Bezpieczeństwo

APC przypomina jak chronić sprzęt w czasie burz

przeczytasz w 2 min.

Podczas wyładowania atmosferycznego emitowane jest promieniowanie elektromagnetyczne o dużym natężeniu i szerokim widmie częstotliwości.

Komputer burza zabezpieczenia

Zbliżają się najgorętsze miesiące, co zapewne cieszy większość z nas. Niestety razem z nimi pojawią się również burze, które to mogą stanowić duże zagrożenie dla bezpieczeństwa naszego sprzętu elektronicznego.

"Podczas wyładowania atmosferycznego emitowane jest promieniowanie elektromagnetyczne o dużym natężeniu i szerokim widmie częstotliwości. Jeżeli wyładowanie nastąpi w pewnej niedużej odległości od urządzenia elektronicznego, to może nastąpić uszkodzenie tego sprzętu mimo braku jakiegokolwiek połączenia z zasilaniem." - dr Zenon Nieckarz z Uniwersytetu Jagiellońskiego

Pomimo dużej świadomości niebezpieczeństwa płynącego z tytułu gwałtownych wyładowań, wciąż niewiele obiektów użytkowych może pochwalić się odpowiednimi zabezpieczeniami. Najbardziej rozpowszechnioną metodą ochrony przed wyładowaniami atmosferycznymi są instalacje odgromowe, umieszczane nad obiektami chronionymi, powszechnie nazywane piorunochronami. Prawidłowo zainstalowane piorunochrony gwarantują niewielkie prawdopodobieństwo przeniknięcia wyładowania do wnętrza budynku, jednak ogromna energia błyskawicy uderzającej w budynek, bądź w jego pobliżu może spowodować uszkodzenia wrażliwego sprzętu elektronicznego.

"Skutki wyładowań atmosferycznych oprócz zniszczonego sprzętu to także możliwa utrata danych gromadzonych na twardych dyskach komputerów.Nie powinniśmy bazować jedynie na piorunochronach. Kompleksowe bezpieczeństwo zarówno sprzętu elektronicznego, jak i danych przechowywanych na dysku naszego komputera, zapewni profesjonalne urządzenie przeciwprzepięciowe. Na silne wyładowania najbardziej podatne są komputery. Uszkodzenia mogą nastąpić już na skutek niewielkich skoków napięcia. Na szczęście procesy zabezpieczeń są stosunkowo proste i bardzo skuteczne. Kiedy będziemy rozważać możliwości ochrony naszych komputerów, warto wziąć pod uwagę zakup listwy przeciwprzepięciowej. Dzięki niej napięcie o niebezpiecznej dla sprzętu wysokości zostaje znormalizowane do bezpiecznego poziomu. Cena listwy przeciwprzepięciowej jest nieporównywalnie niższa niż koszty ewentualnych szkód, jakie powstałyby na skutek skoków napięcia w naszym gospodarstwie domowym." - Dariusz Koseski, wiceprezes Schneider Electric

O ochronę naszych danych w komputerze zadba zasilacz UPS. To urządzenie o podwójnej sile działania - oprócz funkcji standardowej listwy przeciwprzepięciowej, gwarantuje nieprzerwaną pracę naszych urządzeń elektronicznych. Warto zaopatrzyć się w zasilacz UPS, jeżeli chcemy uniknąć sytuacji, w której nagły brak zasilania zmusza nas do przerwania czynności wykonywanych na komputerze i naraża go na uszkodzenie.

Źródło: APC by Schneider Electric, inf. prasowa

Komentarze

30
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  29
  Najlepsza metodą ochrony, jest po prostu wyłączenie sprzętu z wszelkich możliwych gniazd zasilających, anten i linii telefonicznych.

  Wyciągnąć wtyczkę - najskuteczniejsza i najtańsza ochrona podczas burzy! Jedyna w 100% skuteczna metoda jaką znam.

  Oczywiście stosowanie szeregu zabezpieczeń, nie jest złym pomysłem - a wręcz wskazane! Jednak nawet przy kompleksowej i wielostopniowej ochronie instalacji elektrycznej, jak i samego budynku - okazywało się niewystarczające i sprzęt elektroniczny, często nawet AGD ulegał uszkodzeniu. Z naturą jeszcze żaden człowiek nie wygrał - a gdy mu się wydawało że wygrał, zazwyczaj był w błędzie ;)
  • avatar
   Konto usunięte
   14
   Pierwsza cześć artykułu wskazuje, że nie ma 100% zabezpieczenia przed wyładowaniami atmosferycznym. W tym kontekście druga cześć dotycząca listw przeciwprzepięciowych i zasilaczy UPS wygląda jak reklama Schneider Electric.
   • avatar
    Konto usunięte
    7
    Wystarczy popatrzeć na sam dół artykułu
    "Źródło: APC by Schneider Electric, inf. prasowa"
    Bzdury jakich mało ŻADNA listwa przepięciowa nie zabezpieczy przed skutkami uderzenia pioruna, te listwy mogą jedynie zabezpieczać przed nagłymi "pikami" inaczej impulsami występującymi w sieci, takie "piki" występują gdy np: nasz sąsiad załączy "krajzige" lub spawarkę a nie gdy uderzy piorun.
    Ci którzy tu piszą że nic im się nie stało w czasie burzy hmmm to jak seks bez gumki 10 razy się uda a za 11 będzie ciąża.
    Jestem elektrykiem od 15 lat i jak słyszę podobne bzdury to chętnie bym pokazał tym mądralom jak wygląda instalacja elektryczna po uderzeniu pioruna.
    Tak samo dobre są listwy Acard/Belkin/Ever/Lestar/HSK Data a we WSZYSTKICH na 99,9% macie warystorek czasem jakiś bezpiecznik topikowy/automat i czasem filtr ferrytowy warty 3 zł.
    Jak ktos wcześniej pisał tylko fizyczne odłączenie od sieci uchroni sprzęt oraz wypięcie kabla sieciowego z komputera bo o tym często ludzie zapominają.
    Miałem taki przypadek że piorun walnął blisko kabla sieciowego włączonego do routera a w nim był podłączony komputer,telewizor, przepięcie poszło przez skrętkę i spaliło kompa/drukarkę/telewizor zestaw kina domowego i wszystko co pod nie było podłączone.
    Także proszę wyżej napisany art podpisać jako materiał sponsorowany a nie jako fachową poradę.
    • avatar
     Grinch
     5
     Wszystko kwestią tego czy na swoim osiedlu mamy linię energetyczną na powietrzną czy podziemną. Jeśli przewody wiszą na słupach to prawdopodobieństwo przepięcia jest dużo większe. Przy trafieniu w linię żadna listwa nie uchroni sprzętu przeskok iskry i tak nastąpi i będzie po naszej elektronice.
     • avatar
      Konto usunięte
      3
      Buaha a to dobre zabezpieczenie przciwprzepięciowe składa się z 4 poziomów, a ten reklamowany zasilacz z "bezpiecznikiem" nadaję się jedynie do przepięć nie przekraczających 700V? Teraz nich ktoś mi przypomni jakie napięcie ma piorun? :>
      • avatar
       Konto usunięte
       3
       Jak idzie burza, to kompa i TV wyłączam. NOLIFY jednak tego nie zrobią...
       • avatar
        adrpl
        1
        Kilka dni temu na Gazecie byl artykul na ten sam temat i wnioski byly zupelnie inne. Kto nie wie o czym pisze? Albo kogo sponsoruje producent listew a kogo zasilaczy? Chociaz wydaje mi sie, ze bredzi Gazeta twierdzac, ze nie ma zadnego zagrozenia a listwy przed niczym nie chronia. Moj 1 spalony pc i kilka routerow twierdzi co innego.
        • avatar
         Amshel
         1
         "(...)Cena listwy przeciwprzepięciowej jest nieporównywalnie niższa niż koszty ewentualnych szkód, jakie powstałyby na skutek skoków napięcia w naszym gospodarstwie domowym." - Dariusz Koseski, wiceprezes Schneider Electric
         ---
         osz kurde, sam wiceprezes sie wypowiedzial. chyle czola i lece kupic dwie zapasowe listwy - oczywiscie w Schneider Electrics :)
         • avatar
          radomiak.wojtek
          1
          Ja nawet jak jest burza to nie odłączam nic z gniazdka, bo uważam, że jak ma się coś stać to się stanie i z odłączonym kablem ;)
          • avatar
           Konto usunięte
           -3
           Ja tam nic nie wyłączam, od 15 lat posiadania komputera przetrwałem masę burz bez żadnych specjalnych listw ani nic. Po na uj? Ani razu nawet sekundowego zaniku nie było, nie padło żadne urządzenie. Biurko z komputerami stoi przy oknie, metr od okna na zewnątrz jest piorunochron, ile raz już piorun bił w blok i co? I nic. Jeden z niewielu plusów miast i betonowych blokowisk.
           • avatar
            Konto usunięte
            -4
            Gdy wychodzę i zapowiada się burza no to wyłączam wszystko z sieci.
            Jak jest burza gdzieś daleko no to wtedy jeszcze korzystam ale jak się zbliży no to odłączam lapa od sieci i jadę na samym akumulatorze który pełni funckję swoistego UPSa.
            Od błysku liczę sekundy i obliczam odległość burzy. Dźwięk dociera 340 metrów na sekundę więc jak usłyszę grzmot po dziesięciu sekundach to czuję się jeszcze raczej bezpiecznie.

            • avatar
             Konto usunięte
             -8
             wtf ? Nawet jak komputer jest odłączony od prądu i się z niego nie korzysta to ups ma go chronić przed uszkodzeniem ?
             • avatar
              Minimal
              -11
              w mojej wsi Warszawa nigdy nie słyszałem o przypadku żeby coś komuś spaliło się podczas burzy - może co najwyżej jajecznica :) Ale jakie było moje zdziwienie gdy pojechałem do małego miasta a tam podczas burzy ludzie wszystko wyłączali :)