Systemy operacyjne

Apple iOS 13 zapowiedziany - oto najważniejsze nowości

przeczytasz w 2 min.

Nowa wersja systemu dla iPhone'ów przyniesie znaczącą poprawę wydajności, wyczekiwany przez wielu Tryb ciemny oraz całkiem sporo innych większych i mniejszych zmian.

Rozpoczynająca się dziś konferencja WWDC 2019, zgodnie z założeniami, przyniosła nam sporo informacji na temat nowości w oprogramowaniu rozwijanym przez Apple. Najwięcej uwagi i czasu poświęcono Apple iOS 13, czyli nowej wersji systemu dedykowanego smartfonom iPhone.

Apple iOS 13 najważniejsze nowości

Chociaż Apple iOS jest chwalony za dobrą optymalizację, producent zdecydował się pochylić właśnie nad tą kwestią. Jak zapewniono, Apple iOS 13 przyniesie nawet dwukrotnie szybsze uruchamianie aplikacji. Ich pobieranie ma być z kolei skrócone o około 50%. Szybciej działać ma również Face ID, o około 30%.

Jeśli chodzi natomiast o nowe funkcje, jakkolwiek to zabrzmi, jedną z najważniejszych jest bez wątpienia Dark mode, czyli Tryb ciemny. Od kiedy Apple zaczęło stosować wyświetlacze OLED pojawienie się tego rozwiązania było przez wielu mocno wyczekiwane. Dark mode będzie obsługiwany przez interfejs i wszystkie podstawowe, domyślnie zainstalowane aplikacje. Mała zagadka pozostaje co do aplikacji zewnętrznych programistów, być może będą musieli zadbać o odpowiednią aktualizację. Dark mode będzie można aktywować ręcznie lub ustalić harmonogram co do zachodu słońca lub wybranej godziny.


Apple postanowiło uprzyjemnić korzystanie z domyślnej klawiatury. I wystarczył do tego naprawdę prosty zabieg - dodanie opcji swipe, czyli pisania bez odrywania palca.

Poprawki dotknąć mają również inne aplikacje, zwłaszcza Mapy, chociaż w większości mowa o rozwiązaniach, które niestety nie dotyczą naszego rynku. Zwłaszcza Look Around, odpowiedniku Google Street View.

Apple iOS 13 mapy

Apple iOS 13 to także więcej opcji związanych z edycją zdjęć, znacząco przebudowane Przypomnienia i opcja Sign In with Apple, dzięki której można będzie uprościć proces logowania w aplikacjach, zrezygnować z korzystania z konta społecznościowego czy weryfikowania adresu e-mail i tworzenia hasła, a zastąpić je Apple ID.

Dodana zostanie również opcja pozwalająca na jednorazowe udostępnienie aplikacji dostępu do lokalizacji.

Oczywiście nie mogło zabraknąć także wzmianki o Memoji. Użytkownicy otrzymają ich więcej, podobnie jak opcji personalizacji. I być może niektórzy jedynie się uśmiechną, ale rozwijanie tego elementu potwierdza, że cieszy się on odpowiednio wysokim zainteresowaniem użytkowników.

Apple iOS 13 kiedy premiera

Zapowiedź nowej wersji systemu nie oznacza, że już teraz będzie ona dostępna. Bez zaskoczenia, na to trzeba będzie poczekać do września. Aktualizacja powinna ruszyć równocześnie z premierą nowych iPhone'ów.

Źródło: Apple

Warto zobaczyć również:

Komentarze

13
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Dragonik
  11
  Te memoje czy jak to tam się zwie już pokazują w pewnym stopniu kto tego używa.
  • avatar
   vandal454
   1
   Od 3 miesięcy siedzę na Nokii 7 Plus i po tak krótkim czasie ten telefon zaczyna mulić, aplikacje zaczynają się wieszać a ekran posiada wszędzie dość widoczne rysy (normalne użytkowanie, osobna kieszeń). Wcześniej posiadałem IP 6S i nie było z nim problemów przez 3 lata, chodził świetnie i wyglądał, mocnych zarysowań ekranu także nie uświadczyłem dopóki nie padł z mojej winy.
   Nie mowie że android jest zły ale osobiście nigdy więcej ;) Wracam do z powrotem do IP.
   • avatar
    Po1nter
    0
    Dark Mode + szybsze FaceID to zasadniczo to czego mi brakowało. Poprawa optymalizacji też jest zawsze mile widziana i na plus. Teraz tylko jeszcze przydałby się lepszy najlepiej dużo lepszy aparat bo już X i Xs odstają od konkurencji.
    • avatar
     DragonRed
     -1
     Naiwność jest tu najważniejsza dlatego Apple musi na niej grać jak wytrawny muzyk.
     • avatar
      -2
      Fajny, fajny, ale i tak sprzedaję iPhone XS. Czas przesiąść sie na Piksela.
      • avatar
       Marucins
       0
       Memoji Makeup, oł je. Koledzy będą mieli jak upiększać swoje podobizny.
       • avatar
        AlexPL
        0
        SWIPE? A to tego nie było? Nie mam IP stąd lekkie zdziwienie. Druga sprawa dość ciekawa to skrócenie czasu pobierania. Czyli, że jak? Sieć telefoniczna będzie rozpoznawać rodzaj systemu i automatycznie włączy super duper turbo transfer? Nie piszcie mi o pakowaniu danych w locie bo to chyba jest już standard?
        • avatar
         Konto usunięte
         0
         W artykule zabrakło wzmianek o wzmocnieniu ochrony prywatności poprzez ograniczenie możliwości korzystania z geolokalizacji, w tym sieci Wi-Fi. Temu właśnie ma służyć też "Sign in with Apple"