Telefony

Android: aplikacje przydatne w podróży

przeczytasz w 5 min.

Dziś rusza cykl, którego celem jest zaprezentowanie najbardziej przydatnych i interesujących aplikacji na systemy Android i iOS. Będą się one ukazywały raz w tygodniu. Zapraszamy do lektury i komentowania. Ważne jest dla nas czy taki cykl Was zaciekawi, a jeśli tak to jakie tematy byłyby najbardziej interesujące.
 

PetroKumpel - tankuj najtaniej

Wyobraź sobie, że jadąc samochodem znajdujesz się w nieznanej okolicy. Kierujesz się w stronę obranego wcześniej celu, jednak zerkając na deskę rozdzielczą dostrzegasz, że wskaźnik paliwa  niebezpiecznie zbliża się do zera. Zastanawiasz się co zrobić, wszak nie masz pojęcia czy gdzieś w pobliżu znajduje się stacja paliw.

Niegdyś kierowca postawiony w takiej sytuacji zostałby zmuszony do błądzenia po obcym terenie bądź zdania się na wiedzę przypadkowych przechodniów. Obecnie wystarczy posiadać smartfona z systemem Android oraz przeznaczoną do działania na nim aplikację PetroKumpel.

PetroKumpel    PetroKumpel    PetroKumpel  
PetroKumpel

Jej główną funkcją jest wyszukiwanie stacji benzynowych, umiejscowionych najbliżej uzytkownika lub podanego adresu. Dodatkowo można porównywać ceny, jakich można się spodziewać po dojeździe na poszczególne punkty sprzedaży paliwa. Nie należy jednak zapominać, iż baza danych PetroKumpla, składająca się obecnie z ponad 6500 różnych stacji, tworzona jest przez użytkowników na podstawie ich własnych doświadczeń. Każdy korzystający z aplikacji może dodać do listy nową lokalizację i wysokość opłat, jakie należy w danym miejscu uiścić za usługę. Stworzona została także opcja aktualizacji informacji już znajdujących się w bazie.

PetroKumpel jest dostępny za darmo na stronie Android Market. Jego zagranicznym odpowiednikiem, działającym w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie jest GassBuddy.

PetroKumpel - kod QR

PetroKumpel - kod QR


Yanosik - unikaj mandatów


Możesz być więc spokojny, że w toku podróży zawsze zdołasz zlokalizować najbliższą i zarazem najtańszą stację benzynową, co pozwoli zaoszczędzić na paliwie. Co jednak z mandatami? Twórcy aplikacji pomyśleli także o tej bolączce kierowców. Dzięki temu powstał Yanosik.  

Yanosik    Yanosik    Yanosik - mapa
Yanosik

Stanowi on odpowiednik urządzenia o tej samej nazwie. Zarówno dodatek, jak i jego pierwotna wersja służą przede wszystkim do ostrzegania kierowców przed wszelkimi niebezpieczeństwami pojawiającymi się na drodze. Yanosik jest wyposażony w centralną bazę danych, jednakże najbardziej aktualnych informacji dostarczają przede wszystkim użytkownicy. Każdy może zgłaszać istotne wydarzenia, tym samym uprzedzających innych kierowców o tym co ich czeka.

 

Ci którzy zdecydują się na korzystanie z aplikacji w czasie jazdy otrzymywać będą głosowe ostrzeżenia o zagrożeniach zaistniałych na drodze oraz informacje o tym w jak dużej odległości od nich się znajduje. Dzięki aplikacji użytkownik może dowiedzieć się czy na trasie powinien spodziewać się między innymi fotoradarów, patroli drogowych, oznakowanych i nieoznakowanych radiowozów,  a także (dzięki współpracy z korkowo.pl) wypadków i korków. Pozwala to na zaplanowanie najszybszej trasy oraz uniknięcie mandatów.

Aplikacja jest bezpłatna. Działa na telefonach z systemem Android oraz iPhone'ach.

Yanosik - kod QR

Yanosik - kod QR

Złap Taxi- wybierz najlepszego przewoźnika

Pominięci nie zostali także ci, którzy nie posiadają własnego środka transportu bądź z innych powodów są zdani na komunikację miejską. Co powinieneś zrobić, gdy będąc w obcym mieście bez samochodu staniesz przed koniecznością szybkiej zmiany lokalizacji? Najlepszym  rozwiązaniem jest bez wątpienia złapanie taksówki.

Dzięki systemowi Android nie ma konieczności poszukiwania numeru telefonu ani tym bardziej najbliższego postoju przewoźników. Podobnie jak w przypadku opisanych powyżej dodatków, wystarczy telefon i  odpowiednia aplikacja - Złap Taxi.  

Złap Taxi    Złap Taxi    Złap Taxi  
Złap Taxi

W jej bazie danych zawarte zostały numery telefonów do niespełna 400 różnych korporacji przewozowych, działających na terenie ponad 60 największych polskich miast. Na liście taksówek obok nazwy przewoźnika wyświetla się informacje o cenie początkowej oraz o stawce za  kilometr. Potencjalni klienci mogą się także dowiedzieć, czy po dojeździe do celu będą mogli zapłacić kartą.
Po włączeniu systemu GPS aplikacja lokalizuje użytkownika i na tej podstawie wyświetla spis znajdujących się w najbliższej okolicy firm. Nazwę miasta, w którym obecnie się przebywa można wybrać także z listy. Dzięki temu nie trzeba korzystać z modułu określającego położenie.  

 

Po wybraniu odpowiedniego przewoźnika wystarczy wcisnąć zieloną słuchawkę. Połączenie zostanie automatycznie nawiązane. Podjęcie decyzji dodatkowo ułatwia możliwość posortowania dostępnych korporacji alfabetycznie lub według ceny za kilometr.

Do korzystania z aplikacji nie jest konieczne połączenie z internetem. Inną jej zaletą jest bezpłatność oraz możliwość uruchomienia jej w wersji Java na każdym telefonie obsługującym ten język. Osobne edycje dostępne są na iPhone, Android i Samsung Bada. Plusem jest także zintegrowanie wersji na system Android z Transportoidem.  

 

Złap Taxi - kod QR

Złap Taxi - kod QR


Transportoid - korzystaj z rozkładu jazdy

Transportoid jest rozkładem jazdy komunikacji miejskiej. Dzięki niemu możliwe jest wyszukiwanie połączeń, tworzenie ulubionych tras oraz lokalizowanie przystanków, znajdujących się najbliżej dzięki technologii GPS.

Nie wszystkie funkcje programu dostępne są za darmo. Każdy kto chce cieszyć się pełnią możliwości powinien opłacić roczny abonament, który wynosi 10 złotych. Opcje dostępne za darmo oraz te, za które należy uiścić opłatę przedstawione zostały w tabelce poniżej.  

Transportoid - darmowe i bezpłatne funkcje, tabelka  

Jak podkreślają twórcy Transportoida, 20% od każdej wpłaty zostanie przekazane na rzecz Polskiej Akcji Humanitarnej, organizacji prowadzonej przez Janinę Ochojską.  

Transportoid - miasta    Transportoid    Transportoid
Transportoid

 W bazie danych aplikacji odnaleźć można informacje dotyczące niemal pięćdziesięciu polskich miast. Rozkłady mogą być dodawane oraz aktualizowane także przez użytkowników. Niewątpliwą zaletą jest łatwość wyszukiwania linii komunikacyjnych oraz przystanków. Jedną z najbardziej użytecznych funkcji jest możliwość zdefiniowania przystanku początkowego i końcowego. Na podstawie tych danych Transportoid wyznacza linię, trasę oraz ewentualne przesiadki. Podaje także szacowany czas przejazdu i szczegółowo godziny odjazdów.

Transportoid - kod QR

Transportoid - kod QR

Żródło: inf. własna

Komentarze

9
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  0
  Transportoid - bardzo fajny programik (lepszy od mmpk)
  • avatar
   Konto usunięte
   0
   Nie widzę tu aplikacji dla mnie.
   • avatar
    zaworek_wr
    0
    Ha ha "prawo jazdy masz tylko jedno"... Ograniczenia prędkości, radary i patrole policji mają zapobiegać wypadkom. ŻYCIE JEST TYLKO JEDNO, jak jakiś oszołom pędzi na złamanie karku to ja bym prawko od razu zabierał. W najlepszym wypadku zabije tylko siebie, ale jak kogoś innego to już kiepsko. Widziałem taki przypadek gość (trzeźwy - 28 lat) leciał koło mojego domu prawie 90 km/h (miasto - ograniczenie do 30km/h) i potrącił śmiertelnie pieszego na pasach (przechodził poprawnie. Po tym wypadku chyba ten 28-latek wolałby stracić prawko a nie zabić człowieka...
    • avatar
     Konto usunięte
     0
     Fajny temat - i dzięki za info o Transportoid, ale sądziłem że będzie szerzej.
     Np. Locus czy OruxMap przydatne w terenie, ale także w innym Państwie, bo mapy są offline.
     A może jakieś przewodniki ? Tradycyjne (Lonely Planet, TripAdvisor ) lub augumented reality np. Layar.

     A co do PetroKumpel. Fajne tylko jesli ceny są aktualne, bo szukanie stacji ma każda nawigacja.
     A przede wszystkim, kazdy kto był w trasie wie, że ważne jest czy "gdzie jest najbliższa stacja w wzdłuż mojej trasy), a nie "gdzie jest najbliższa stacja od punktu".

     Trochę żal tematu :(
     • avatar
      leito_131
      0
      Na aplikacjach Androida za bardzo się nie znam więc taki artykuł może się przydać, jednak póki co najciekawszą dla mnie aplikacją jest "Transportoid" (mmpk też jest ok, jednak tutaj wydaje się to być trochę sensowniejsze).
      • avatar
       Konto usunięte
       0
       Bardzo fajny teamt o aplikacjach na Androida. Tak dalej włąsnie pobrałem 3 nowe apk-i :)
       • avatar
        Konto usunięte
        0
        dorzuciłbym od razu bankomaty - wyszukuje bankomaty np. według pozycji z gps:)
        • avatar
         sunsee
         0
         w podróże do Niemiec warto wyposażyć telefon w aplikację Youth HotSpot- free WiFi - będzie jak znalazł gdy będzie nam potrzebny internet bo ta aplikacja pokazuje punkty darmowego netu i hot spoty z darmowym netem przez wifi