Ciekawostki

Apple kupiło LuxVue - producenta energooszczędnych wyświetlaczy micro-LED

przeczytasz w 2 min.

Apple chce się uniezależnić i być o krok przed konkurencją.

Apple sklep

Jak donosi serwis TechCrunch, powołując się na swoje wiarygodne źródła, firma Apple nabyła firmę LuxVue Technology, zajmującą się tworzeniem ekranów w technologii micro-LED. Te być może już wkrótce znajdą się zatem w urządzeniach giganta z Cupertino.

LuxVue Technology to stosunkowo młoda, bo założona w 2009 roku firma. Niemniej bez wątpienia ma się jednak czym pochwalić. Jej technologia wyświetlania oparta na diodach micro-LED wymaga do działania zdecydowanie mniej energii elektrycznej niż coraz częściej stosowane ostatnimi czasy rozwiązanie OLED, a jednocześnie – jak zapewniają twórcy – oferuje nawet większą jasność.

W ubiegłym roku serwis VentureBeat poinformował, że firma LuxVue Technology złożyła kilka wniosków patentowych dotyczących technologii micro-LED właśnie. John Doerr z Kleiner Perkins Caufield & Byers określił rozwiązanie LuxVue jako „technologiczny przełom w sektorze wyświetlaczy”.

micro-LED

Firma Apple miałaby teraz wykorzystywać ekrany wykonane w technologii micro-LED w swoich popularnych urządzeniach z flagowym smartfonem iPhone na czele. Nabycie LuxVue Technology mogłoby także pozwolić gigantowi z nadgryzionym jabłkiem w logo na dobre zagościć na rynku tzw. wearables, a więc urządzeń mobilnych do noszenia na ciele (smartwatche, inteligentne opaski itp.).

Tego typu rozwiązanie mogłoby być bowiem idealne do tych mniejszych urządzeń, takich jak Apple iWatch czy – nieco z innej beczki – odtwarzacz iPod. Duża jasność wyświetlacza jest tu bowiem niezwykle ważna. Mniejszy pobór energii powinien natomiast przełożyć się na dłuższy czas pracy na jednym naładowaniu akumulatora, a tutaj nie trzeba chyba już niczego dodawać.

Wreszcie – znajdujący się pod skrzydłami Apple twórca wyświetlaczy mógłby pozwolić kierowanej obecnie przez Tima Cooka firmie bardziej uniezależnić się od firm trzecich przy produkcji swoich urządzeń. Biorąc natomiast pod uwagę specyfikację technologii micro-LED, Apple mogłoby znaleźć się nawet o krok przed konkurencją.

Jest jeszcze jedna interesująca kwestia. Otóż okazuje się, że wiceprezes LuxVue Technology – Kapil Sakariya – był w przeszłości powiązany z firmą Apple. W latach 2006-2011 był projektantem wyświetlaczy do urządzeń giganta z Cupertino, a także brał udział w pracach rozwojowych smartfona iPhone.

LuxVue logo

Co absolutnie nie powinno nikogo dziwić – Apple odmówiło jakiegokolwiek komentarza na temat rzekomego nabycia firmy LuxVueTechnology czy potencjalnego wykorzystania rozwiązania micro-LED w swoich urządzeniach. Rzecznik, na bezpośrednie pytanie, odpowiedział bardzo wymijająco: „Apple kupuje od czasu do czasu mniejsze firmy technologiczne i na ogół nie dyskutuje o swoich celach i planach”.

Warto także przypomnieć sobie słowa Tima Cooka z ubiegłego miesiąca: „Jeśli chodzi o nabycia, dokonaliśmy 24 w przeciągu 18 miesięcy. To pokazuje, że jesteśmy na łowach. Rozglądamy się za firmami, które mają świetnych ludzi i świetne technologie, a także pasują kulturowo. Nie kierujemy się żadną zasadą co do tego ile możemy na ten cel przeznaczyć. Damy tyle ile uznamy za uczciwą cenę”.

Te ostatnie zdania dają nam też jasno do zrozumienia – ile Apple zapłaciło za LuxVue (jeśli faktycznie do transakcji doszło) pozostanie tajemnicą.

„Ze strategicznego punktu widzenia ma to sens i daje korzyści” – kontynuował Tim Cook. – „Nie bierzemy udziału w wyścigu kto wyda najwięcej lub kupi najwięcej. Bierzemy udział w wyścigu o tworzenie najlepszych produktów na świecie, które wzbogacą ludzkie życia”.

Źródło: DigitalTrends, TechCrunch, MacRumor

Komentarze

5
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  4
  Jeżeli na 3 subpixele RGB będzie przypadać jedno źródło światła micro-WLED to mamy poważnego konkurenta dla AMOLEDów. Wtedy czerń będzie w końcu czarna, a większe zagęszczenie pixeli (PPI) i TFT w IGZO będzie miało rację bytu. Fakt to nadal LCD ze swoim przełączaniem kryształów, ale to kontra wady żywotności subpixeli w OLEDach. Muszę powiedzieć, że to bardzo ciekawe rozwiązanie. :)
  • avatar
   Konto usunięte
   2
   kurde to moze byc cos! czekamy czekamy :)
   • avatar
    yendrek
    -1
    Nadchodzą iPhony z półcalowym wyświetlaczem.
    • avatar
     Lister
     0
     Brzmi tak ciekawie, że aż za pięknie. Obawiam się, że ze względu na owo "mikro", żywotność takiego wyświetlacza również będzie mikra, czyli góra 3, może 4 lata. Chociaż z drugiej strony dla smartfonów i to Apple to żadna przeszkoda, skoro ludzie wymieniają je co roku na nowe...