Procesory

Procesory Ryzen z nowymi oznaczeniami. Tak to powinno wyglądać od początku!

przeczytasz w 2 min.

Oznaczenia mobilnych procesorów potrafią być… dosyć skomplikowane. Całe szczęście niedługo to się zmieni – AMD zapowiedziało nowy schemat oznaczeń procesorów, który powinien ułatwić identyfikację układów.

Do tej pory AMD posługiwało się dosyć skomplikowanym systemem oznaczeń, który miał odpowiadać systemowi wprowadzonemu przez firmę Intel.

Weźmy przykładowy procesor o oznaczeniu:

Ryzen 7 5800U

Co można się dowiedzieć z oznaczenia? Mieliśmy do czynienia z procesorem z segmentu wydajnościowego Ryzen 7 – model 5800U należał do 5. generacji (Cezanne – Zen 3) z wyższego segmentu wydajnościowego (8) wśród niskonapięciowych modeli dla cienkich laptopów (U).

Proste? No nie do końca. Nie wiedzieliśmy ani kiedy procesor pojawił się na rynku, ani też do jakiej generacji należy. Podobne oznaczenie nosił np. Ryzen 7 5700U, który należał do zupełnie innej generacji Lucienne - Zen 2 (co mogło wprowadzić użytkowników w błąd).

AMD zmienia oznaczenia procesorów Ryzen – będzie czytelniej

Obecny system oznaczeń nie mógł objąć wszystkich planowanych procesorów. Producent postanowił zatem wprowadzić nowy schemat oznaczeń, który byłby czytelny dla przeciętnego użytkownika oraz entuzjastów.

Od 2023 roku wszystkie nowe mobilne procesory AMD będą oznaczone wg nowego schematu.

AMD Ryzen - nowy schemat oznaczeń procesorów do laptopów

AMD Ryzen - nowy schemat oznaczeń procesorów do laptopów

Pierwsza cyfra będzie odpowiadać za rok wprowadzenia procesora na rynek. Druga za segment wydajnościowy (do tej pory oznaczany linią produktową Athlon Silver/Gold lub Ryzen 3/5/7/9). Trzecia cyfra to architektura procesora, a czwarta cyfra to ewentualne ulepszenie tej architektury. Litera (lub litery) na końcu mają natomiast oznaczać segment procesora.

Tak to przykładowo będzie wyglądać w nowej generacji procesorów Ryzen 7000, które zadebiutują w 2023 roku:

AMD Ryzen - nowy schemat oznaczeń procesorów do laptopów

AMD Ryzen - nowy schemat oznaczeń procesorów do laptopów

Intel może się uczyć od AMD

Mem - Chłopaki nie płaczą

Nowy schemat oznaczeń na początku może wydawać się dosyć skomplikowany, ale to tylko dlatego, że przyzwyczailiśmy się do starego, mało czytelnego oznaczenia wprowadzonego przez Intela. Jeśli go zrozumiecie, wszystko wydaje się proste i czytelne – dokładnie będzie wiadomo z jakim procesorem mamy do czynienia (i nie będzie tutaj miejsca na "oszukiwanie" z wprowadzaniem starej architektury do nowej serii).

Co myślicie o nowym systemie oznaczeń?

PS. Uprzedzając pytania – nowy schemat dotyczy tylko mobilnych procesorów. Układy dla komputerów stacjonarnych nadal będą oznaczane jak do tej pory.

Źródło: AMD, mem - kadr z filmu "Chłopaki nie płaczą"

Komentarze

14
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  piterk2006
  9
  Autor artykułu to jakiś zaślepiony fan amd czy co?
  Po jaką cholerę serię (ryzen 3, 5, 7) zawierają w numeracji, skoro i tak procesory nadal nazywają się ryzen 3 5 7? Dodatkowo 3 główne serie mają podwójne numeracje. I tak: procesor 75xx i 76xx to nadal ryzen 5. Ale procesory 78xx i 79xx mogą być dwoma ryzenami 9 lub jednym ryzenem 7 i jednym ryzenem 9. GDZIE TU JEST UPROSZCZENIE?!

  Sprawa 2: końcówki u intela oznaczają model. Tutaj przedostatnia cyfra jest równie ważna jak pierwsza bo oznacza generację. Może więc być procesor 7x5x (nowinka) albo 9x4x (odgrzewany kotlet), a każdy pomyśli, że ten z 9 na początku jest lepszy/nowszy.

  Sprawa 3: skoro procesory HX są to performance to po co jeszcze dodatkowo oznaczać je 5?

  Sprawa 4: autor sam nie wie co pisze, bo najpierw mamy: "model 5600U należał do 5. generacji (Cezanne – Zen 3)", a zdanie później "Nie wiedzieliśmy (...) do jakiej generacji należy". To w końcu wiemy czy nie wiemy? XD
  • avatar
   KENJI512
   6
   Zaraz, zaraz... patrzę na to i albo ja ślepy, albo wzięli specjalistów od standardów USB 3.1 gen 2?
   • avatar
    Kenjiro
    1
    Prościej? Ja widzę dodatkowe zmienne cyfry na 1 i 2 pozycji.
    • avatar
     Takeya
     1
     Po co mi rok procesora? Po co mi jego architektura? Po co mi segment? Przecież te dane wyciągam z 2 pierwszych cyfer i ostatniej litery. Wystarczy trzymać się konsekwentnie nazewnictwa, a jak robi się dziwactwa pokroju 5700U, nazwać je inaczej (4700UT? 4725U? ).
     • avatar
      FunkyKoval
      1
      Dla obeznanych z tematem będzie trochę jaśniej ale dla laika nadal problem, nie wiem czy jak mój kuzyn ,kolega, znajoma czy żona pójdzie kupić lapka to te oznaczenia coś im powiedzą (oni nie siedzą w IT).
      Nadal będzie tak, że "macherzy" od sprzedaży w MediaExpert wcisną im co tam zalega na półkach w cenach mocno zawyżonych (ale będzie się nazywać PROMO).
      Producenci nadal nie chcą uprościc schematu - produkować dwóch rodzajów CPU - dla zwykłego użytkownika i PRO.
      Ryzen 5 lub 7 dla zwykłego użytkownika, Ryzen 9 PRO i tyle, no ale trzeba kroić i produkować kilka innych modeli bo można przetrzepać kieszenie no i jak kupi niska półkę to i tak za 3 lata przyjdzie po coś szybszego.
      Kiedys też INTEL Celerona tak pchał, g..... że aż bolało od patrzenia na wydajność tego badziewia ale robili bo się opłacało tak wpuszczać w kanał ludzi, utrzymujac "normalne" procesory na pułapach cenowych, że zwykłego użytkownika zemdliło kiedy dowiadywał się o cenie.
      • avatar
       Kapitan Nocz
       -1
       za kilka miesięcy nikt nie będzie pamiętał tej ściągi ani nawet, że taka była, fani AMD na pewno ją sobie wylatują, żeby zawsze mieć ją przy sobie, ale reszta świata pogrąży sie w chaosie. Można było po prostu normalnie nazywać generacje procesorów a nie skakać z numeracjami, dla laptopów osobno, dla desktopów osobno.
       • avatar
        matikiller
        0
        Dałoby się to zrobić na setki lepszych sposobów. Mnie najbardziej ciekawi pierwsza cyfra. Do tej pory to oznaczało generację, a w nowych modelach to ma być rok wyjścia danej generacji. Tylko co jeśli np. ryzen 7600X wyjdzie w grudniu, a jego odpowiednik bez X wyjdzie w styczniu? Wtedy oba prawie identyczne procesory będą miały dwie różne pierwsze cyfry?
        A poza tym tak jak napisał piterek2006.
        • avatar
         HolyCrom
         0
         Fajnie, ale bez sensu wprowadzać go teraz
         • avatar
          Kris_de_bard
          0
          Dla mnie nowe nazewnictwo zdaje się bardziej czytelne.
          • avatar
           Marti99
           0
           Pod warunkiem ze nie zmienia standardu za jakis czas bo wtedy to niema sensu. A zmienia na pewno. Wiec - nie ma sensu :)
           • avatar
            AntiKler
            0
            Dla kogoś kto widzi tabelki wyjaśniające nowe nazewnictwo wszystko wygląda logicznie ale wystarczy porównać już pojawiające się w sprzedaży laptopy z Ryzenem 5 7520U z dwa lata starszymi modelami z Ryzenem 5 5500U i Ryzenem 3 5300U. Wszystko w nowej nazwie sugeruje że Ryzen 5 7520U jest mocniejszy a prawda jest taka że jest słabszy nawet od Ryzena 3 5300U. Ryzen 5 7520U ma każdą cyfrę wyższą w nazwie, nowsza generacja, wyższa seria (Ryzen 5 vs 3), niższy/nowszy proces technologiczny (6 vs 7), Ryzen 5 7520U ma nawet wyższe zegary bazowe i turbo. Dla laika który kupuje laptopa wszystko się zgadza. Problem z tym że obydwa procesory mają tą samą architekturę Zen 2, Ryzen 3 ma więcej cachu i mocniejszą grafikę (vega 6 vs Radeon 610m). Nowszy procek jest kilka procek mocniejszy w single core ale w ogólnym to Ryzen 3 wygrywa. NIe wspominając już o Ryzenie 5 5500U.