Ciekawostki

Aplikacja zamiast dowodu osobistego. Rząd szykuje rewolucję

przeczytasz w 1 min.

Sekretarz stanu w KPRM zapowiedział bardzo istotne zmiany związane z aplikacją mObywatel. Jeśli pomysły zostaną wdrożone, w najbliższej przyszłości będzie ona w pełni zastępować dowód osobisty.

Aplikacja zamiast dowodu osobistego. Wszędzie

Wiele osób przekonało się już do aplikacji mObywatel, można powiedzieć, że ma ona milionowe grono sympatyków (co oczywiście nie znaczy, że nie brakuje podchodzących do niej sceptycznie). Zanosi się na to, że ten cyfrowy portfel na dokumenty będzie miał jeszcze szerszą funkcjonalność.

Adam Andruszkiewicz, sekretarz stanu w KPRM, zapowiedział zrównanie dokumentów cyfrowych, które przechowywane są w aplikacji, z tymi tradycyjnymi, noszonymi zazwyczaj w portfelu. Jeśli faktycznie do tego dojdzie, to wszędzie (za wyjątkiem przejść granicznych), można będzie załatwić sprawę wyłącznie telefonem z aplikacją mObywatel.

„W każdym urzędzie, w każdym banku, w każdym miejscu, gdzie załatwiamy nasze sprawy i musimy pokazać swój dowód tożsamości, będziemy mogli posłużyć się aplikacją mObywatel. [...] Myślę, że uda nam się wejść do parlamentu z tym projektem w drugim kwartale tego roku. Liczę na szybkie uchwalenie. Raczej ten projekt nie powinien budzić żadnych emocji pomiędzy parlamentarzystami.”

Projekt ustawy o aplikacji mObywatel

Nie można jeszcze twierdzić, że klamka zapadła, ale projekt ustawy o aplikacji mObywatel, który w końcu trafił do Komitetu Stałego Rady Ministrów, wydaje się mieć spore szanse na pozytywne przejście sejmowego głosownia. Jeśli tak się stanie, to nowe przepisy powinny szybko wejść w życie, możliwe, że w połowie tego roku.

Czy będzie to istotna zmiana? Aktualnie mObywatel pozwala już na naprawdę sporo. Aplikacja jest respektowana między innymi w służbie zdrowia, aptekach, sklepach, na poczcie czy podczas policyjnej kontroli drogowej, a nawet na wyborach. Są jednak także miejsca, gdzie bez tradycyjnego dowodu niczego nie załatwimy. Chociażby w bankach, u notariusza, w sądzie czy u operatora komórkowego. Wyjątkiem pozostaną próby przekraczania granicy, gdzie niezmiennie potrzebny będzie fizyczny dowód osobisty.

Korzystacie z aplikacji mObywatel?

Źródło: pap, gov

Komentarze

31
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Docent D
  12
  Cyfrowy człowiek to przyszłość.  Wystarczy jeden dobry blackout i nie ma Cię.
  • avatar
   losiaczek1
   8
   Już raz mi się zdarzyło, że po aktualizacja telefon rozładował mi się w kilka godzin. Akurat na telefonie miałem kupiony bilet PKP i byłem w pociągu. Na szczęście coś mnie podkusiło żeby tak na wszelki wypadek wydrukować bilet.
   • avatar
    KENJI512
    8
    Ooo, ja im dziękuję za taką przyszłość.

    Cyfrowy dowód, cyfrowa kasa, wszystko pod kontrolą pinokia i karakana, nie nie nie.
    • avatar
     tokacz
     5
     Harari i Schwab lubią to
     • avatar
      stanczyk
      2
      Proponuję nieusuwalne tatuaże na rękach. A nie to już było w latach 40 ubiegłego wieku. Mogłoby sie źle kojarzyć. To kod paskowy na ręku. To było tylko w filmach....
      • avatar
       fido2001
       1
       Uważam, że wszystkie dokumenty trzeba mieć w postaci fizycznej wyrobione, ale schowane w bezpiecznym miejscu np. w domu. Na co dzień mObywatel jako aplikacja/zbiór dokumentów uznawanych urzędowo w postaci cyfrowej to idealne rozwiązanie.
       • avatar
        duzers
        1
        Taaa, a kiedy w końcu będzie można zagłosować przez Internet????
        • avatar
         Kasuja Wpisy Automatem
         1
         ciekawe ile w tym pegasusa
         • avatar
          Cinas
          1
          Jeżeli "nasz rząd" Ci coś daje, wywal to za okno. Tyle w temacie
          • avatar
           michauowsky
           0
           Liczę na to, że każdemu zafundują smartfona do obsługi tej aplikacji :)
           • avatar
            ooooo
            0
            Aplikacja nie będzie zastępować, a zrówna się z dowodem osobistym. Paszport nie zastąpił dowodu osobistego a też możemy nim poświadczać swoja tożsamość.
            • avatar
             LordAnpu
             0
             Jeden prawnik już prowadził rozważania na temat dokumentów w smartfonie. Polskie prawo wymaga okazania dokumentu, a dla nich okazanie to podanie im dokumentu do ręki, kto chce podać swoje urządzenie komuś o wątpliwej reputacji społecznej który oddali się z naszą własnością zawierającą bardzo często wiele prywatnych treści. A nawet jeżeli w przepisach by zrobili wyjątej dla urządzeń to był by on tak samo respektowany jak inne przepisy które im nie pasują albo o których nie przeczytali. Odmówisz podania urządzenia to nagle przypomni im się notatka służbowa o kradzieży podobnego sprzętu i i tak go odbiorą, będziesz protestował to jeszcze oberwiesz gazem albo paralizatorem za naruszenie nietykalności, a to i tak będzie początek kłopotów. Cyfrowe dokumenty są ok w normalnym kraju z normalnymi stróżami prawa, z normalnymi przepisami i środkami kontroli ich wykonywania. A to co my mamy to przepisy przeczące innym przepisom, mętne wytyczne, zero faktycznej kontroli nad wykonawcami tych przepisów, a kadra to prawdziwy kwiat polski w której poważanie dają ukończony kurs z obsługi zwyżki oraz ilość karbów na pałce służbowej zdobytych w czasie zaciekłych walk z dającymi w szyje lepszymi połówkami, a to wszystko pod przewodnictwem audiofila kochającego dobre basowe uderzenie.
             • avatar
              Veritatis
              0
              Po co się to robi?. Odpowiedź jest prosta — "Kto wie?. Kto kontroluje?. Kto decyduje, kto kontroluje." Kurtyna!.
              https://lubimyczytac.pl/ksiazka/4943329/wiek-kapitalizmu-inwigilacji
              • avatar
               pawluto
               -1
               Dziś w żabce mogli kupować tylko za gotówkę bo była awaria łącza ...hahahaha
               Tyle w temacie e-mobilności czy e-płatności...
               Wszystko to sie nadaje ...wiecie do czego...
               • avatar
                Adrianwo
                0
                Obalić prezydenta i premiera jak najprędzej!
                • avatar
                 mgkiler
                 0
                 Wiadomo, że jak jest coś bardzo ważnego np lecę za granicę to mam też plastikowy dowód na wszelki wypadek jakby telefon przestał działać. Ale na co dzień gdy załatwiam 99% spraw to mam tylko przy sobie telefon. Żadnych dokumentów. Plastikowy dowód też można zgubić to wtedy mamy drugi na telefonie.
                 • avatar
                  andkar
                  0
                  Mam Lumię z Windows Mobile... i jakąś Nokię z Symbianem... pójdzie to to?