niej szybciej.
                  Tak się właśnie zrywa z przestarzałymi standardami jakie serwował nam Intel tyle lat.
                  • avatar
                   bury-pies
                   0
                   Liczę, że w końcu ten procesor co najmniej dorówna i5-2500K
                   • avatar
                    dragzor
                    -1
                    Intel nie robi cyrków z marżami, po prostu popyt/podaż. Kończą się płytki 14nm bo przecież od 2lat mieli wejść w 10nm... taka historia. Który to już gen intela na tej samej litografii, 4?
                    • avatar
                     musslik
                     -2
                     Konkurencja jest taka piękna :))
                     • avatar
                      piwo1
                      -2
                      az nie chce sie uwierzyc w te 29% wzrostu ipc. to by oznacalo ze zen2 zrowna sie w grach z intelem a moze i go wyprzedzi. niemozliwe.
                      • avatar
                       piwo1
                       -2
                       mysle ze ten obrazek dobrze obrazuje ile traci zen+
                       https://techreport.com/r.x/2017_10_03_Intel_s_Core_i7_8700K_CPU_reviewed/cine1t.png
                       gry tez sa dobrym przykladem wydajnosci jednowatkowej. im szybszy watek tym lepsze dzialanie gier.
                       https://pclab.pl/zdjecia/artykuly/mbrzostek/2017/cfl_s/wykresy/srednia_gry.png
                       • avatar
                        dariosata
                        -7
                        Prawda jest taka ze Zen i Zen+ to takie wydajnosciowe odpowiedniki Haswelli z 2013 roku wiec Intel nie musi sie czego obawiac!
                        Intel i tak w przyszlym roku zniszczy tego Zena 2, rozdepta, wykonczy, zmasakruje!
                        • avatar
                         Agresor
                         -27
                         Piękne slajdy, AMD dało radę!
                         • avatar
                          OBoloG
                          0
                          Nic nie piszą o kompatybilności ZEN2 z obecnie produkowanymi chipsetami dla ZEN/ZEN+. Ciekawi mnie czy jak wyjdzie ZEN2 to bez problemu będę mógł zmienić mojego R7 2700x na nowszy wydajniejszy układ na mojej płycie z X470.
                          • avatar
                           exodusxxl
                           0
                           Jakby to ująć :D " Mają rozmach skurwy......." :P
                           • avatar
                            CrisPL
                            0
                            Ciekawe, kiedy premiera, bo było dla mnie nie miłe jakbym początkiem roku kupował Ryzen 2600, a raptem 2-3 miesiące później już była nowa generacja..