Komputery

Apple M1 jednak nie takie wspaniałe? Intel zużywał SSD nawet 20 razy wolniej

przeczytasz w 2 min.

Problem zużycia dysków SSD w Makach pracujących pod kontrolą układu M1 jest znany od tygodni. Według pomiarów dokonanych przez wielu użytkowników - limity zużycia dysku mogą być osiągnięte nawet w kilka miesięcy.

Limit zużycia dysku i swap

Zużycie dysku określa się w TBW (Terabytes Written), czyli terabajtach zapisanych. Każdy dysk SSD posiada określoną ilość danych, które jest w stanie zapisać. Jej przekroczenie nie oznacza natychmiastowego zniszczenia dysku, ale należy mieć na uwadze, że będzie to bardziej prawdopodobne z każdym dodatkowym zapisanym TB danych.

SSD jest wykorzystywany nie tylko wtedy, kiedy fizycznie zapisujemy na dysku konkretny plik. Jego zużycie wynika również z sytuacji, w której pracujące w danym momencie aplikacje wymagają więcej RAM-u, niż jest go dostępnego.

W takiej sytuacji wykorzystuje się swap file - w skrócie oznacza to przeniesienie takiej ilości aktualnie nieużywanego RAM-u, aby zwolnić jak największą jego ilość.

Apple nie informuje, jaka jest wytrzymałość dysków SSD w ich produktach. Według specjalistów można przyjąć, że wartość TBW wynosi minimum 233 TB (dla dysku 256 GB).

Problem Apple M1 z SSD zbadał jeden z użytkowników YouTube

Sprawie zużycia dysków SSD na komputerach z Apple M1 przyjrzał się dokładnie twórca BarTech TV w serwisie YouTube.

Autor przedstawił 3 scenariusze odnośnie tempa osiągnięcia granicznej wartości TBW. Przy założeniu zapisywania 682 GB danych na dzień najgorszy scenariusz oznacza osiągnięcie 233 TBW po niewiele ponad 11 miesiącach pracy.

Jeśli natomiast założymy, że TBW wynosi 256 TB - limit zostanie przekroczony po roku i 10 dniach.

Najlepszy scenariusz to ustalenie TBW na poziomie 435 TB, co oznacza pracę przez rok i 9 miesięcy do teoretycznego zużycia dysku.

Z filmu wynika, że SSD jest zużywany w większym stopniu w urządzeniach z Apple M1 (nawet 20x więcej niż model z Intel) i nie jest to problemem konkretnych aplikacji lub niewłaściwego korzystania z komputera.

Powodów występowania tego problemu twórca filmu dopatruje się w błędzie systemu macOS Big Sur, przez który może być zapisywana zbyt duża ilość danych. Oprócz tego możliwe jest, że to po prostu specyfika Apple M1, z którą nic nie można zrobić. Jako powód wskazano również zgłaszanie nieprawidłowych wartości z programów pomiarowych.

Co sądzicie o problemie związanym z Apple M1 i zużywania dysków SSD? Kontrolujecie parametry w swoich komputerach i możecie pochwalić się, jak wygląda żywotność Waszych dysków?

Źródło: youtube.com @BarTech TV

Warto zobaczyć również:

Komentarze

44
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  xxx.514
  27
  Apple nie widzi przecież problemu - dzięki temu wydoi swoich użytkowników jeszcze szybciej, hajs się będzie zgadzał.
  • avatar
   Dragonik
   17
   It's not a bug it's a feature, nadal aktualne :D
   • avatar
    dikamilo
    11
    Na twitterze widziałem, że głównym problemem sa aplikacje uruchamiane przez Rosetta 2 (emulacja aplikacji z intela) a sama rosetta potrafi robić bardzo dużo zapisów na dysku. Jeden z użytkowników publikował wpis pokazując, że przeglądając tylko internet, w ciągu dnia system potrafił robić 500-600GB zapisu na SSD.
    • avatar
     zeniu
     6
     Jeśli to prawda to znaczy że za kilka miesięcy nastąpi wysyp M1 ze zużytymi SSD. A jeśli nie nastąpi to znaczy że to fake news. Poza od kiedy byłaby to wina CPU? Jeśli już to OS będzie za to odpowiedzialny, a nie procek.
     • avatar
      oldguy
      4
      Hm, co ma SoC do kijowego OSu, który rzeźbi po SSD?
      • avatar
       tomto
       3
       Dlatego mam wyłączony swapfile w win10 ...
       Czemu tego samego nie można zrobić w M1?
       • avatar
        Styrnol
        2
        Hah dziesięć lat temu kiedy kupowałem starego typu dysk SSD żeby przyspieszyć laptopa, cały internet mnie ostrzegał jak to mi paaadnie , stary SSD to ma ograniczoną liczbę zapisów. Dziesięć lat później laptop bez zarzutów działa , dysk zero uszkodzonych komórek.
        • avatar
         Shunex
         2
         To oznacza że podobny problem może mieć iMac zwłaszcza w wersji z 8GB ramu...
         • avatar
          gormar
          1
          Z tym użyciem pliku wymiany w zależności od wykorzystanego procesora to ciekawa sprawa. Zobaczymy co z tego wyniknie. :)
          • avatar
           Voyt3c
           1
           Ciekawe jak to będzie wyglądało w przypadku nowych iPadów Pro - one jakby nie patrzeć też będą miały M1...
           • avatar
            tompek
            1
            To może być znak, że Apple wejdzie ze swoimi dyskami SSD za miliony monet, które uratują użytkowników.
            • avatar
             kitamo
             0
             "Jej przekroczenie nie oznacza natychmiastowego zniszczenia dysku, ale należy mieć na uwadze, że będzie to bardziej prawdopodobne z każdym dodatkowym zapisanym TB danych."

             nieprawdziwe zdanie.

             1. zniszczenie zdanych jest bardziej prawdopodobne z kazdym nastepnym zapisem poczynając od pierwszego.

             2. TBW nie okresla żywotnosci SSD tylko jest to wspołczynnik dla producenta by określić gwarancje dla takiego SSD i jego zastosowanie.
             Szybciej smierc ponosi kontroler na takim SSD niz sama pamięć.
             Ilosc TBW moze sie zmienic nawet i o 300% w zaleznosci od wielu czynnikow - np jaka jest stała wartosc zapełnienia SSD na ktorym operujemy.
             • avatar
              Marucins
              -1
              I jeszcze to tłumaczenie kretyn*w z rezerwatu ogryzka...
              https://www.youtube.com/watch?v=e8aCgnb_RQs&t=554s
              • avatar
               mpalka
               -1
               Problem istnieje ale chyba nie jest powodowany tylko swapem. Swap oczywiście jest używany ale to nie on generuje te horendalne ilości zapisywanych na sprzęcie z M1. Jak się porówna ilość danych zapisanych przez kernel_task w Monitorze Aktywności to jest on daleki od tego co pokazują smartmontools. Z jakiegoś powodu system i aplikacje naprawdę ciężko "orają" SSD. Przypuszczam, że taką politykę przyjęli developerzy systemu żeby mocniej korzystać z cache na ultraszybkiej pamięci masowej zintegrowanej w SoC. Niestety w praktyce oznacza to, że przy bardzo lekkim użyciu mój MBA zapisuje ponad 50GB danych na godzinę. Bardzo lekkie użycie to web, mail, okazjonalnie dokumenty. Web na Safari, mail w Apple Mail. W sieci można raporty gdzie przy cięższym użyciu (edycja wideo) to żużycie na godzinę jest kilkukrotnie wyższe (200-400 GB na godzinę).
               Problem jest wg mnie prawdziwy. Dotknie tych, którzy nieopatrznie kupili Maki z M1 do pracy. Tych, którzy używają sprzętu regularnie 8h+ dziennie. Te sprzęty padną zależnie od profilu użycia nawet w ciągu roku (200GB zapisów na godzinę to osiągniecie gwarantowanego dla 250GB 150TBW w 19 tygodni zakładając 40h pracy w tygodniu). Przy użyciu tylko biurowo-webowym mamy "gwarancję", że sprzęt pożyje nawet 76 tygodni czyli trochę ponad 1.5 roku. A zanim całkiem padnie to wcześniej pryśnie czar super wydajności m1 gdy na SSD pojawią się uszkodzone celki i te cache i swapy zaczną działać wolniej.
               • avatar
                voxcordi
                -2
                Cóż... Od wielu lat cały Swap File umieszczam w RamDisk.
                • avatar
                 MokryN
                 -3
                 "682 GB danych na dzień" powaliło kogoś? Ja tyle w ciągu ROKU nie zapisze.
                 • avatar
                  Falcon2020
                  -3
                  Dziennikarz pisze artykuł, w którym w kilku zdaniach zjada wyrazy i trzeba domyślać się, o co mu chodzi. Komentujący mieli z polskiego co najwyżej mierną, ale zaraz mnie zminusują, że się czepiam. Co za czasy...
                  • avatar
                   matikiller
                   -10
                   "Przy założeniu zapisywania 682 GB" :D Widzę bardzo realistyczne założenia... chyba tylko przy tych gwiazdach YT, które wrzucają tam po 2 filmy dziennie w 4K i mają surowy materiał wideo do obrobienia z połowy swojego każdego dnia.
                   O ile zazwyczaj hejtuję podejście apple do klienta, o tyle teraz ciężko ich atakować. Jak się obniży zakładane TBW do poziomu jaki wykorzystuje średnio dziennie przeciętny użytkownik, to nagle się okaże, że ten dysk powinien przetrwać ze 20-30 lat... Przy moim wyniku, który właśnie sprawdziłem(średnio 29GB/dzień) to akurat w najgorszym scenariuszu by podziałał 22 lata, a w tym najlepszym 41 lat. No i co ja biedny teraz mogę począć? :o
                   A jak ktoś faktycznie obraca codziennie prawie 600GB danych, to widocznie musi pomyśleć nad częstszą zmianą ssd i kopią zapasową. A najlepiej to powinien przesiąść się na HDD, bo nawet na 2 TB SSD to by mu co chwila miejsca brakowało. (w końcu 3 dni użytkowania i już by nie miał miejsca).
                   No i podejrzewam, że osoby kupujące taki sprzęt do profesjonalnej roboty z potężnymi ilościami danych, to zmienią go tak prędko, jak wyjdzie nowa generacja, ale to już tylko moje domysły.
                   • avatar
                    Adrianwo
                    0
                    Trzeba przeprojektować magistralę PCIe w tych czipach i będzie lepiej. Albo zainstalować serwerowe dyski SSD.
                    • avatar
                     piomiq
                     0
                     Nie podano z jaką ilością RAM były te testowane konfiguracje. Można się domyślać, ze chodziło o te z 8GB RAM. Zatem nie dziwne, że dysk jest więcej wykorzystywany.
                     • avatar
                      DeviLevi
                      0
                      Jeszcze się będą szczycić że są ekologiczni
                      • avatar
                       rlego
                       0
                       sadowi gamonie i tak będą piać, że to 20x faster than Intel!
                       • avatar
                        Konto usunięte
                        0
                        @Norbert, robisz dokładnie to co @Paweł, jakieś śliskie bezsensowne pytanie na koniec, niby to zachęcające do dyskusji :( nie ucz się od nich, bo to co robi @Paweł i @M to jakaś lipa.
                        • avatar
                         pwil2
                         0
                         To nie problem. Apple daje aż rok gwarancji. Oczywiście nie problem dla Apple
                         • avatar
                          mavethee
                          0
                          Do wszystkich pelikanów i autora artykułu, zagłębić się w temat nie potraficie, a ludziom banialuki sprzedawać już tak. Znalezienie wyjaśnienia sytuacji zajmuje 5 sekund: https://linustechtips.com/topic/1306757-m1-mac-owners-are-experiencing-extremely-high-ssd-writes-over-short-periods-of-time-likely-thanks-to-aggressive-swap/ i dla pana Norberta z dedykacją "FOR NEWS SITES AND OUTLETS: DON'T MAKE THIS SEEM EXTREME, THE CAUSE IS UNCONFIRMED AND THIS IS NOT A PROBLEM FOR MOST USERS WHO DONT HAMMER THEIR MACHINES."
                          Pozdrawiam cieplutko jakość waszego dziennikarstwa ;)
                          • avatar
                           Julius_Caesar
                           0
                           Urban legend i czarny PR konkurencji. Widziałem już kilka filmików, które rozprawiały się z tym zarzutem.
                           • avatar
                            LoopMaffia
                            0
                            Aż się zarejestrowałem by móc skomentowć. Mac mini M1 8gb 256 Gb. Używany profesjonalnie niemalże codziennie do postprodukcji audio jak i biurowych zastosowań od 22 Grudnia 2020... Aplikacja DriveDx pokazuje 2% zużycia dysku.. Tyle z tych teorii w necie.