Internet

Firmę założysz tylko przez Internet - ruszyły konsultacje

przeczytasz w 1 min.

Od pewnego czasu istnieje już możliwość założenia działalności gospodarczej przez Internet. Plany zakładają jednak pójście z cyfryzacją o krok dalej i uniemożliwienie rejestracji firmy w inny sposób.

Rejestracja firmy online stanie się niebawem jedyną opcją

Do konsultacji trafił projekt ustawy, w którym proponuje się umożliwienie założenia firmy wyłącznie przez Internet. Równocześnie rozszerzony ma zostać zakres informacji udostępnianych poprzez CEIDG (Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej). 

Wszystko to, by uprosić cały proces rejestracyjny i zrezygnować z przestarzałej formy papierowej, ale też by uczynić z CEIDG jedno miejsce, w którym znajdą się wszystkie informacje o spółkach cywilnych. 

To trochę potrwa, ale warto zaczekać

W omówieniu możemy przeczytać, że jest to „oczekiwane następstwo postępującej elektronizacji usług publicznych”. Równocześnie odnajdujemy zapewnienie, że „planowane jest rozłożenie procesu […] w czasie”, ze względu na świadomość braku kompetencji cyfrowych wśród części przedsiębiorców. 

Prawdopodobnie projekt zostanie przyjęty jeszcze przed końcem tego roku, ale w pełnym wymiarze ma zacząć obowiązywać dopiero za kilka lat. Jednym z realnych terminów jest rok 2026, w którym wejdzie też w życie obowiązek posiadania przez przedsiębiorców adresu do elektronicznych doręczeń. 

Na tego typu zmianach zyskać mają wszystkie zainteresowane strony. Procesy związane z rejestracją firmy i wymianą informacji przez CEIDG mają zostać zoptymalizowane, a sam rejestr będzie mógł zostać efektywnie zintegrowany z innymi systemami informatycznymi. 

Źródło: PAP, Rzeczpospolita

Komentarze

8
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  2
  rządowe wygodnictwo. inaczej tego nazwać nie umiem. zresztą w dobie wywindowanych danin i różnych płatności których nie chcą nazywać podatkami, jest coraz mniej dziedzin aby opłacało się prowadzić firmę. wiele firm zamyka działalność bo inaczej już się nie da.
  • avatar
   OpusDei
   1
   Frajerzy ... firmę powinno się dać założyć tylko po "zaczipowaniu" i z "kompletem szczepień".
   Rozumiem, że mowa tu o "JDG" -jednoosobowych działalnościach gospodarczych rejestrowanych przez os. fizyczne.
   • avatar
    030366
    1
    Ciekawe w jakiej technologii wykonają ten system. Znając państwowe instytucje i ich podejście do "informatyzacji", to do założenia DG przez neta trzeba będzie mieć IE6 z włączonym ActiveX :D
    • avatar
     kkk898
     0
     Dobry ruch, w dobie kiedy robi się tak wiele zdalnie, nawet roomba sprząta z aplikacji, pralka upierze też włączona zdalnie to bezsensowne przerzucanie papierów z biurka na biurko. Przedsiębiorca będzie miał pierwszy test czy radzi sobie z internetem.